Start Archiwum Majowe święta

Maj, powszechnie uznawany za najpiękniejszy miesiąc roku, jest miesiącem szczególnym w historii Polski. Z tego powodu w pierwszych dniach maja obchodzimy trzy ważne święta. 1 maja zapisał się w kartach kalendarza jako dzień św. Józefa Robotnika. 2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791r. Tego dnia w kalendarzu  liturgicznym przypada  Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki Polski.  Przewracając kolejną kartkę kalendarza 4 maja, widzimy kolejne święto – Międzynarodowy Dzień Strażaka, a w kalendarzu liturgicznym wspomnienie świętego Floriana, żołnierza i męczennika, patrona strażaków.

Długi majowy weekend naznaczony narodowymi barwami przyobleczonymi w majową szatę, to tradycja mocno zakorzeniona w naszej Ojczyźnie. Połączeniem świąt patriotycznych i  religijnych obchodzonych w całej Polsce, była   nasza lokalna uroczystość, która miała miejsce w niedzielę, 3 maja. Rozpoczęto ją o  godz. 10.30 uroczystym korowodem, który wyruszył sprzed Urzędu Gminy w Tłuchowie. Poczty sztandarowe miejscowych szkół,  Ochotniczych Straży Pożarnych, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP oraz przedstawiciele lokalnych władz i chętni mieszkańcy gminy, w asyście Gminno – Parafialnej Orkiestry Dętej przemaszerowali pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców gminy Tłuchowo.

Po modlitwie, apelu poległych, złożeniu kwitów i zapaleniu zniczy, odbył się przemarsz na cmentarz, do Symbolicznego Grobu Strażaka znajdującego się na nowej części cmentarza.  Następnie o godz. 11.00 w kościele parafialnym odbyła się Msza święta w intencji ojczyzny, której przewodniczył Kapelan Strażaków Diecezji Płockiej, a nasz proboszcz  ks. Andrzej Zakrzewski. Kolejnym punktem majowego świętowania był  Bieg o Puchar Świętego Floriana. Najlepszym w tej kategorii okazał się  Dawid Bromirski z OSP Tłuchowo, zaraz po nim uplasował się  Kamil Łydziński z OSP  Koziróg Leśny, a na trzecim miejscu  Radosław Jędrzejewski  z OSP Tłuchówek. W  klasyfikacji drużynowej najlepszymi  okazali się zawodnicy  OSP Koziróg Leśny, następnie OSP Tłuchowo, a po nich OSP Tłuchówek. Następnie ogłoszono wynik konkursu kronik strażackich. I m-ce zajęła OSP Mysłakówko, II m-ce OSP Źródła, III m-ce OSP Jasień.

Pogoda tego dnia  nam sprzyjała, a nad sprawnym przebiegiem uroczystości jak zaznaczył
Ksiądz Proboszcz, czuwał św. Florian i  doktor Wojciech Woźnicki.

Anna Tłuchowska