Start Archiwum

Tłuchowscy parafianie od wieków czczą Najświętszą Maryję Pannę w tajemnicy Wniebowzięcia. Pod takim właśnie wezwaniem wzniesiono w Tłuchowie kościół i nadano tytuł parafii. Tutejsi parafianie mają świadomość, że w wędrówce do nieba pomaga im szczególna patronka – Maryja, która przypomina, że mamy być zawsze gotowi niezależnie od rozczarowań, trudnych doświadczeń i cierpień na zjednoczenie z Jezusem. Ostateczne spotkanie z Chrystusem jest naszym celem,  w którego osiągnięciu pomaga  Wniebowzięta Maryja,  pośredniczka wszelkich bożych łask.

Podczas tegorocznego odpustu parafia Tłuchowo gościła bp. Mirosława Milewskiego, który przewodniczył Mszy św. oraz wygłosił kazanie, w którym nawiązał do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sierpień jest również  naznaczony znakiem wolności (… ). Nie było by tej wolności, gdyby nie upór tych, którzy żyli przed nami. Karty kalendarza naznaczone są nie tylko czerwonym kolorem dni świątecznych, ale przede wszystkim czerwienią polskiej flag.  To czerwień krwi dzielnych młodzieńców, którzy w sierpniowe, gorące dni 1920 roku odpierali atak bolszewickiej armii w obronie całości wolności dopiero co odrodzonej Rzeczypospolitej(…). To czerwień powstańców warszawskich… Nie było by tej naszej dzisiejszej wolności, gdyby nie pamięć poprzednich pokoleń o tych , którzy przez wieki wolność cenili, krzewili, a w razie niebezpieczeństwa tej wolności bronili(…). I my dziś pamiętamy. W takim dniu jak dziś trzeba przypominać tę trudną, ale szlachetną historię naszej ojczyzny(… ).Dzisiaj z głębi naszych serc dziękujemy Bogu(…) za ten polski sierpień, za ten cud nad Wisłą, dziękujemy za wolną i bezpieczną Polskę. To dziękczynienie powinno wybrzmieć szczególnie mocno w tym roku, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości – mówił do zebranych na Eucharystii bp M. Milewski.

W  tłuchowskiej uroczystości wzięli udział nie tylko tłuchowscy parafianie, ale liczni pielgrzymi. Przybyli również kapłani z dekanatu tłuchowskiego i sierpeckiego na czele z ks. seniorem kan. Stefanem Prusińskim z Borkowa.

Edyta Gąsiorowska

Drodzy Czytelnicy!

Do Państwa rąk trafia XIV numer Tłuchowskich Zeszytów Historyczno - Społecznych

W publikacji znalazło się szereg ciekawych opracowań dotyczących spraw dla nas ważnych, takich: jak jubileusz powstania OSP w Źródłach oraz Zespołu Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem, Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków, otwarcie Tłuchowskiej Izby Pamięci, historia pomnika w centrum Źródeł, kalendarium tłuchowskie, recenzja publikacji ks. Andrzeja Zakrzewskiego, czy chociażby prezentacja sylwetki naszego lokalnego artysty rzeźbiarza.

Mamy nadzieję, że zawarte w niniejszej publikacji materiały zainteresują czytelników i zachęcą do zamieszczenia w niej swoich opracowań, bądź zwrócenia uwagi na tematy warte poruszenia.

/ze Wstępu/

21 maja na cmentarzu parafialnym ks. Marek Czarciński odprawił  Mszę św. w intencji wszystkich zmarłych , którzy dali nam życie i przekazali  wiarę i wartości chrześcijańskie.  Podczas kazania ks. wikariusz nawiązał do postaci naszej Najukochańszej Matki, do której przychodzimy jak dzieci, prosząc o łaski. Po Mszy św. odśpiewano Litanię Loretańską, tradycyjną modlitwę odmawianą w miesiącu maju ku czci Matki Bożej.

Edyta Gąsiorowska

W ostatnim czasie Wojtek Bógdał wystartował w X Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata w Tajlandii. Po tytule Slalomowego Mistrza Świata i zwycięzcy The World Games, sięgnął po tytuł Mistrza Świata w klasie motoparalotniowych wózków jednoosobowych w konkurencjach klasycznych.

W zawodach wzięło udział aż 114 zawodników z 15 krajów. Według Wojtka były to jedne z najtrudniejszych i najmocniej obsadzonych zawodów.

Początkowo Wojtek doświadczył problemów ze sprzętem. Silnik, który od lutego płynął w kontenerze, nie nadawał się do lotu. Na szczęście z pomocą tajlandzkich mechaników udało się przywrócić mu sprawność. Już w pierwszej konkurencji Wojtek doświadczył kolejnych problemów. Tyczka, którą miał kopnąć, wyrwała się i wpadła w śmigło. Szczęśliwie udało mu się dolecieć do brzegu. Tym razem na pomoc ruszył kolega z kadry, który pożyczył mu swoje śmigło. Wojtek dokończył zadanie i mógł dalej uczestniczyć w rywalizacji. Mimo trudnych warunków atmosferycznych do ostatniej konkurencji prowadził kilkunastoma punktami przewagi.

W ostatnim zadaniu został wyprzedzony przez rywala zaledwie jednym punktem. Niestety sprzęt skonfigurowany pod techniczne i slalomowe zadania nie sprzyjał zrobieniu dobrego wyniku w ekonomii. W niedzielę, po rozpatrzeniu przez organizatorów wszystkich formalnych zażaleń dotyczących wyników, zadecydowano o anulowaniu zadania nr 7. Przyczyną tego było niejasne przedstawienie zasad dotyczących wykonania zadania przez organizatora i różna ich interpretacja przez zawodników, przez co nie było możliwe ustalenie sprawiedliwej dla każdego punktacji. To spowodowało, że wrócił na pierwsze miejsce

Oprócz złotego medalu Wojtka, reprezentacja zdobyła też srebrny i brązowy medal w klasie wózków tandemowych, drużynowo w kategorii wózków jednoosobowych i tandemowych. Polska zwyciężyła także w klasyfikacji narodowej.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Więcej artykułów…