Start Archiwum VIII Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej

Święto 11 listopada jest w Gminie Tłuchowo okazją, aby  uczcić tę historyczną datę w sposób szczególny. Już od kilku lat 11 listopada odbywa się tu  Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej, którego inicjatorem  jest proboszcz tutejszej  Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Andrzej Zakrzewski. W tym roku to już VIII taki przegląd. Corocznie poprzedzony jest on apelem poległych i pomordowanych, złożeniem wieńców i wiązanek pod pomnikiem w centrum Tłuchowa oraz Mszą św. w intencji Ojczyzny. Tegoroczny przegląd, odbył się w nowo rozbudowanym  Gminnym Ośrodku Kultury.  Z roku na rok do udziału w Przeglądzie Pieśni Religijnej i Patriotycznej zgłasza się coraz więcej zainteresowanych. Wśród  zgłaszających się uczestników są soliści, zespoły  i  grupy muzyczne, zespół folklorystyczny, orkiestra oraz chóry. W br. wzięło w nim udział 11 wykonawców. Inicjator przeglądu ks. Andrzej Zakrzewski corocznie podkreśla ważność popularyzowania i podtrzymywania tradycji. Pieśń religijna i patriotyczna zawsze szła w parze, bo wartości takie jak Bóg i Ojczyzna są nierozłączne. Nie byłoby wolności, gdyby nie wiara. Kultywujmy więc tradycje i miejmy świadomość, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają wartości narodowe.

Widownia Gminnego Ośrodka Kultury zapełniona była po brzegi. Wśród widzów przybyłych na przegląd były władze gminne i samorządowe, dyrektorzy szkół, lokalni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy gminy jak i przyjezdni.

Nie wyobrażam sobie tego święta bez Przeglądu Pieśni. Na scenie możemy podziwiać swoich najbliższych oraz znajomych. Atmosfera tego przeglądu skłania do refleksji, bo nie zawsze pamiętamy jakie mamy szczęście, że żyjemy w wolnym kraju. Dla pokolenia naszych dziadków patriotyzm był rzeczą oczywistą. Dziś dla młodych patriotyzm to abstrakcja,  należy  więc wyjaśniać, co on oznacza.  Może właśnie poprzez udział w szkolnych akademiach i  w takich przeglądach, łatwiej im będzie zrozumieć sens patriotycznych wartości powiedziała Zofia Kowalska obserwatorka przeglądu.