Start Duszp. Strażaków 135 lat OSP w Makowie Mazowieckim

W ostatnią sobotę (21 maja br.) w Makowie Mazowieckim strażacy z PSP i OSP świętowali Powiatowy Dzień Strażaka oraz jubileusz 135 -  lecia OSP Maków Maz. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji strażaków i ich rodzin. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył miejscowy proboszcz ks. kan. Stanisław Dziekan, kazanie zaś wygłosił ks. kapelan strażaków diecezji płockiej Andrzej Zakrzewski. W słowach skierowanych do zebranych w świątyni scharakteryzował on okres działalności straży w minionych latach. Nawiązał również do badań prof. Józefa Ryszarda Szaflika. Przytoczył zdanie profesora na temat powstania makowskiej straży: Najgorliwiej krzątali się wokół tego proboszcz ks. Ignacy Wielgolawski, dziekan makowski i Walenty Kostrzewski. (…) Na czele Rady Nadzorczej stał ks. Ignacy Wielgolawski, a naczelnikiem był wspomniany już Walenty Kostrzewski. Dalej kaznodzieja mówił: Strażacy w ciągu minionych lat nie tylko gasili ogień, ale przez całe dziesięciolecia byli siewcami patriotyzmu. Dbali o zachowanie polskiej kultury. Pielęgnowali język polski, zakładali czytelnie, tetry, chory, a z czasem orkiestry.

Druga część uroczystości odbyła się w centrum miasta. Były awanse i odznaczenia. Spotkanie braci strażackiej zakończyło się wspólnym biesiadowaniem.

abe