Get Adobe Flash player
Start Archiwum

W dniach od 1 do 8 listopada włącznie można codziennie uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i choćby myślne odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten można ofiarować jedynie za zmarłych.

Kalendarz Liturgiczny Diecezji Płockiej s. 151

Podczas IV Tygodnia Wychowania, który rozpoczął się w niedzielę 14 września, biskupi apelowali do rodziców, nauczycieli i wychowawców o pomoc w odkrywaniu ostatecznej prawdy o świecie, człowieku i o Bogu. W liście na rozpoczynający się tydzień podkreślali, iż współczesny świat próbuje narzucić ludziom przekonanie, że nie ma żadnej obiektywnej prawdy a każdy człowiek rozumie i stosuje ją na swój własny, indywidualny sposób. Właśnie o prawdzie, przede wszystkim we współczesnych mediach, mówił podczas niedzielnych Mszy św. rozpoczynających Tydzień Wychowania ks. Marek Wilczewski. Tego dnia poświęcono również przybory szkolne.

W Tygodniu Wychowania odprawione zostały Msze św. w intencji nauczycieli, rodziców oraz dzieci i młodzieży. Chętni skorzystali z sakramentu pokuty.

W dniach 17 - 19 września uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Tłuchowie rywalizowali na boisku kompleksu sportowego "Orlik 2012" w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar św. Stanisława. Zmagania te odbyły się z inicjatywy proboszcza ks. Andrzeja Zakrzewskiego, fundatora pucharu dla zwycięzców oraz pamiątkowych statuetek patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława. Turniej zgromadził 60 zawodników (chłopców i dziewcząt) z klas IV - VI szkoły podstawowej. W sportowej walce, która toczyła się zgodnie z zasadami "fair play" wyłoniono finalistów, którzy rywalizowali o statuetki i puchar św. Stanisława. Złote statuetki i Puchar św. Stanisława trafił do uczniów kl. VIb. Srebrne statuetki św. Stanisława otrzymali uczniowie kl. VIa, a najniższy stopień podium (brązowe statuetki) przypadł w udziale kl. Va. Trofea wręczył i zwycięzcom gratulował ksiądz Marek Czarciński, wikariusz tłuchowskiej parafii. Jak stwierdzili zgodnie wszyscy uczestnicy nie wynik był najważniejszy, a fakt, że po raz kolejny przy zachowaniu wzajemnego szacunku można było wspólnie spotkać się i wspaniale bawić.

Tydzień Wychowania zakończyła pielgrzymka dzieci do Rostkowa, miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki. W pielgrzymce uczestniczyło 39 osób z dekanaty tłuchowskiego, w tym 15 osób z naszej parafii pod opieką ks. Marka Czarcińskiego.

D.D.

Po raz kolejny 7 września wyruszyła z naszej parafii piesza pielgrzymka do Sanktuarium  Ojców Bernardynów w Skępem. Z każdym rokiem wydaje się, że osób biorących udział w pielgrzymowaniu przybywa. Tegoroczna jest tego całkowitym potwierdzeniem. Jak co roku wyjście poprzedziła Msza św. w naszym kościele, której przewodniczył ks. Marek Czarciński.  Do wspólnej podróży z pewnością zachęciła bardzo słoneczna, bezchmurna pogoda także najbardziej wyjątkowy dzień: niedziela, więc wiele osób wzięło udział.  Policzono, że nasza grupa liczyła ok. 405 pielgrzymów i pod względem wielkości nie miała sobie równych. To pokazuje, że w Tłuchowie obyczaj pielgrzymowania rozszerza się coraz bardziej, przypominając efekt domina: ten, kto chociaż raz wybierze się w pieszą podróż, bez wahania podejmuje wyzwanie następnym razem. W ten sposób, także w tym roku, nie zabrakło zarówno najmłodszych, jak i starszych.

Ponad czterystuosobowa grupa ze śpiewem i uśmiechem na ustach podjęła trudny wysiłek. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem w Źródłach powitano wszystkich bardzo serdecznie i smacznie: pielgrzymi mogli posilić się na dalszą drogę przygotowanym przez mieszkańców obiadem, pomodlić się w miejscowej kaplicy, a także odpocząć przed dalszym etapem.

W Skępem, na ostatnim etapie drogi, przy Jeziorze do pielgrzymki dołączyła asysta z oraz gminno-parafialna orkiestra dęta, by procesyjnie, przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, przyjść przed oblicze Matki Najświętszej.  Na bramie klasztornej wszystkich przybywających powitał napis: Witamy pielgrzymów. Ojcowie Bernardyni wyrazili podziękowanie za pamięć o tym świętym miejscu i udzielili przybyłym błogosławieństwa. Należy wspomnieć, że jak w latach ubiegłych 8 września wyruszyła z Tłuchowa pielgrzymka rowerowa. Sumie odpustowej przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. Po skończonych uroczystościach nadszedł czas na powrót. Chociaż niebo zdawało się płakać, bo dotychczasowa słoneczna aura się zmieniła, to pogoda ducha nie opuszczała nikogo. Bezpiecznie udało się wrócić, by teraz z niecierpliwością czekać na spotkanie w drodze za rok.

Są podróże, które wyczerpują, ale są też takie, które pomimo fizycznego bólu jaki się odczuwa, przynoszą ukojenie duszy. Takim doświadczeniem jest pielgrzymka. W jednej z wybitnych powieści Henryka Sienkiewicza pojawia się pytanie skierowane przez świętego Piotra do Chrystusa: Quo vadis? co oznacza: „dokąd zmierzasz?”. Warto postawić je sobie oraz przypomnieć, bądź uświadomić, dokąd zmierzamy każdego dnia. W życiu zabiegamy o różne sprawy. W codziennym pośpiechu umykają nam drobiazgi, które mogą znaczyć bardzo wiele. Zachęcamy do wspólnej wędrówki za rok, bo takie wydarzenia pozwalają zajrzeć w głąb siebie, poznać innych ludzi, a także doświadczyć żywej obecności Boga.

Dziękujemy tym, którzy wzięli udział, a także tym, którzy czuwali nad bezpieczeństwem i służyli swą pomocą oraz troską. Pielgrzymując do Skępego doświadcza się wiele życzliwości i serdeczności. Warto, by na karcie swego życia, w przyszłym roku, jednym z postanowień było pójścia do niezwykłej Matki Skępskiej, bo, jak mówią słowa piosenki, choć była „cicha i piękna jak wiosna, żyła prosto zwyczajnie jak my”, to właśnie Ona jest Matką Chrystusa oraz każdego człowieka. Zawsze na nas czeka, zawsze nam pomoże, bo to „Matka, która wszystko rozumie, sercem ogarnia każdego z nas. Matka zobaczyć dobro w nas umie, Ona jest z nami w każdy czas”.

Klaudia Przymirska

Święto plonów czyli dziękczynienie za skończone żniwa i prace polowe odbyło się w gminie Tłuchowo 31 sierpnia br. Uroczystość rozpoczął VII Bieg o Puchar św. Floriana. Jego zwycięzcą został Dawid Bromirski, a drugie miejsce zajął Patryk Kopyciński – obaj z OSP Tłuchowo. Natomiast na miejscu trzecim uplasował się Radosław Radomski z OSP Trzcianka.

W punktacji drużynowej najlepszy wynik uzyskała jednostka OSP Tłuchowo, następnie OSP Koziróg Leśny, miejsce III zajęła OSP Mysłakówko. Rolnicy przemaszerowali ulicami Tłuchowa w korowodzie dożynkowym, z wieńcami i koszami pełnymi darów ziemi, na stadion gminny, gdzie odprawiona została dziękczynna Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił tutejszy proboszcz ks. Andrzej Zakrzewski. Polska wieś potrzebuje dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, nowego i pełniejszego otwarcia się na Chrystusa, na życie Jego prawdą i budowanie cywilizacji miłości… Tym, co nas Polaków łączy, oprócz języka i religii jest właśnie ziemia – teren, na którym rozgrywa się nasza historia, tradycja, kultura. […] Bóg nie stworzył ziemi w formie doskonałej i wykończonej, ale powierzył ją człowiekowi. Praca jest współtworzeniem i współkształtowaniem świata razem z Panem Bogiem…, […] należy więc przywrócić polskiej wsi znaczenie niedzieli: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”- tymi słowami kaznodzieja zwracał się do zgromadzonych na Mszy św. podkreślając ważność trzeciego przykazania Bożego.

Po zakończonej Mszy św. podczas gali wręczenia nagród za uzyskane wyniki w Biegu o Puchar św. Floriana wyróżniono również strażaków, którzy wykazali się w sposób szczególny swoją służbą. Ufundowaną przez ks. Andrzeja Zakrzewskiego – proboszcza tutejszej parafii nagrodą specjalną uhonorowano druha Jana Cybulskiego za udział w akcji gaszenia pożarów, które nawiedziły w porze żniwnej tutejszą gminę oraz druhnę Hannę Listkowską za całokształt działalności w szeregach straży pożarnej. Wręczono także nagrodę ks. Wincentego Borkowskiego dla Zespołu Folklorystycznego „Tłuchowienie”. Jest to nagroda wręczana tym, którzy działają na rzecz zwiększenia atrakcyjności i potencjału gospodarczego gminy.

Rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i nowoczesny. Najładniejszy wieniec tradycyjny zaprezentowało Sołectwo Trzcianka, następnie Borowo i Koło Gospodyń Wiejskich „Nad Skrwą” z Tłuchówka. W kategorii wieńców nowoczesnych miejsce na podium uzyskały kolejno: Koło Gospodyń Wiejskich „Nowoczesna Gospodyni” z Turzy Wilczej, Sołectwo Turza Nowa i Sołectwo Wyczałkowo.

Wyróżniono Koło Gospodyń Wiejskich „Nowoczesna Gospodyni” z Turzy Wilczej za udział w konkursie kulinarnym „Paprykowe inspiracje” za przygotowaną, przepyszną roladę drobiowo - wieprzową z papryką.

Na scenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny „Tłuchowianie” oraz goście z Nowego Targu – zespół góralski „Hyrni”, który zachwycił miejscowych tańcem, muzyką i śpiewem.

Były wystawy rękodzieła lokalnych twórców, jak również gości z Nowego Targu, atrakcje dla dzieci, przejażdżki bryczką, ale przede wszystkim dobra zabawa.

Edyta Gąsiorowska

W dniach 18 – 21  sierpnia br. grupa naszych parafian pielgrzymowała po Litwie. Nasza wędrówka rozpoczęła się od Góry Krzyży znajdującej się 12 km na północ od Szawli. Następnie dwa dni spędziliśmy w Wilnie zwiedzając między innymi: Ostrą Bramę, kościół św. Anny i św. Bernarda i pomnik Mickiewicza, katedrę wileńską i kaplicę św. Kazimierza, kościół św. Ducha, kościół św. Piotra i Pawła. Szczególnym miejscem  były Troki (dawna stolica Litwy, położona 28 km na zachód od Wilna. Modliliśmy się również na wileńskich cmentarzach. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kowno nad Niemnem. Każdego dnia uczestniczyliśmy we Mszy św. (dwa razy w Ostrej Bramie).

D.D.

Więcej artykułów…