Get Adobe Flash player
Start

W dniu 7.09 br. zgodnie z tradycją naszej parafii, wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka z Tłuchowa do Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Po Mszy św. której, przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Zakrzewski wyruszyła pielgrzymka pod przewodnictwem ks. prefekta Marka Czarciskiego. Mimo złych warunków pogodowych, w postaci deszczu i zimna, pielgrzymi ruszyli licznie, aby uczcić Cudowną Skępską. Po pierwszym etapie, pielgrzymka, zatrzymała się w pobliskich Źródłach, gdzie najpierw modlili się w Kaplicy NMP Królowej Polski, by następnie odpocząć w świetlicy wiejskiej przy ciepłym posiłku, przygotowanym przez mieszkańców wsi. Za co bardzo serdecznie jeszcze raz, im dziękujemy. Po krótkim odpoczynku, pielgrzymi wrócili na szlak, w akompaniamencie modlitwy i śpiewu.
Po kilku godzinach wędrówki radośni, choć lekko zmęczeni pielgrzymi dotarli w punkt zbiórki nad jeziorem Skępskim, skąd ruszyli razem z Orkiestrą z Tłuchowa pod batutą Józefa Jankowskiego, do Sanktuarium, mimo nieustającego deszczu. Mieszkańcy Skępego, witali przybyłych pielgrzymów uśmiechem i pozdrowieniami. Po dotarciu do klasztoru, witający pielgrzymów zakonnik, podziękował za siłę i wytrwałość Ducha Św., każdemu przybyłemu. Po uroczystym powitaniu Matki Bożej, wierni, skupieni w ciszy i pokorze, przedstawiali swoje prośby Matce Najświętszej oraz czcili cudowną figurę Matki Bożej Brzemiennej.
Nazajutrz, odbywała się msza odpustowa, którą koncelebrował biskup płocki ks. Piotr Libera, który w homilii, podkreślał wielokrotnie, że dziękuje wszystkim pielgrzymom, za wytrwałość i poświęcenie w dotarciu do Maryi, upominał również o wartościach chrześcijańskich i rodzinnych. Po mszy, wierni mieli okazję jeszcze raz podziękować za wszystkie łaski, Pani Skępskiej. Po czym, pielgrzymi, wraz z asystą parafialną i orkiestrą, wyruszyli w drogę powrotną. Po drodze modląc się w Kaplicy w Borku, gdzie znajduje się miejsce cudownego nawiedzenia Matki Bożej Skępskiej. Wychodząc z miasta,  liczni mieszkańcy oraz przyjezdni żegnali wszystkich pielgrzymów. Po zbiórce nad jeziorem Skępskim, pielgrzymi z Tłuchowa ruszyli w podróż powrotną, prosząc o bezpieczny powrót. Dzięki opiece Matki Bożej, pogoda nie sprawiała kłopotów, a i nogi "same szły". W Źródłach, znów przywitano pielgrzymów serdecznie i po modlitwie w Kaplicy, zaproszono na odpoczynek do świetlicy. Wieczorem w Tłuchowie, czekali na pielgrzymów, licznie zebrani mieszkańcy wśród nich ksiądz proboszcz. Następnie po przywitaniu, wszyscy wraz z asystą powrócili do Kościoła, aby podziękować Bogu i Maryi za bezpieczny powrót.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że nasza pielgrzymka była tak wspaniała, Bóg zapłać.

K. Szcześniewka