Start Duszp. Strażaków A jednak można ...

Dnia 8 lipca 2012 r. poświęcona została i oddana po remoncie do użytku remiza strażacka w Mysłakówku. Świętowanie zbiegło się z obchodem Jubileuszu 60 – lecia działalności jednostki OSP.

Czytając karty historii - Ochotniczą Straż Pożarną w Mysłakówku powołali do życia w 1952 r. Bolesław Denst i Ksawery Sadowski. Pierwszym prezesem został Bolesław Denst, naczelnikiem - Ksawery Sadowski, sekretarzem - Tadeusz Suliński, gospodarzem - Mieczysław Pilewski. Wówczas do straży zapisało się 26 osób. Przyczyną do założenia we wsi Ochotniczej straży Pożarnej był pożar, który miał miejsce w czerwcu 1951 r. Spaliły się wówczas trzy gospodarstwa, a pożar zniszczył 7 budynków. W 1979 r. dh Ksawery Sadowski ofiarował straży działkę pod budowę strażnicy, która powstała w latach 1979-1980, przy społecznym wsparciu wszystkich strażaków i mieszkańców wsi oraz wykonawców budowy - Stefana Michalskiego i Czesława Jankowskiego. Dnia 13 września 1981 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej remizy. Posiadała ona scenę i salę widowiskową. Wcześniej jednostka dysponowała tylko garażami. Sztandar jednostka otrzymała 7 listopada 1982 r., a jego poświęcenie miało miejsce 14 listopada 1982 r. Aktu tego dokonał ks. kan. Eugeniusz Lubczyński.

W 2008 r. powstała inicjatywa odnowy i rozbudowy remizy. W 2011–2012 r. dokonany został kapitalny remont. W pierwszej kolejności rozebrano stare garaże. Dobudowano kuchnię z zapleczem oraz sanitariaty, przebudowano salę i scenę, wymieniono okna, drzwi, podłogę, i sufit, odnowiono ściany. Budynek otrzymał nową elewację oraz docieplenie dachu. Zainstalowane zostało olejowe ogrzewanie. Od lipca 2012 r. budynek jest również świetlicą wiejską, a gospodarzem obiektu został dh Zbigniew Przymirski. Przedsięwzięcie zrealizowano przy udziale środków finansowych z Unii Europejskiej – w ramach Działania „Odnowa i Rozwój Wsi”, budżetu Gminy Tłuchowo oraz środków Funduszu Sołeckiego sołectwa Mysłakówko i pracy społecznej strażaków. Dzięki zaradności ochotników z Mysłakówka udało się też pozyskać środki na zakup nowych stołów i krzeseł.

Po zakończeniu prac remontowych druhowie włożyli duży wkład pracy własnej by uporządkować teren wokół remizy, odnowić ogrodzenie, pomalować maszt, cokół masztu itp. ... By podzielić się radością z posiadania nowoczesnego budynku, który jest wizytówką i dumą wsi Mysłakówko, zaprosili władze województwa, powiatu, gminy, przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Tłuchowie, strażaków wszystkich jednostek OSP Gminy Tłuchowo, mieszkańców gminy i sołectwa. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą polową, której przewodniczył Kapelan Strażaków Diecezji Płockiej ks. Andrzej Zakrzewski. Następnie Prezes Zarządu OSP w Mysłakówku dh Ireneusz Grąbczewski odczytał historię powstania jednostki. Aktu przecięcia wstęgi i przekazania obiektu do użytku całej społeczności lokalnej dokonali: Bartosz Szymański – Przedstawiciel Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Grażyna Kokoszczyńska – Sołtys Mysłakówka, Ireneusz Grąbczewski – Prezes Zarządu OSP Mysłakówko. Kapelan strażaków - ks. Andrzej Zakrzewski poświęcił obiekt. W tym dniu nie zabrakło gratulacji, podziękowań i ciepłych słów. Wójt Gminy Tłuchowo - Krzysztof Dąbkowski, złożył na ręce Prezesa, puchar pamiątkowy i list gratulacyjny z okazji 60 rocznicy powstania OSP w Mysłakówku. Po zakończeniu pierwszej części świętowania, wszyscy przenieśli się na plac obok szkoły podstawowej, gdzie druhowie przygotowali piknik pod chmurką. Tu odbyły się występy przygotowane przez uczniów, występ zespołu folklorystycznego ze Źródeł oraz występ zespołu muzycznego przygrywającego do tańca. Dzięki dobrej pogodzie i wspaniałej współpracy, wszystkie zaplanowane na ten dzień punkty programu zostały pomyślnie zrealizowane.

Anna Tłuchowska