Start Duszp. Strażaków Modlitewne spotkanie strażaków w Skępem

W sobotę 18 maja br. strażacy diecezji płockiej uczestniczyli w II Diecezjalnej Pielgrzymce Strażaków tym razem do Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Organizatorem modlitewnego spotkania w Skępem był diecezjalny kapelan strażaków ks. Andrzej Zakrzewski oraz wydział duszpasterski płockiej Kurii Diecezjalnej. Do realizacji inicjatywy włączył się również starosta lipnowski Krzysztof Baranowski, kustosz skępskiego Sanktuarium o. Bruno Nocoń, strażacy z PSP w Lipnie na czele z  brygadierami Januszem Krasuckim i Jerzym Fydrychem oraz  Komenda Powiatowej Policji w Lipnie.

Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. W homilii skierowanej do strażaków i ich rodzin biskup nawiązał do tradycji posługi strażackiej przechodzącej z dziada na ojca i syna. Brać strażacka to wielopokoleniowa rodzina, która może poszczycić się wspólną, rodzinną historią.

Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa – nakazywał słowami św. Pawła do Tymoteusza bp Piotr Libera. Strażacy ochotnicy sami z własnej woli decydują się na pełnienie trudnej ochotniczej służby strażackiej. Czynią to przede wszystkim z potrzeby serca. Wchodzą w braterską wspólnotę swojego miasta, wioski czy osady. A remiza strażacka staje się rzadkim miejscem, gdzie przetrwał duch braterstwa, gdzie czujemy, że jesteśmy wspólnotą, a nie konkurentami. Gdzie mamy świadomość, że ciąży na nas odpowiedzialność za życie ludzkie, szczególnie to zagrożone, za wspólne dobro naszego miasta czy wioski.

Ks. biskup zwrócił się do strażaków z prośbą, aby intensywniej pracowali nad sobą, swoją postawą, nad relacjami w rodzinie, nad męską odpowiedzialnością.

W czasie Eucharystii bp płocki poświęcił, umieszczony na terenie sanktuarium, pomnik bł. Jana Pawła II, którego relikwie zostały następnie uroczyście wprowadzone do miejscowego kościoła. Biskup nadmienił, iż osoba bł. Jana Pawła II związana jest z kultem św. Floriana – patrona strażaków. Jego relikwie przybyły do Krakowa w XII wieku. We wzniesionym tam kościele pod jego wezwaniem pracował przez trzy lata młody wikary –  ks. Karol Wojtyła.

W programie II Diecezjalnej Pielgrzymki Strażaków znalazły się również koncerty orkiestr dętych OSP  z Gozdowa, Goleszyna, Lipna i Skępego, które na zakończenie wystąpiły pod wspólną batutą dha Edwarda Wielgóckiego.  Licznie zgromadzeni pielgrzymi wysłuchali również występu zespołu ludowego „Tłuchowianie”  działającego przy OSP w  Źródłach( gmina Tłuchowo).

II Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków zgromadziła w Skępem 91 pocztów sztandarowych oraz 138 delegacji. Dowódcą uroczystości był brygadier Jerzy Fydrych. Władze Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego reprezentował  dh Karol Podleśny.

Strażacka uroczystość zgromadziła nie tylko licznie przybyłych strażaków ze swoimi kapelanami jak również innych duszpasterzy oraz wszystkich sympatyków pożarnictwa.