Get Adobe Flash player
Start Archiwum

Ks. Wincenty Borkowski, proboszcz parafii Tłuchowo w latach 1903 – 1935, zapisał się na kartach historii jako organizator straży pożarnej, inicjator założenia w 1929 roku agencji pocztowej oraz spółdzielczej kasy zapomogowej – Kasy Stefczyka, członek Sejmiku Powiatowego w Lipnie.  Jego to właśnie imieniem nazwano rozgrywane w parafii Tłuchowo zawody szachowe, których inicjatorem jest tutejszy proboszcz ks. Andrzej Zakrzewski.

W piątkowe przedpołudnie, 28 grudnia 2018 roku, w sali sportowej przy współudziale organizacyjnym Uczniowskiego Klubu Sportowego "TOP", działającego przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte, odbył się VI Tłuchowski Memoriał Szachowy im. ks. Wincentego Borkowskiego.

Gra toczyła się systemem szwajcarskim, w 5 rundach z ustalonym tempem 20 minut na ruchy zawodnika w partii. Zwycięstwo, remis i porażka skutkowały odpowiednio jednym punktem, połową  punktu lub brakiem punktu.

Po niemal 3 godzinach zaciętej walki  wyłoniono najlepszych. Tryumfatorem VI Tłuchowskiego Memoriału Szachowego im. ks. Wincentego Borkowskiego został debiutujący w rozgrywkach mieszkaniec Płocka Wiktor Dutkiewicz, który pokonał ubiegłorocznego triumfatora Marka Zabosta. Najniższy stopień podium przypadł w udziale Hubertowi Blonkowskiemu.  Najlepsi szachiści zostali nagrodzeni przez ks. Andrzeja Zakrzewskiego pucharami oraz medalami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe publikacje książkowe.

Dzisiejsze spotkanie upamiętniające wielkiego społecznika parafii ks. Wincentego Borkowskiego było dowodem na to, że gra w szachy potrafi dostarczyć wielu pozytywnych  emocji i wrażeń.

Edyta Gąsiorowska

Najmłodszy pilot Motoparalotniowej Kadry Narodowej dwa tygodnie temu zdobył trzeci złoty medal Mistrzostw Świata w klasie wózków jednoosobowych i tym samym obronił tytuł Slalomowego Mistrza Świata, zdobyty trzy lata temu w Legnicy.

Podczas rozegranych w ubiegłym tygodniu zawodów Bógdał po raz trzeci w karierze sięgnął po złoty medal Mistrzostw Świata. Na jego koncie znajduje się także, wywalczony w maju tego roku w Tajlandii, tytuł Mistrza Świata w konkurencjach klasycznych. Wielkim sukcesem sportowca jest ponadto złoty medal na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich - The World Games, które odbyły się w 2017 roku we Wrocławiu.

Tegoroczne Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Świata pod patronatem Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI – Fédération Aéronautique Internationale) zostały rozegrane w egipskim mieście Fayoum nad jeziorem Qaroun w dniach od 29 października do 4 listopada. Organizatorzy wybrali to miejsce ze względu na stabilną pogodę, która ostatecznie okazała się niemałym zaskoczeniem.

Pierwsze dni polskiej Kadry Narodowej w Egipcie nie pozwoliły na przeprowadzenie treningów ze względu na zbyt silny wiatr. Oficjalne otwarcie zawodów miało miejsce w poniedziałek, ale odpowiednia do przelotów pogoda pojawiła się dopiero od środy. Spowodowało to kumulację wielu konkurencji w niedługim czasie, co w konsekwencji wpłynęło na dużą intensywność rywalizacji. Ze względu na presję czasu i wysoką temperaturę, zawody były bardzo wyczerpujące. Nie przeszkodziło to jednak polskim pilotom w osiągnięciu świetnych wyników. Oprócz złotego medalu Wojtka Polacy wywalczyli srebro w klasie wózków jednoosobowych, które zdobył kolega z kadry Szymon Winkler oraz brąz w klasyfikacji narodowej.

„To dla mnie wielkie szczęście stanąć na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata. Zacięta walka toczyła się do ostatniego przelotu. Dziękuję i gratuluję wszystkim pilotom i trenerom, a także organizatorom. No i oczywiście pragnę przede wszystkim podziękować moim kibicom i sympatykom, których doping czułem w Egipcie bardzo mocno!” - powiedział Wojtek.


B.G.

Tegoroczne tłuchowskie święto upamiętniające 100 lecie niepodległości Polski połączono z XV Przeglądem Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Uroczystość rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, mieszkańców gminy i władz samorządowych pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej, znajdujący się w centrum Tłuchowa. Tu odczytano apel poległych, złożono wieńce, wiązanki i zapalono znicze.  Następnie udano się pod mogiłę znajdującą się przy kościele parafialnym, aby oddać hołd Powstańcom Styczniowym. W tłuchowskiej świątyni odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny.

Dalsza część uroczystości niepodległościowych miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie licznie zebrana publiczność uczestniczyła w jubileuszowym XV Przeglądzie Piosenki Religijnych i Patriotycznych, który w tym roku skupił 19 wykonawców. Występy śpiewaków wpleciono w montaż dotyczący historii Polski, w trakcie którego  przeprowadzono również konkurs wiedzy. Oprócz możliwości wysłuchania interpretacji przepięknych pieśni przybyli na uroczystość mogli obejrzeć wystawę zdjęć 100 fotografii na 100-lecie wolności – czyli Tłuchowo i jego mieszkańcy na przestrzeni lat. Uczestnicy obchodów podpisali również Deklarację mieszkańców województwa kujawsko – pomorskiego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w której deklarowali m. in. : odpowiedzialność za przyszłość naszej wspólnej Ojczyzny jako najważniejszej, wspólnej wartości. Pragniemy oddać ją kolejnym pokoleniom – wolną i niezawisłą, jako wspólnotę wszystkich pragnących żyć w pokoju, wzajemnej tolerancji i solidarności.

Uroczystość  zakończyło wręczenie przez pomysłodawcę przeglądu piosenki religijnej i patriotycznej ks. Andrzeja Zakrzewskiego oraz zastępcę Wójta Gminy Tłuchowo Andrzeja Kurowskiego pamiątkowych statuetek i dyplomów dla wszystkich wykonawców.

Edyta Gąsiorowska

W dniach 15 września – 15 października w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte odbyła się kolejna edycja Piłkarskiej Ligi Św. Stanisława. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i fundatorem nagród jest Ks. Andrzej Zakrzewski – proboszcz tłuchowskiej parafii, a rozgrywki prowadzą nauczyciele wf: Katarzyna Jankowska, Ewa Zaręba, Paweł Rędziński i Robert Urbański. W tym roku do rywalizacji zgłosiła się rekordowa liczba 17 drużyn (ponad 120 zawodniczek i zawodników), które rywalizowały z sobą w systemie „każdy z każdym”. Mecze były pełne pozytywnych sportowych wrażeń i stały na wysokim poziomie. W grupie młodszej (kl. IV – VI) zwycięstwo odniosła klasa VI „a” która w finałowym spotkaniu pokonała V „b”. Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy z klasy VI „b”. W grupie starszej po emocjonującym meczu triumfowała klasa III „a” Gimnazjum, II miejsce zajęła klasa VIII „b” a III – III „b”. Najlepsze drużyny zostały nagrodzone pucharami i pamiątkowymi statuetkami Patrona Ligi – św. Stanisława Kostki. Organizatorzy dziękują Dyrekcji i nauczycielom szkoły za życzliwość i pomoc w organizacji rozgrywek.

R.K.

12 października br. społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Tłuchowie uczciła dwie bardzo ważne rocznice: 100- lecie odzyskania niepodległości oraz 50 – lecie oddania do użytku budynku szkolnego. Wśród przybyłych gości znalazły się m.in.: władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Tłuchowo, proboszcz parafii ks. Andrzej Zakrzewski, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Tłuchowie z dh. Dariuszem Jarzębowskim – Komendantem Oddziału Gminnego OSP, przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień we Włocławku – ppłk Grzegorz Tucholski, dyrektorzy szkół z terenu gminy Tłuchowo, emerytowani nauczyciele oraz zaprzyjaźniona ze szkołą Zofia Mysielska – córka strzelca obrony Wesperplatte. Zaprezentowany program słowno – muzyczny nawiązywał do bogatej historii szkoły, gminy i Ojczyzny. Trzy odsłony uroczystości upamiętniały: przywiązanie do staropolskich obyczajów i tradycji narodowych, pamięć o bohaterach Westerplatte – patrona szkoły oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej nauczycieli, którzy oddali życie za ojczyznę. Na tablicy znalazły się nazwiska : Antoniego Brzezińskiego, Henryka Dulczewskiego, Stefana Gralickiego i Antoniego Kutermankiewicza, którzy zostali zamordowani w obozie w Mathauzyn oraz Witolda Prejsa, który zginął w czasie bombardowania fabryki w Gdańsku. Fundatorami tablicy pamiątkowej są nauczyciele z tłuchowskich placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej w Tłuchowie, Szkoły Podstawowej w Mysłakówku i Przedszkola w Tłuchowie oraz Marcin Bednarski i Andrzej Rykaczewski – byli uczniowie i wykonawcy tablicy, którą poświęcił ks. Andrzej Zakrzewski. Uroczystość uświetnił występ chóru Gospel Soul oraz Chóru Nauczycielskiego „Gloria”.

LES

 

Więcej artykułów…