Start Archiwum Podziękowanie za zebrane plony

Uroczyste święto plonów, połączone z obrzędami dziękczynnymi za skończone żniwa i prace polowe, odbyły się w tym roku w gminie Tłuchowo 23 sierpnia. Obchody dziękczynienia rozpoczął korowód dożynkowy z wieńcami i koszami pełnymi darów ziemi. Na stadionie gminnym odprawiona została dziękczynna Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Andrzej Zakrzewski. Dziękujemy Bogu za każde ziarenko, za każdy ziemniak i burak, za odrobię warzywa, bo są one świadectwem wielkiego trudu ludzi i prawdziwego, cudownego działania Boga. […] Jak przystało na ludzi wierzących przychodzą dziś nasi rolnicy, aby podziękować Panu Bogu, który daje wzrost i owoce, że przez cały rok rzetelnie pracowali, że nie zmarnowali danych im talentów – powiedział podczas kazania ksiądz proboszcz.

Tegorocznymi starostami dożynek byli Katarzyna Wiśniewska z Kłobukowa oraz Jan Nowakowski z Suminka, którzy tradycyjnie jako dar ołtarza ofiarowali bochen chleba wypieczony z ziaren tegorocznych zbiorów, którym na zakończenie Mszy św. podzielili się wszyscy zebrani.

Po Mszy św. dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wśród wieńców tradycyjnych I miejsce zajęło sołectwo Trzcianka, II- Źrodła, III- Borowo. Wśród wieńców nowoczesnych wyróżnił się wieniec z Turzy Nowej, na miejscu II uplasowała się Turza Wilcza, na miejscu III natomiast sołectwo Suminek. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało sołectwo Wyczałkowo i Tłuchówek.

Rozstrzygnięto również konkurs kulinarny Kabaczkowe specjały. Najsmaczniejszy przysmak – „kabaczkowe medaliony” przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Nad Skrwą z Tłuchówka.

Wśród przygotowanych na ten dzień atrakcji były: występ zespołu muzycznego „Sami swoi” z Rypina, wioska ginących zawodów, turniej sołectw dla dzieci, przejazdy bryczką oraz zabawa taneczna.

E.G.