Start Duszp. Strażaków 100 - lecie śmierci

7 sierpnia 2016 r. w klasztorze OO. Bernardynów w Skępem odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 100 leci śmierci ks. Józefa Pielaszewskiego ( 1862 – 1916) - założyciela Straży Ogniowej w Skępem. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył  i kazanie wygłosił kapelan strażaków diecezji płockiej ks. Andrzej Zakrzewski.

W kazaniu kaznodzieja przypomniał między innymi sylwetkę ks. Pielaszewskiego, który w l. 1894 – 1909 r. był proboszczem w Skępem. Zaznaczył: ks. Pielaszewski, aby spopularyzować kult Matki Boskiej Skępskiej oraz dzieje klasztoru napisał książkę pt. Najświętsza Maryja, Panna Skępska oraz jej cuda. Jest również autorem publikacji pt. Pamiątka w 400 – letnią rocznicę (1496 – 1896) Cudownej Statuy Najświętszej Maryi Panny w Skępem.

Ksiądz Pielaszewski to twórca, cieszącej się popularnością do dzisiaj, pieśni Cudowna Skępska Maryjo Nasza.  W 1908 r. z inicjatywy ks. proboszcza zawiązała się w Skępem Ochotnicza Straż Ogniowa, a później orkiestra strażacka. „Głos Płocki” w 1910 r. o powstaniu straży pisał m.in.: Dzięki otóż zabiegom ks. Pielaszewskiego […] 21 –o kwietnia 1908 r. zorganizowała się w Skępem straż ochotnicza ogniowa. Nie zaraz, ale po wielu zwłokach. Była ona ulubionym dzieckiem ks. Pielaszewskiego, który nie spoczął i nie żałował ofiar i trudu aż ją ujrzał powstałą.

Ks. Pielaszewski zmarł dokładnie 100 lat temu - 7 sierpnia 1916 r. Jego grób znajduje się w Waniewie. W nekrologu umieszczonym w Miesięczniku Pasterskim Płockim ( 1916  nr 8), dodał ks. kapelan w swym kazaniu, czytamy: Dzięki swojej gorliwości i popularności, wszędzie, gdziekolwiek pracował, zjednywał sobie nieboszczyk miłość i zaufanie.

Po Mszy św. ks. Andrzej Zakrzewski poświęcił pamiątkową tablicę, która została umieszczona na jednej ze ścian miejscowej strażnicy. Tablica poświęcona pamięci tego wydarzenia powstała z inicjatywy Stanisława Miłkowskiego.

W uroczystości brali udział przedstawiciele władz samorządowych, m.in. wicestarosta lipnowski Anna Smużewska i burmistrz Skępego Piotr Wojciechowski.

Obecni byli również strażacy, na czele z brygadierem Januszem Krasuckim z Komendy Powiatowej PSP w Lipnie.