Start Archiwum Ludziom na pożytek – tłuchowscy strażacy docenieni

Coroczna gala wręczenia honorowej nagrody „Tłuchowianin Roku” dostarcza wielu emocji. Tłuchowianie z niecierpliwością czekają na werdykt Kapituły, który publicznie ogłoszony zostaje podczas styczniowej gali. Przyznawanie zaszczytnego tytułu osobom, które aktywnością i zaangażowaniem wnoszą wkład w funkcjonowanie i rozwój gminy Tłuchowo rozpoczęto w roku 2004.  Inicjatorem wręczenia tytułu i pamiątkowej statuetki jest tutejszy proboszcz ks. Andrzeja Zakrzewski.

Przyznawanie zaszczytnego tytułu poprzedza corocznie Msza św. w intencji samorządowców i pracowników Urzędu Gminy Tłuchowo. Tegoroczna gala odbyła się 28 stycznia, tradycyjnie już w tłuchowskim Gminnym Ośrodku Kultury. Spośród kilku nominowanych do tej nagrody ludzi czynu w bieżącym roku nagrodę otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna z Tłuchowa.

Kapituła doceniła OSP za bezinteresowna pomoc ludziom, ochronę i ratowanie ich zdrowia i dobytku; kształtowanie humanitarnych postaw u młodzieży wobec pomocy zwierzętom, ratując ich z miejsc, z których same by się nie wydostały; za czynny udział w uroczystościach kościelnych, państwowych i gminnych; za dawanie żywego przykładu jak godnie iż honorem nosić mundur i czapkę, na której widnieje orzełek; włączanie w swoje szeregi ludzi młodych, którzy wzorując się na tacie strażaku lub starszym bracie druhu, kształtują swoją osobowość i rozwijają pozytywne cechy charakteru; za dodawanie powagi i kolorytu wspólnym uroczystościom, marszom i akademiom, bowiem mundur i sztandar do tego zobowiązują, a mądrość  i roztropność w działaniu podkreślają ich piękną postawę- odczytała w uzasadnieniu przyznania tytułu sekretarz Kapituły Urszula Brożek.

Wraz z wręczeniem tytułu „Tłuchowianin Roku” przyznaje się również inne znaczące wyróżnienie, dla ludzi, którzy słowem pisanym rozsławiają swoją małą ojczyznę. Tegoroczną nagrodę „Srebrne Pióro” otrzymał zespół redakcyjny publikacji pt. „Historia Polski w tłuchowskich witrażach zamknięta”.  Książkę ilustrowaną zdjęciami tłuchowskich witraży zredagowali: Ks. Andrzej Zakrzewski, Ks. Marek Czarciński, Edyta Gąsiorowska, Marzanna Grudnicka – Sławińska, Anna Tłuchowska, Beata Gachewicz, Hanna Kozakiewicz, Klaudia Przymirska, Paulina Przymirska, Beata Stawska, Danuta Kupniewska, Radosław Różycki.

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

LES