Get Adobe Flash player
Start Duszp. Strażaków STRAŻACKA ZADUMA W DZIERŻENINIE

Czas Wielkiego Postu, który sprzyja refleksji i chwili zadumy, stał się doskonałą okazją dla środowisk strażackich, by we wspólnym zgromadzeniu odnowić i wzmocnić swoje relacje z Bogiem.  Służą temu, organizowane od kilku lat, Wielkopostne Zamyślenia Strażackie.

Pierwsze w tym roku, takie Zamyślenia, miały miejsce 10 marca w kościele parafialnym pw. św. Tomasza Apostoła w Dzierżeninie (dekanat serocki). Uczestniczyło w nich 100 strażaków z gminy Pokrzywnica. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył diecezjalny duszpasterz  strażaków – ks. Andrzej Zakrzewski.   Kazanie wygłosił kapelan strażaków pow. pułtuskiego ks. kan. Józef Gawlik, który miedzy innymi powiedział: „Temat Wielkanocnych Zamyśleń Strażackich wyznacza dzisiejsza Ewangelia o kuszeniu Jezusa na pustyni. Chrystus daje nam przykład zwycięstwa nad szatanem i jego pokusami. My także nie możemy im ulegać, bo szatan obiecuje, ale niczego nie daje. Trzeba wierzyć Bogu i Jemu służyć i oddawać pokłon tak jak to robią strażacy na przestrzeni dziejów. Wykorzystujmy czas Wielkiego Postu do pokonania w nas zła i dążenia do świętości”. Podczas modlitewnego spotkania, władze strażackie pow. pułtuskiego reprezentował dh Tadeusz Nalewajk – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, przedstawicielem władz samorządowych był dh Adam Rachuba - Wójt Gminy Pokrzywnica. Po Mszy św. w ramach wzajemnej integracji i wspólnej wymiany doświadczeń podczas swobodnych rozmów, strażacy spotkali się przy kawie w miejscowej strażnicy.

Diecezja płocka może być dumna ze swoich strażaków. To właśnie oni od lat, ze swoimi sztandarami stają przed obliczem Boga, by od Niego czerpać siły na dalsze dni swojej pięknej, ale niełatwej służby - niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Wielkopostne spotkania wpisane zostały  na stałe w program duszpasterskiej misji i duchowej formacji strażaków diecezji płockiej przez ich kapelana ks. kan. Andrzeja Zakrzewskiego.
W najbliższym czasie „Wielkopostne Strażackie Zamyślenia” odbędą się jeszcze w: Gąbinie, Zielonej k. Ciechanowa, Orszymowie, Malużynie oraz Gralewie.

Anna Tłuchowska