Start Duszp. Strażaków IV Płockie Zaduszki Strażackie

Przybywamy dzisiaj do Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku na IV Zaduszki Strażackie. Przychodzimy, aby w te pierwsze listopadowe dni w rodzinie strażackiej modlić się w intencji zmarłych strażaków- tymi słowami rozpoczął  kazanie  ks. Marek Czarciński – wikariusz z parafii Tłuchowo.

Już po raz kolejny strażacy spotkali się na uroczystej Mszy św. w intencji zmarłych druhen i druhów, którzy od 1875 roku do chwili obecnej służyli i służą Bogu i ludziom w szeregach straży pożarnej.

Tegoroczną Mszę św. poprzedził koncert Zespołu Folklorystycznego „Tłuchowianie”, działającego przy OSP Źródła w gminie Tłuchowo.

Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, sprawowanej w intencji zmarłych i poległych w akcjach strażaków, przewodniczył ks. Andrzej Zakrzewski – Diecezjalny Duszpasterz Strażaków. Mszę św. koncelebrowali również  ks. Roman Bagiński – Kapelan Powiatowy Strażaków powiatu płockiego oraz ks. Marek Czarciński. Liturgię słowa przygotowały druhny z OSP Radzanów, a oprawę muzyczną przygotowała Gminna Orkiestra Strażacka z Łącka pod batutą kapelmistrza Tadeusza Zalewskiego oraz Zespół Folklorystyczny „Tłuchowianie” pod kierownictwem Wioletty Kuczmarskiej.

Czas ma to do siebie, że nieubłagalnie płynie, przemija bezpowrotnie. I znów mamy listopad, szczególny miesiąc w naszym życiu. Częściej niż zwykle rozmyślamy nad sensem życia. I jakoś tak wyraźniej, niż na co dzień, dociera do nas myśl o umieraniu. Pochylamy się nad istotą śmierci tak w myślach, jak i dosłownie. Przy mogiłach tych, którzy wyprzedzili już nas w drodze do Domu Ojca. (…) Pragniemy modlić się za nich, bo wierzymy, że tylko w taki sposób możemy im pomóc w osiągnięciu nieba. Wierzymy również, że i za nas, kiedy odejdziemy z tego świata, ktoś też będzie się modlił – mówił podczas kazania do wiernych w płockiej świątyni ks. Marek Czarciński.

Modlitewne zaduszkowe spotkania braci strażackiej wpisały się już w kalendarz diecezjalnych uroczystości.  Są dobrą okazją do zwrócenia naszych myśli o wieczności.