Get Adobe Flash player
Start Archiwum Patriotycznie i religijnie świętowali tłuchowianie odzyskanie niepodległości

Święto odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność Tłuchowa obchodziła w modlitewnej i muzycznej atmosferze.  Uroczysty korowód pocztów sztandarowych jednostek OSP, szkół, Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Tłuchowie, który wyruszył sprzed Urzędu Gminy o godz. 15.30 poprowadziła Gminno - Parafialna Orkiestra  Dęta pod batutą Józefa Jankowskiego. Najpierw modlono się, złożono wińce i zapalono znicze przy pomniku Poległych i Pomordowanych w czasie II wojny światowej w centrum Tłuchowa, następnie przy mogile powstańców styczniowych znajdującej się obok kościoła. O godz. 16.00 odbyła się uroczysta Msza święta w intencji ojczyzny, którą celebrował i kazanie wygłosił tutejszy proboszcz  ks. kan. Andrzej Zakrzewski.  Dalsze obchody 98 rocznicy odzyskania  niepodległości  miały miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie odbył się XIII Przegląd Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Wzięło w nim udział 4 solistów i 9 zespołów wokalnych. W szerokim wachlarzu lokalnych artystów, począwszy od uczniów szkół  podstawowych, aż po chór klubu seniora „Vena”,znalazły się zarówno znane, jak i te najbardziej wyszukane pieśni patriotyczne i religijne. 11- listopadowa chwila zadumy z piosenką skłoniła tłuchowian, do refleksji nad przeszłością Ojczyzny oraz  jej zmaganiem o wolność i niepodległość.

Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej organizowany jest w Tłuchowie od 2004 r. Jego pomysłodawcą jest proboszcz ks. A. Zakrzewski. O niesłabnącej popularności tego wydarzenia, świadczy nie tylko duża frekwencja mieszkańców gminy, ale także zaangażowanie widowni we wspólny śpiew. Kontynuowana od 13 lat inicjatywa jest zatem nie tylko śpiewającą lekcją historii i patriotyzmu, ale doskonałą okazją do integracji społeczności lokalnej.

Anna Tłuchowska