Start Archiwum Młodość, gitara, śpiew i ... powołanie

Uroczystość  Zesłania Ducha Świętego obchodzona była w parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Tłuchowie w sposób szczególny. Było to bowiem połączenie jednego z najważniejszych świąt Kościoła z wizytą dziesięciu kleryków I roku Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku wraz z opiekunem ks. prof. Henrykiem Seweryniakiem. Jesteśmy tutaj po raz drugi- mówi ks. prof. Henryk Seweryniak. Dzięki życzliwości ks. kanonika Andrzeja Zakrzewskiego modlić się dziś będziemy o nowe powołania kapłańskie. To jeden z celów naszego tu przybycia. Wraz z Zesłaniem Ducha Świętego narodził się Kościół. Wydarzenie to wezwało apostołów do głoszenia światu przesłania Jezusa Chrystusa oraz świadczenia o jego życiu, działalności, przekazywania Jego przykazań i nauk. Dzisiejsza niedziela powołań ma pokazać drogę od Zesłania Ducha Świętego do powołania kapłańskiego. Wielu z tych młodych ludzi wstąpiło do seminarium z pewnym bagażem doświadczeń. Jeden zrezygnował ze świeckich studiów, dwóch wykonywało pracę zarobkową. A jednak pewnego dnia zrozumieli, iż ich życie należy do Boga. Drugim celem naszej tu wizyty jest pokazanie klerykom zwykłej niedzieli na parafii, pracy proboszcza i wikarego, którzy wykonują swoje niedzielne obowiązki.

Podczas niedzieli powołań młodzi klerycy uczestniczyli we wszystkich Mszach św. Każda z nich poprzedzona była prezentacją multimedialną o życiu seminaryjnym oraz uświetniona oprawą muzyczną w wykonaniu kleryków. Podczas kazań, które głosił ks. prof. Henryk Seweryniak, każdy z nich dawał świadectwo swego powołania.

Kolejnym punktem wizyty było uczestniczenie we  Mszy św. polowej w intencji rolników i dobrych urodzajów w miejscowości Kłobukowo. Mszy św. towarzyszyło święcenie pól, którego dokonał podczas przejazdu bryczką ks. prof. Henryk Seweryniak w asyście ks. kan. Andrzeja Zakrzewskiego. W Parafii Tłuchowo święcenie pól i zasiewów weszło już na stałe do tradycji. W bieżącym roku rolnicy spotkali się  na nabożeństwach przy ołtarzach polowych w miejscowościach: Kłobukowo, Jasień i Mysłakówko. Niedzielę powołań kapłańskich klerycy zakończyli rozmową z proboszczem parafii ks. Andrzejem Zakrzewskim na temat jego posługi kapłańskiej.