Start Duszp. Strażaków 3 MAJA W TŁUCHOWIE

Dnia 3.05 w Tłuchowie odbyły się uroczystości związane z 228 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Uroczystości NMP Królowej Polski. Uroczystości rozpoczęły się przy remizie strażackiej OSP w Tłuchowie, gdzie ks. kapelan strażaków Andrzej Zakrzewski poświęcił figurę św. Floriana. Na uroczystości nie zabrakło pocztów sztandarowych strażaków z naszej gminy, harcerzy oraz orkiestry, która uświetniła obchody tego wyjątkowego dnia. Do Tłuchowa zjechali zaproszeni goście, których serdecznie przywitał gospodarz naszej gminy. Podczas oficjalnych wystąpień dziękowano strażakom za ich wkład w ratowanie z pożarów i chęć niesienia pomocy innym ludziom. W pochodzie udano się na miejsce pamięci Poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej, gdzie ofiarom oddano hołd następnie pochód udał się pod mogiłę Powstańców Styczniowych – modlitwom w tych miejscach przewodniczył ks. Marek Czarciński. Główna część uroczystości odbyła się w kościele parafialnym, gdzie ks. proboszcz odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny oraz strażaków. W homilii ks. dziekan wskazał na historyczny aspekt i wartość wybrania Maryi na Królową Polski oraz podkreślił sens modlitwy za wspólnotę naszej Ojczyzny i naszych rodaków. Po Mszy św. wszyscy uczestnicy udali się na parafialny cmentarz, do „Symbolicznego Grobu Strażaka”, gdzie modlono się za wszystkich zmarłych strażaków. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, zgromadzeni przenieśli się na stadion gminny, gdzie odbył się XII Bieg o Puchar św. Floriana oraz rozstrzygnięto konkurs na „Najlepszą Kronikę Strażacką”. Zwycięzcą biegu został Piotr Skrzyński, kolejne miejsce zajęli Jarosław Krzemiński oraz Kamil Giżyński. Konkurencję drużynową wygrały następującą jednostki OSP: I miejsce - Jasień, II miejsce - Źródła, III miejsce - Mysłakówko. W VI konkursie na „Najlepszą Kronikę” wygrała OSP Tłuchówek, II miejsce OSP Źródła, III miejsce - OSP Mysłakówko. Wyróżnienie powędrowało do OSP Tłuchowo. W roku 2019 nagrodę kapelana strażaków otrzymała dh Hanna Listkowska.

KS