Get Adobe Flash player
Start Archiwum Podziekowanie za zboża z pól sprzątnięte

Tegoroczne Tłuchowskie Święto Plonów rozpoczęło przejście barwnego korowodu dożynkowego spod budynku Urzędu Gminy Tłuchowo na stadion gminny, gdzie następnie odprawiona została Msza św. dziękczynna za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony.
Dziś świętujemy dożynki – święto chleba powszedniego i tych, którzy go współtworzą – Boga i ludzi – rolników. Rolnik każdego dnia jest światkiem cudu. Obserwuje rodzące się życie, czy to w zagrodzie, czy to na polu. Jego codzienne obcowanie z przyrodą umacnia go w wierze.
Ma świadomość, że Bóg jest dawcą wszelkiego życia. Z napotykanych zjawisk przyrody
poznaje Stwórcę świata. Stanęliście tu dziś pełni skruchy i wiary z dziękczynną modlitwą na ustach, dziękując Bogu i Matce Najświętszej za to, co udało Wam się zebrać . Tak jak Wy dziękujecie dziś za błogosławieństwo w tegorocznych plonach, tak ja dziękuję Wam za waszą pracę - mówił w kazaniu ks. kan. Andrzej Zakrzewski proboszcz tutejszej parafii. Na zakończenie Mszy św. tradycyjnie podzielono się chlebem wypieczonym z mąki z tegorocznych zbiorów.
Po Mszy św. rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Tegoroczne misternie uwite wieńce ze zbóż, kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek to prawdziwe dzieła sztuki. Nie lada problem okazał się więc wybór najładniejszego wieńca dożynkowego. W kategorii Wieniec Tradycyjny miejsce I zdobyło Sołectwo Borowo, natomiast w kategorii Wieniec Nowoczesny I miejsce zajął wieniec Koła Gospodyń Wiejskich „Jagna” z Tłuchowa. Stowarzyszenie KGW „Jagna” corocznie odnosi sukcesy podczas konkursów na wieniec dożynkowy zarówno w powiecie, jak i województwie kujawsko-pomorskim.
Wszystkim licznie zebranym mieszkańcom gminy i przyjezdnym czas umiliły występy artystyczne, m.in. przedstawienie teatralne, występ zespołu folklorystycznego, konkursy i zabawy gospodarskie, pokaz teatru ognia. Lokalni przedsiębiorcy promowali swoje firmy i wyroby, a koła gospodyń dbały o głodnych i spragnionych. Całość uroczystości zakończyła zabawa taneczna, bo przecież Dożynki to też okazja do odpoczynku i dobrej zabawy po pełnej wysiłku pracy na roli.



Edyta Gąsiorowska