Start Archiwum Honorowy tytuł Tłuchowianina Roku 2012 dla Lecha Wałęsy

Po raz dziewiąty  przyznano zaszczytny tytuł „Tłuchowianina Roku” osobie, której aktywność i zaangażowanie zostały dostrzeżone i docenione przez lokalną społeczność.

Inicjatorem  nagradzania i promowania  ludzi czynu z terenu Gminy Tłuchowo jest tutejszy proboszcz ks. Andrzej Zakrzewski. 20 stycznia br. uroczysta gala nadania tytułu oraz wręczenie pamiątkowej statuetki odbyły się w niecodziennej atmosferze. Zaszczytny tytuł „Tłuchowianina Roku 2012” przyznano bowiem prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Wałęsie, którego rodzinne korzenie wyrastają z tłuchowskiej ziemi, małej wioski Popowo w Gminie Tłuchowo. Pana życiorys świadczy o sile charakteru i jest dowodem na to, że nie ważne jest skąd przychodzimy, ale z jaką pasją, uporem i zaangażowaniem przystępujemy do realizacji wielkich zadań - podkreśliła w uzasadnieniu przyznania nagrody sekretarz kapituły Honorowej Nagrody „Tłuchowianina Roku” – Urszula Brożek.

Każdy w swoim życiu przeżywa chwile radosne i smutne. Mnie dziś przyszło przeżywać właśnie te radosne chwile. Muszę się przyznać, że czekałem na wasze zaproszenie. Przecież tu się urodziłem, biegałem, uczyłem czytać i pisać – mówił do licznie przybyłych na uroczystość gości i tłuchowian Lech Wałęsa. Dziękując za to niezwykłe wyróżnienie prezydent, nie kryjąc łez wzruszenia, wspominał rodzinny dom, sąsiadów i najważniejsze momenty swojej politycznej kariery. Tłuchowianie przyjęli gościa bardzo serdecznie, jak swojego. Bo to właśnie od swoich – z rąk wójta gminy Krzysztofa Dąbkowskiego były prezydent otrzymał pamiątkową statuetkę, przedstawiającą wyrastające z centrum Polski drzewo, przypominające ludzką postać, trzymającą w rękach biało-czerwoną flagę.

Uroczystość przyznania honorowego tytułu, jak co roku, rozpoczęto Mszą św. podczas której kazanie wygłosił ks. Włodzimierz Piętka. W Mszy św. uczestniczył również zwycięzca tegorocznego plebiscytu.

Podczas gali wręczono także inne znaczące wyróżnienie, którego pomysłodawcą i fundatorem jest ks. Andrzej Zakrzewski - „Srebrne Pióro”, które  każdego roku przyznawane jest osobom promującym gminę i parafię na łamach prasy. Tegorocznymi  laureatami nagrody zostali Anna Tłuchowska – nauczycielka w szkole podstawowej, redaktorka współpracująca z Biuletynem Parafialnym „Apostoł”, Tłuchowskimi Zeszytami Historyczno – Społecznymi, autorka wielu artykułów zamieszczanych na  stronie internetowej parafii oraz redakcja  Płockiego Gościa Niedzielnego. Nagrodę za promowanie wydarzeń gminnych i parafialnych na łamach tygodnika katolickiego oraz stronie internetowej odebrał redaktor naczelny ks. Włodzimierz Piętka.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszej owocnej pracy.