Get Adobe Flash player
Start Duszp. Strażaków To już 90 lat

Historia  Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwilnie sięga 1928r., kiedy to grupa mieszkańców, postanowiła powołać do życia Straż Ogniową. Z tego względu, w sobotę 15 września br. jednostka OSP Brwilno świętowała 90 - lecie swojej działalności.  Na uroczystości, ze swoimi sztandarami licznie zgromadziła się brać strażacka z terenu gminy Stara Biała, zaproszeni goście, samorządowcy na czele z wójtem Sławomirem Wawrzyńskim, lokalna społeczność. Władze strażackie reprezentował prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku dh Hilary Januszczyk.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą, której przewodniczył diecezjalny duszpasterz strażaków - ks. Andrzej Zakrzewski, w  koncelebrze z ks. Henrykiem Lipką – miejscowym proboszczem. Nawiązując do licznych zasług  druhów strażaków i ich ogromnego zaangażowania w życie Kościoła, w kazaniu ks. Zakrzewski m. in. powiedział: Pierwszy człon strażackiego motta - Bogu na chwałę – nigdy nie był martwy. Polscy strażacy nie wstydzili się i dalej nie wstydzą się Pana Boga. Dochowali wierności Panu Bogu we wszystkich okresach naszej historii. Dają wyraz swojej wierności niemal każdego dnia. Uczestniczą w Zaduszkach Strażackich, Zamyśleniach Adwentowych i Wielkopostnych. Adorują przy Grobie Pańskim. Biorą udział w procesjach eucharystycznych i wizytacjach biskupich. Dali piękne świadectwa swego zaangażowania podczas pierwszej i drugiej peregrynacji kopi cudownego obrazu MB Częstochowskiej i obecnie przy peregrynacji relikwii św. Stanisława Kostki. Uczestniczą, co dwa lata w diecezjalnych pielgrzymkach strażackich. Bóg w waszym życiu druhny i druhowie jest na pierwszym miejscu!

Po Mszy świętej, jak przystało na obchody jubileuszu, nie mogło zabraknąć okolicznościowych przemówień, wręczenia medali, wyróżnień  i odznaczeń dla najbardziej zasłużonych strażaków. Największym  wyróżnieniem dla jednostki OSP Brwilno, było przyznanie przez  Marszałka  Adama Struzika Medalu Pamiątkowego  Pro Masovia. Medal ten, nadawany jest m. in. organizacjom pozarządowym, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją  swoich zadań na rzecz Województwa  Mazowieckiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, społecznego i kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

Na zakończenie diecezjalny duszpasterz strażaków – ks. Andrzej Zakrzewski poświęcił nowy sprzęt gaśniczy, który od tej pory będzie służył druhom ochotnikom  w ratowaniu życia i mienia. Uroczystość uświetniła Gminna Orkiestra Dęta w Starej Białej.

Anna Tłuchowska