Start Archiwum Honorowy tytuł przyznany po raz trzynasty

Kapituła Honorowej Nagrody „Tłuchowianin Roku” już po raz trzynasty wybrała laureata plebiscytu, którego pomysłodawcą jest proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tłuchowie ks. Andrzej Zakrzewski. Miano „Tłuchowianina Roku” otrzymują osoby, które swoją aktywnością i zaangażowaniem wnoszą wkład w codzienne funkcjonowanie i rozwój Gminy Tłuchowo. Po raz pierwszy w roku 2004 nagrodę w tym plebiscycie otrzymał wieloletni nauczyciel, wychowawca, dokumentalista i publicysta, zajmujący się historią Gminy Tłuchowo i Ziemi Dobrzyńskiej - Tadeusz Pawłowski.

Tegoroczny honorowy tytuł „Tłuchowianin Roku 2016” otrzymał Gminny Zespół Sportowy „Tłuchowia”. Sekretarz Kapituły Urszula Brożek uzasadniła przyznanie nagrody tłuchowskiemu klubowi następująco: Gminny Zespół Sportowy „Tłuchowia” to stowarzyszenie ludzi z pasją, którzy kochają piłkę nożną i poświęcają jej wiele swojego wolnego czasu. Współorganizują imprezy na stadionie gminnym. Wszelkie prace na rzecz zespołu wykonują społecznie(…). Kapituła doceniła klub sportowy w szczególności za: kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz rozwijanie zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży, za organizowanie czasu wolnego młodzieży i pożyteczne jego spędzanie, za kształtowanie postaw fer play i osobowości młodej części naszego społeczeństwa poprzez przestrzeganie reguł i zasad gry, za budzenie dumy ze zbiorowych osiągnięć i osobistych czynów, za współorganizowanie imprez gminnych i promocję naszej gminy.

Uroczystość wręczenia statuetki, ufundowanej przez Wójta Gminy Tłuchowo Krzysztofa Dąbkowskiego, odbyła się 29 stycznia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tłuchowie.

Tłuchowska uroczystość jest również okazją do wręczenia jeszcze jednej znaczącej nagrody – Srebrnego Pióra, której pomysłodawcą i fundatorem jest również ks. Andrzej Zakrzewski. Nagroda ta wręczana jest osobom, które promują parafię i gminę Tłuchowo m.in. w prasie lokalnej, ponadlokalnej oraz publikacjach książkowych. Tegoroczną nagrodę otrzymała Marzanna Grudnicka – Sławińska, autorka fotografii, rysunków i projektów graficznych oraz współautorka albumów promujących gminę i parafię tłuchowską.

Przyznanie zaszczytnych nagród poprzedziła Msza św. w intencji pracowników Urzędu Gminy Tłuchowo oraz samorządowców.