Get Adobe Flash player
Start Archiwum 100 lat Niepodległej

Tegoroczne tłuchowskie święto upamiętniające 100 lecie niepodległości Polski połączono z XV Przeglądem Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Uroczystość rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, mieszkańców gminy i władz samorządowych pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej, znajdujący się w centrum Tłuchowa. Tu odczytano apel poległych, złożono wieńce, wiązanki i zapalono znicze.  Następnie udano się pod mogiłę znajdującą się przy kościele parafialnym, aby oddać hołd Powstańcom Styczniowym. W tłuchowskiej świątyni odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny.

Dalsza część uroczystości niepodległościowych miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie licznie zebrana publiczność uczestniczyła w jubileuszowym XV Przeglądzie Piosenki Religijnych i Patriotycznych, który w tym roku skupił 19 wykonawców. Występy śpiewaków wpleciono w montaż dotyczący historii Polski, w trakcie którego  przeprowadzono również konkurs wiedzy. Oprócz możliwości wysłuchania interpretacji przepięknych pieśni przybyli na uroczystość mogli obejrzeć wystawę zdjęć 100 fotografii na 100-lecie wolności – czyli Tłuchowo i jego mieszkańcy na przestrzeni lat. Uczestnicy obchodów podpisali również Deklarację mieszkańców województwa kujawsko – pomorskiego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w której deklarowali m. in. : odpowiedzialność za przyszłość naszej wspólnej Ojczyzny jako najważniejszej, wspólnej wartości. Pragniemy oddać ją kolejnym pokoleniom – wolną i niezawisłą, jako wspólnotę wszystkich pragnących żyć w pokoju, wzajemnej tolerancji i solidarności.

Uroczystość  zakończyło wręczenie przez pomysłodawcę przeglądu piosenki religijnej i patriotycznej ks. Andrzeja Zakrzewskiego oraz zastępcę Wójta Gminy Tłuchowo Andrzeja Kurowskiego pamiątkowych statuetek i dyplomów dla wszystkich wykonawców.

Edyta Gąsiorowska