Get Adobe Flash player
Start Archiwum Tłuchowskie święto niepodległości

97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzona była w gminie Tłuchowo bardzo uroczyście. Od 12 lat z inicjatywy tutejszego proboszcza ks. Andrzeja Zakrzewskiego cyklicznie odbywa się tu Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej, który jest jednym z elementów 11- listopadowego święta.

Uroczystość rozpoczął przemarsz ulicami Tłuchowa pocztów sztandarowych jednostek OSP, szkół, Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Tłuchowie oraz delegacji pod pomnik Poległych i Pomordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej. Tłuchowianie upamiętnili, tych którzy zginęli w walce za Ojczyznę podczas apelu poległych. Dopełnieniem hołdu złożonego bojownikom o wolność było złożenie wieńców i wiązanek oraz zapalenie zniczy. Przy dźwiękach Gminno - Parafialnej Orkiestry Dętej udano się następnie pod kościół parafialny, gdzie znajduje się mogiła powstańców styczniowych. Tutaj zatrzymano się na krótką modlitwę.

O godz. 11:00 odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny.

Podczas kazania wygłoszonego do zebranych na wspólnej modlitwie Tłuchowian, proboszcz parafii ks. Andrzej Zakrzewski modlił się następującymi słowami: Pomóż nam Miłosierny Jezu obudzić chrześcijańskiego ducha narodu polskiego. Spraw, aby chrześcijańskie sumienia zmartwychwstały. Dokonaj również cudu zmartwychwstania ludzkich twarzy, gdyż miliony ludzi chodzą dzisiaj w maskach, mając miliony obcych twarzy, bo swoje gdzieś zagubili

Po Mszy św. przemaszerowano następnie do Gminnego Ośrodka Kultury na XII Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej. W tym roku na scenie zaprezentowało się 15 wykonawców, m.in. orkiestra, chóry, zespoły wokalne oraz soliści. Widzowie mogli podziwiać nie tylko kunszt muzyczny i wokalny występujących, ale również piękną oprawę taneczną, stroje i atrybuty niepodległościowe ( biało-czerwone kwiaty, balony), nie wspominając o repertuarze piosenek i pieśni.

Tłuchowianie nie kryją dumy z lokalnych inicjatyw. Każde ze świąt obchodzi się w tej parafii uroczyście, ale to 11-listopadowe chyba najbardziej chwyta za serce i zmusza do zadumy.

Edyta Gąsiorowska