Start Duszp. Strażaków Dzień Strażaka w mazowieckiej gminie

Praca strażaka jest bardzo ważna i odpowiedzialna. Nie ogranicza się tylko do gaszenia pożarów. Druhowie są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc: podczas klęsk żywiołowych i wypadków drogowych. Strażackie mundury widzimy również podczas uroczystości państwowych, jak również religijnych. W sobotę 4 maja, w dniu w którym Kościół Katolicki obchodzi Dzień Świętego Floriana, patrona zawodów związanych z ogniem, w miejscowości Goleszyn strażacy z gminy Sierpc obchodzili swoje święto.

Uroczystość ta zbiegła się z 65-leciem istnienia Młodzieżowej Orkiestry OSP Goleszyn. Jej opiekunem od wielu lat jest druh Edward Wielgócki, który z niezwykłym zaangażowaniem i profesjonalizmem prowadzi muzyków, którzy otrzymują nagrody i wyróżnienia podczas wielu przeglądów i konkursów.

Zebrani na obchodach strażacy, ich rodziny i przybyli goście rozpoczęli obchody strażackiego święta od uczestnictwa w Mszy św. polowej w intencji strażaków. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Andrzej Zakrzewski – kapelan strażaków powiatu sierpeckiego.

Rzymski historyk, polityk i filozof  Kasjodor wypowiedział zdanie: ”Jak piękny jest człowiek, który jest człowiekiem”. Dziś możemy to zdanie sparafrazować innym: „Jak piękny jest człowiek, który jest strażakiem”.  Nie jest on piękny ze względu na piękno munduru, medali, czy poprzez piękno pocztów sztandarowych. Piękny jest człowiek, który jest strażakiem przez szlachetność serca. Bo to z wnętrza strażackiego serca wypłynęły słowa: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek- powiedział podczas kazania ks. Andrzej Zakrzewski. Nawiązał on również do 10 Przykazań Strażaka, które doskonale charakteryzują posługę tych odważnych ludzi. Bądź czujny jak kogut w nocy, jak orzeł w dzień. Zawsze gotów bądź na ratunek. Śpij jak zając, a bądź mężny jak lew (przykazanie 3). Będziesz spełniał obowiązki swoje z ochotą. Jesteś ochotnikiem, a nie najemnikiem, więc nie czyń jako najemnik, który rad wykręca się od roboty (przykazanie 9).

Po Mszy św. orkiestra wykonała jubileuszowy koncert, a jej członkowie otrzymali dyplomy uznania oraz pamiątkowe odznaczenia.

Odznaczenie specjalne -  Krzyż Koronny otrzymali m.in. Wójt Gminy Sierpc Tadeusz Prekurat oraz druh Edward Wielgócki.

Złożono kwiaty i zapalono znicze na symbolicznym Grobie Strażaka.

Tradycyjnie druhowie stanęli do walki o Puchar św Floriana podczas biegu na 1000m. Wśród najlepszych znaleźli się kolejno: Mateusz Biegański, Piotr Welenc i Dawid Bartkowski. Najlepszą drużyną w tym biegu okazała się OSP Warzyn Skóry, kolejną OSP Goleszyn i OSP Dziembakowo.

Najwięcej emocji dostarczył wszystkim mecz piłki nożnej o Puchar Kapelana Strażaków powiatu sierpeckiego, rozegrany między drużyną strażaków z gminy Tłuchowo a druhami z gminy Sierpc. Rozpoczęcia meczu dokonali Wójt Gminy Tłuchowo Krzysztof Dąbkowski oraz Wójt Gminy Sierpc Tadeusz Prekurat. Rywalizacja zakończyła się wynikiem 4:0 dla gospodarzy.

Uroczystość ta pokazała, że strażak nie musi kojarzyć się tylko z mundurem i pożarem, to również świetny muzyk i dobry sportowiec. Tego dnia strażacy udowodnili,  że wybierając patrona jakim jest św. Florian są jego godnymi reprezentantami.