Start Duszp. Strażaków Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszynie

Dnia 24 października 2015 roku miała miejsce uroczystość z okazji jubileuszu 90-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszynie. Na koncelebrowanej Mszy świętej w kościele pw. Świętej Trójcy w Sikorzu pod przewodnictwem kapelana strażaków księdza dziekana Andrzeja Zakrzewskiego druhowie przypomnieli sobie, że niezależnie od czasów, w których przyszło nam żyć, powstające straże kierowały się przykazaniem miłości. Założyciele wiedzieli, jak wielką rolę odgrywa straż w obliczu ludzkich nieszczęść. Kaznodzieja, w wygłoszonym kazaniu, przytoczył słowa świętego Jana Pawła II, który powiedział: „Strażacy są tymi, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”. Ksiądz kapelan wymienił także trzecie przykazanie strażaka: „bądź czujny – czujny jak kogut w nocy, jak orzeł w dzień. Zawsze gotów bądź na ratunek. Śpij jak zając, a bądź mężny jak lew”.

Po Mszy świętej dalsze uroczystości odbyły się przed budynkiem OSP w Wyszynie. Ksiądz Andrzej Zakrzewski poświęcił nowo odsłonięty  obelisk, na którym widnieje napis: „Założycielom i współtwórcom Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszynie w 90. rocznicę jej utworzenia – druhny i druhowie OSP Wyszyna 2015 r.”. W pamięci zachowały się nazwiska założycieli, m.in.: Franciszka Olszewskiego, Konstantego Stanżewskiego, Antoniego Stupeckiego, Andrzeja Chrapkowskiego. W obchodach udział wzięli strażacy z okolicznych jednostek oraz samorządowcy z wójtem gminy Stara Biała na czele. Nad całością czuwał obecny prezes OSP Wyszyna Stanisław Wiśniewski.

Klaudia Przymirska