Start Archiwum Matka w każdej potrzebie

Już ok. 50 parafii w naszej diecezji zostało zawierzonych Matce Bożej Sierpeckiej; teraz dołączyła do nich tłuchowska wspólnota. 25 czerwca przyjęła ona kopię cudownej figury Maryi, nazywanej Panią Nadziei. Do Tłuchowa przywiózł ją pallotyn z Sierpca ks. Stanisław Goliszek, który podczas czterech Mszy św. głosił kazania, zwracając szczególną uwagę na matczyną miłość Maryi. – ona jest nam Matką w każdej sprawie i potrzebie. Przygarnia do serca tak mocno, jak tylko Matka potrafi. Niech w ciepłych promieniach jej serca kwitną nasze cnoty chrześcijańskie, a przede wszystkim miłość, uczynność i wyrozumiałość – mówił ks. Stanisław. Podczas Sumy dokonano poświęcenia figury Madonny, która została na stałe umieszczona w ołtarzu bocznym kościoła. Początek szczególnego kultu Matki Bożej w Sierpcu związany jest z uka zaniem się w 1483 roku Najświętszej Panny młodemu klerykowi Andrzejowi. Wówczas w Sierpcu panowała śmi ertelna zaraza, aby więc uchronić ludność przed jej skutkami, wybudowano w miejscu objawienia kościół ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Drewniana figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która znajduje się w sanktuarium, powstała pod koniec XIV w.