Start Archiwum Rok świętych i błogosławionych w parafii Tłuchowo

Święci i błogosławieni dani są nam przez Kościół po to,  abyśmy idąc za przykładem ich życia, byli wiernymi ich naśladowcami. Po drugie, aby  byli oni naszymi orędownikami u Boga. Święci i błogosławieni ukazują nam drogę do zwycięstwa, które w życiu człowieka odnosi Bóg – uczył Ojciec Święty podczas spotkania na Krakowskich Błoniach w roku 1983.

Od września br. wierni z parafii Wniebowzięcia NMP w Tłuchowie modlą się każdego kolejnego miesiąca do świętych i błogosławionych. We wrześniu  modlono się do św. Maksymiliana Kolbego, w październiku do bł . Jana Pawła II, w listopadzie modlitwy zanoszone są do bł. Honorata, w  grudniu do św. Mikołaja, na styczeń przypada modlitwa do bł. Karoliny Kózkówny,  na luty – św. Faustyny, na marzec – św. Antoniego, kwiecień – bł. ks. Jerzego Popiełuszki, maj – św. Floriana, a na czerwiec  do błogosławionych męczenników płockich Antoniego i Leona.

W pierwszą niedzielę każdego miesiąca na Mszach św. głoszone jest kazanie o danym świętym i adoracja Najświętszego  Sakramentu z modlitwami do  świętego. Każdej kolejnej niedzieli podczas nabożeństw wierni modlą się do poszczególnych orędowników.
We wrześniu po odprawionych  Mszach św. około 500 wiernych zabrało ze  sobą modlitwy, aby w zaciszu własnych domów, w codziennej modlitwie powierzać swe rodziny,  zanosić prośby i dziękować za łaski.

Rok ten ma na celu ożywienie kultu  świętych i błogosławionych w parafii oraz przygotować Tłuchowian do zakończenia peregrynacji relikwii bł. ojca Honorata Koźmińskiego. Jego relikwie przemierzają miejscowości tłuchowskiej parafii, nawiedzając domy wiernych już od roku 2009.