Start Archiwum Tłuchowskie święto niepodległości

Uroczystym przemarszem pocztów sztandarowych, delegacji władz samorządowych, szkół, straży pożarnych, jak również tutejszych mieszkańców pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w latach okupacji hitlerowskiej, rozpoczęto obchody tegorocznego święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości w gminie Tłuchowo. Podczas apelu poległych, złożono hołd walczącym o wolność i niepodległość, złożono wieńce i wiązanki oraz zapalono znicze.

Przy dźwiękach Tłuchowskiej Gminno – Parafialnej Orkiestry Dętej mieszkańcy gminy przeszli następnie ulicami Tłuchowa pod Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie pomodlono się przy mogile powstańców styczniowych.

O godz. 11.00 odprawiono Mszę św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Andrzej Zakrzewski.

Dzisiaj wspominamy ludzi, który w różnych okresach naszej historii - dla Ojczyzny: pracowali, cierpieli, a nawet umierali.. Byli to między innymi żołnierze, nauczyciele, naukowcy, mieszkańcy wsi, którzy żywili i często ukrywali naszych bojowników o wolność. […] nauczyciele na tajnych lekcjach, pod groźbą śmierci lub zsyłki, kształtowali serca i umysły młodych Polaków, a remizy strażackie były ośrodkami kultury polskiej, gdzie wystawiano sztuki, zakładano chóry, organizowano rożnego rodzaju odczyty i spotkania. Ileż ci ludzie mieli odwagi, aby swoje szlachetne zamierzenia zrealizować. Jakże musieli być sprytni, aby nie zostać aresztowanymi.[…] 6 XI 1939 r. hitlerowcy podstępnie aresztowali profesorów UJ. Umieszczono ich w obozach zagłady. Jednym z nich był prof. Stanisław Estreicher, który gdy zachorował w obozie i miał świadomość nadchodzącej śmierci, pożegnał się z kolegami słowami: Nie pozwólcie zmarnować naszych śmierci- powiedział podczas kazania ks. Andrzej Zakrzewski.

Podczas obchodów niepodległościowych, corocznie odbywa się w Tłuchowie, zainicjowany w roku 2004 przez proboszcza Parafii Tłuchowo ks. Andrzeja Zakrzewskiego, Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej. W tym roku to już czternasty taki przegląd, który cyklicznie odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury. Wśród występujących znaleźli się: soliści, zespoły oraz chóry. W bieżącym roku na tłuchowskiej scenie zaprezentowało się 15 wykonawców.