Start Duszp. Strażaków Sędziwa stulatka

W niedzielę 20 lipca br. Ochotnicza Straża Pożarna w Kuskach (parafia Rościszewo) obchodziła jubileusz 100 -lecia swojej działalności. Jubileuszowe obchody rozpoczęto koncelebrowaną Mszą św. dziękczynną, której przewodniczył i kazanie wygłosił diecezjalny kapelan strażaków ks. Andrzej Zakrzewski. Kaznodzieja nawiązał do niedzielnej ewangelii zachęcając do wyrywania chwastu zła z osobistego i społecznego życia. Przypomniał również strażakom i parafianom rościszewskim dawnego proboszcza ks. Czesława Morawskiego, który wraz z Adamem Dwojakowskim, Józefem Jabłońskim oraz Stanisławem Jasińskim założył w 1914 roku straż w Kuskach. Ponadto ks. Andrzej Zakrzewski cytował słowa historyka ks. prof. Michała Grzybowskiego, który o założycielu straży ogniowej w Kuskach pisał: (…) współpracował ze strażą ogniową, wspierając ją moralnie i finansowo, bowiem za jego pobytu zakupiono dwa wozy strażackie, sikawki, kubły, czapki, pasy oraz 13 bluz dla strażaków.

Na zakończenie Mszy św. proboszcz parafii Rościszewo ks. Jan Peła podziękował przybyłym za wspólną modlitwę.

Z okazji jubileuszu Ochotnicza Straż Pożarna w Kuskach uhonorowana została Złotym Znakiem Związku OSP RP, a zasłużeni strażacy otrzymali odznaczenia i wyróżnienia.

Uroczystość uświetniła orkiestra OSP Łukomie.