Start Archiwum Wieczór Pokutny

Jezus pokonując szatańskie pokusy na pustyni i dając polecenie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” wskazał nam cel wielkopostnej wędrówki. Słowa te, usłyszeliśmy  w środę, podczas posypania głów popiołem. Stały się one myślą przewodnią WIECZORU POKUTNEGO, który przeżyliśmy 16 lutego 2013 r.  Mają one  szczególne znaczenie w przeżywanym aktualnie Roku Wiary.

Wielki Post, czyli okres przygotowania do Wielkanocy stał się właśnie okazją, do zmiany swojego życia na lepsze, przez oczyszczenie duszy i odnowienie naszych relacji z Bogiem.  Tej przemiany potrzebują wszyscy, bo: „Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy” (1 J 1, 8). Trzeba tylko wzbudzić w sobie świadomość grzechu i otworzyć się na działanie łaski Bożej, łaski zbawienia, którą Chrystus wysłużył dla nas na krzyżu. Podczas wieczoru pokutnego, parafianie świadomi  własnych zwyczajnych  ludzkich słabości, przybyli do kościoła aby wstąpić na drogę pokuty i odkryć przed Bogiem wnętrze swojej duszy. Obecność na modlitwie pokierowana była własnymi potrzebami duchowymi.

Wieczór Pokutny rozpoczął się  Mszą Świętą o godz.17.00. Zaraz po niej, rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwała do godz. 20.00. W między czasie  odprawiane były inne nabożeństwa, przeplecione tzw. małymi egzorcyzmami, których celem jest wypędzenie złych duchów, nieustannie atakujących człowieka. Tego wieczoru zgodnie z tradycją naszej parafii, (16 dnia każdego miesiąca) czciciele bł. Ojca Honorata Koźmińskiego, zanieśli przed ołtarz Najwyższego, prośby za wstawiennictwem tego błogosławionego.  Następnie  odprawione zostało Nabożeństwo Pokutne, które prowadziło do wzbudzenia  w swoim sercu poczucia winy, skruchy i żalu za grzechy, a tym samym stworzenia wiernym warunków do owocniejszego skorzystania z sakramentu pokuty. Proste, lecz ujmujące słowa „Gorzkich Żali” pobudziły  serca do żalu i nawrócenia oraz do wdzięczności za dar odkupienia Chrystusa. Zwieńczeniem POKUTNEGO WIECZORU była Msza Święta w intencji  godnego i owocnego przeżycia tegorocznych rekolekcji wielkopostnych.

Zainteresowanych udziałem w Wieczorze Pokutnym nie brakowało. Poza ustalonym planem Mszy św., nabożeństw - modlitw zbiorowych,  wielu parafian nawiedzało kościół, aby w ciszy oddać się modlitwie indywidualnej. Wśród nich byli i tacy, którzy spędzili w kościele na modlitwie kilka godzin.

Napełnieni wiarą i ufnością w działanie łaski Bożej  mamy nadzieję, że nasza pokorna modlitwa  i chęć nawrócenia dotarły przed Jego oblicze, a łaska nawrócenia  wysłużona na krzyżu,  przemieni nasze serca i da nam udział w zwycięstwie Chrystusa nad szatanem.

Anna Tłuchowska