Get Adobe Flash player
Start Archiwum Narodowo-patriotyczne śpiewanie i czytanie w Szkole Podstawowej w Tłuchowie

12 października br. społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Tłuchowie uczciła dwie bardzo ważne rocznice: 100- lecie odzyskania niepodległości oraz 50 – lecie oddania do użytku budynku szkolnego. Wśród przybyłych gości znalazły się m.in.: władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Tłuchowo, proboszcz parafii ks. Andrzej Zakrzewski, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Tłuchowie z dh. Dariuszem Jarzębowskim – Komendantem Oddziału Gminnego OSP, przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień we Włocławku – ppłk Grzegorz Tucholski, dyrektorzy szkół z terenu gminy Tłuchowo, emerytowani nauczyciele oraz zaprzyjaźniona ze szkołą Zofia Mysielska – córka strzelca obrony Wesperplatte. Zaprezentowany program słowno – muzyczny nawiązywał do bogatej historii szkoły, gminy i Ojczyzny. Trzy odsłony uroczystości upamiętniały: przywiązanie do staropolskich obyczajów i tradycji narodowych, pamięć o bohaterach Westerplatte – patrona szkoły oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej nauczycieli, którzy oddali życie za ojczyznę. Na tablicy znalazły się nazwiska : Antoniego Brzezińskiego, Henryka Dulczewskiego, Stefana Gralickiego i Antoniego Kutermankiewicza, którzy zostali zamordowani w obozie w Mathauzyn oraz Witolda Prejsa, który zginął w czasie bombardowania fabryki w Gdańsku. Fundatorami tablicy pamiątkowej są nauczyciele z tłuchowskich placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej w Tłuchowie, Szkoły Podstawowej w Mysłakówku i Przedszkola w Tłuchowie oraz Marcin Bednarski i Andrzej Rykaczewski – byli uczniowie i wykonawcy tablicy, którą poświęcił ks. Andrzej Zakrzewski. Uroczystość uświetnił występ chóru Gospel Soul oraz Chóru Nauczycielskiego „Gloria”.

LES