Get Adobe Flash player
Start Duszp. Strażaków Pielgrzymka do Wilna

W dniach 27 -28 sierpnia br. przedstawiciele druhen i druhów z jednostek OSP z okazji Roku Miłosierdzia odbyli pielgrzymkę do Wilna. W pielgrzymce uczestniczyło 57 osób, wśród których znaleźli się kapłani: ks. Andrzej Zakrzewski – kapelan diecezjalny strażaków, ks. Roman Bagiński – kapelan strażaków powiatu płockiego i ks. Jarosław Kamiński – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Płockiej Kurii.

Główne miejsca nawiedzin to: Ostra Brama i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Oglądano również przepiękne zabytki Wilna.  W sobotę (27 VIII) w Ostrej Bramie Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Andrzej Zakrzewski, a kazanie wygłosił ks. Roman Bagiński. Kaznodzieja w słowach skierowanych do strażaków powiedział m.in.: Obecność w tym miejscu jest okazją by jeszcze raz podziękować Bogu za Jego opiekę i troskę za pośrednictwem Maryi. Jej bliskość to jednocześnie zachęta byśmy nie bali się zaprosić Jej do naszej codzienności. Ona jest tuż na wyciagnięcie ręki. Bóg, jak powiedział papież Franciszek 28 lipca br. na Jasnej Górze, jest konkretny i pełen zaufania. Prośmy Ją, Matkę Miłosierdzia o to byśmy konkretnie wyznali swoje winy, ale też byśmy nigdy nie bali się Boga, lecz z ufnością do Niego się zwracali.

W niedzielę (28 VIII) w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Roman Bagiński, a kazanie wygłosił ks. Andrzej Zakrzewski. W Kościele Powszechnym trwa Rok Miłosierdzia. Jest więc okazja, aby odbyć pielgrzymkę do miejsc związanych z objawieniami Jezusa Miłosiernego i przejść śladami św. siostry Faustyny. I my to w tych dniach czynimy. Chcemy umocnić swoją wiarę oraz uprosić miłosierdzie Boże dla siebie i bliskich naszemu sercu braci i sióstr. Pamiętamy zapewne scenę z Ewangelii św. Łukasza, kiedy to uczniowie prosili Pana Jezusa: Panie naucz nas modlić się.(…) Taką samą prośbę kierujemy do Jezusa my – uczniowie XXI wieku. Bo stając dzisiaj w prawdzie zauważamy, że my również nie zawsze dobrze się modlimy. Jakże łatwo zwalniamy się z codziennej modlitwy (…) Człowiek wierzący i myślący wszystko pogodzi, odpowiednio poukłada w grafiku dnia. Przecież można odmówić wieczorne modlitwy dużo wcześniej np. przed rozpoczęciem meczu (…) Panie, naucz nas dobrze się modlić! Panie, obudź w naszych sercach zamiłowanie do modlitwy! Panie spraw, aby nasza pielgrzymka przyniosła duchowe owoce – mówił podczas kazania ks. Andrzej Zakrzewski.

Szczególnym duchowym przeżyciem było odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w domku, w którym Pan Jezus podyktował tę modlitwę siostrze Faustynie.

Na zakończenie pielgrzymkowego szlaku strażacy udali się do Trok.

Edyta Gąsiorowska