Start Duszp. Strażaków Potrójne świętowanie

Święta religijne i patriotyczne, obchodzone w pierwszych dniach maja, z pewnością jednoczą nasz naród, a lokalnie naszą społeczność.
3 maja był wyjątkowym dniem dla mieszkańców miejscowości Źródła. W tym dniu przypadła potrójna okazja do  świętowania, a mianowicie: Uroczystość Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski – (dla mieszkańców Źródeł coroczny odpust), rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz  oddanie do użytku, po generalnym remoncie, remizy strażackiej – świetlicy wiejskiej. W samo południe w  Źródłach zebrali się mieszkańcy gminy Tłuchowo, lokalne władze, zaproszeni goście z powiatu i województwa oraz strażacy z gminy i gmin ościennych. Świętowanie rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą polową, którą odprawił i kazanie wygłosił kapelan strażaków diecezji płockiej ks. Andrzej Zakrzewski.

Po Mszy Świętej wszyscy zebrani, przy dźwiękach Gminno – Parafialnej Orkiestry Dętej  z Tłuchowa przemaszerowali pod pomnik pomordowanych w czasie II wojny światowej. Przy pomniku uczczono ich pamięć apelem poległych i wspólną modlitwą. Delegacje Urzędu Gminy Tłuchowo i Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Mysłakówku złożyły wieńce i  zapaliły znicze.

Następnie druhowie poprowadzili wszystkich do wyremontowanej remizy strażackiej, gdzie dokonano uroczystego otwarcia obiektu, który niewątpliwie stał się ozdobą i przyjaznym miejscem spotkań mieszkańców Źródeł. Uroczystość stała się także okazją do nadania odznaczeń zasłużonym strażakom  z jednostki OSP w Źródłach.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęto występy i wspólne biesiadowanie. Jako pierwsza wystąpiła młodzież gimnazjalna, która tańcem poloneza zachwyciła wszystkich widzów. Po niej zaprezentował się zespół „Złota Jesień” z Mochowa oraz zespół „Tłuchowianie” działający przy OSP w Źródłach. Przygotowana przez strażaków, panie z KGW „Źródelanki” i mieszkańców Źródeł majówka, połączyła społeczność.  Zorganizowanie tego typu spotkania  jest przykładem pięknej polskiej tradycji łączenia elementów: patriotyczno- religijnych.

Anna Tłuchowska