Start Duszp. Strażaków VIII Strażackie Zamyślenia Adwentowe

Podniosłą atmosferę rekolekcji adwentowych w parafii Tłuchowo poczuli wierni zgromadzeni na Mszy św. w intencji strażaków i ich rodzin.  Druhowie i druhny od wielu lat przygotowują się w sposób szczególny do przeżycia świąt Narodzenia Pańskiego. 9 grudnia br. tłuchowska świątynia zapełniła się po brzegi nie tylko delegacjami straży pożarnych z tutejszej gminy, ale również przybyłymi na tę uroczystość przedstawicielami straży ogniowych z gmin ościennych. Odświętne mundury i piękne sztandary 32 jednostek OSP oraz Państwowej Straży Pożarnej z Lipna i Sierpca, nadały adwentowym rekolekcjom uroku i uroczystego charakteru. Rangę tego wydarzenia podniosła również obecności i przewodniczenie Mszy św. ks. Biskupa Romana Marcinkowskiego. Po raz trzeci odprawił on Mszę św. w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin. W wygłoszonej do około 250 przybyłych na Adwentowe Zamyślenia strażaków homilii ks. Biskup powiedział: Strażacy byli pierwszymi, którzy w dzieciństwie zapisali się w mojej pamięci. Nigdy nie bałem się munduru strażackiego, bo strażacki mundur był przyjazny człowiekowi. W tym mundurze widzieliśmy bratnie dusze. Widzieliśmy kogoś, kto nam nie zagrozi, nie wtrąci do więzienia, kogoś kto odda życie.

I chciałbym żeby tak zostało, żebyście ten mundur nieśli przez następne pokolenia, jako znak miłości i przyjaźni. Temu mundurowi można zaufać, można mu zawierzyć. To dzisiejsze spotkanie jest zasadne, niech będzie chwilą zadumy, takiego oderwania się od codzienności, od tej krzątaniny, by zobaczyć czy czasem nie wymagam „remontu”, czy czasem nie wymagam innego spojrzenia na siebie, czy nie muszę przetrzeć oczu.

Strażacka tradycja adwentowych i wielkopostnych spotkań wpisała się w kalendarz uroczystości kościelnych w różnych parafiach diecezji płockiej i cieszy się dużym zainteresowaniem braci strażackiej.

Dziś zostaliśmy ubogaceni nowymi treściami. Wspólna modlitwa i nauczanie ks. Biskupa są nam bardzo potrzebne, zarówno w życiu, jak i w naszej strażackiej posłudze. Mamy nadzieję, że obecność Jego Ekscelencji stanie się tradycją naszych kolejnych spotkań. Przewodniczenie modlitwie, nauka ks. Biskupa coraz bardziej integrują brać strażacką wokół Kościoła - powiedział na zakończenie uroczystej liturgii druh  Paweł Ambor  z Sierpca.

Ks. Biskup Roman Marcinkowski żegnając się z wiernymi złożył życzenia świąteczne, zapewniając jednocześnie o modlitwie za strażaków i ich rodziny.