Start Archiwum 150 Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego

Z okazji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego w niedzielę 27 stycznia  2013 r. o godzinie 16:00 w naszej parafii odbyła się uroczysta Msza św. w intencji  uczestników powstania styczniowego. Przed Mszę św. ks. Wojciech Czajkowski poprowadził nabożeństwo żałobne przy grobie poległych powstańców. W uroczystości uczestniczyli: Krzysztof Baranowski - starosta powiatu lipnowskiego, Dariusz Kłobukowski - przewodniczący Rady Powiatu Lipnowskiego, Ryszard Dobieszewski - burmistrz miasta i gminy Dobrzyń nad Wisłą, Krzysztof Dąbkowski -wójt  Gminy Tłuchowo, Wioletta Kuczmarska - przewodnicząca Rady Gminy Tłuchowo. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy. Obecni byli również miejscowi harcerze oraz licznie zgromadzeni parafianie. W hołdzie  poległym przedstawiciele władz gminnych złożyli wieńce na mogile poległych powstańców. Oprawę muzyczną uroczystości  przygotował  zespół „Tłuchowianie”  i orkiestra gminno-parafialna. Ks. proboszcz Andrzej Zakrzewski w kazaniu nawiązywał do przyczyn wybuchu powstania styczniowego i scharakteryzował jego przebieg. Podkreślił, iż było to powstanie skierowane przeciwko  carskiej Rosji. Wybuchło w nocy z 21 na 22 stycznia 1863 roku, trwało niemal 2 lata do jesieni 1864 roku. Jednak zakończyło się klęską. Przyczyną wybuchu powstania był narastający terror  państwa rosyjskiego wobec Polaków ,krwawo tłumione manifestacje patriotyczne oraz pobór do wojska carskiego (na 25 lat).Walki powstańcze toczyły się w Królestwie Polskim, Wielkim Księstwie Litewskim oraz Rusi. Powstanie przyjęło charakter walki partyzanckiej. Kaznodzieja przypomniał, iż powstańcy pochowani przy naszym kościele polegli 4 kwietnia 1863 roku w Kozirogu Łęgu. Byli to: Aleksander Chodecki – inżynier z Płocka, lat 30, Józef Rościszewski –syn ziemianina z Janczewa ,lat 19, Aleksander Szczypiński – subiekt z Płocka, lat 22. Pomnik powstańców został ufundowany przez parafię w 1930 roku  z inicjatywy ówczesnego proboszcza księdza  Wincentego Borkowskiego. Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim za liczne przybycie i wspólną modlitwę za zmarłych powstańców.

Beata Stawska