Get Adobe Flash player
Start Archiwum

Święto odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność Tłuchowa obchodziła w modlitewnej i muzycznej atmosferze.  Uroczysty korowód pocztów sztandarowych jednostek OSP, szkół, Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Tłuchowie, który wyruszył sprzed Urzędu Gminy o godz. 15.30 poprowadziła Gminno - Parafialna Orkiestra  Dęta pod batutą Józefa Jankowskiego. Najpierw modlono się, złożono wińce i zapalono znicze przy pomniku Poległych i Pomordowanych w czasie II wojny światowej w centrum Tłuchowa, następnie przy mogile powstańców styczniowych znajdującej się obok kościoła. O godz. 16.00 odbyła się uroczysta Msza święta w intencji ojczyzny, którą celebrował i kazanie wygłosił tutejszy proboszcz  ks. kan. Andrzej Zakrzewski.  Dalsze obchody 98 rocznicy odzyskania  niepodległości  miały miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie odbył się XIII Przegląd Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Wzięło w nim udział 4 solistów i 9 zespołów wokalnych. W szerokim wachlarzu lokalnych artystów, począwszy od uczniów szkół  podstawowych, aż po chór klubu seniora „Vena”,znalazły się zarówno znane, jak i te najbardziej wyszukane pieśni patriotyczne i religijne. 11- listopadowa chwila zadumy z piosenką skłoniła tłuchowian, do refleksji nad przeszłością Ojczyzny oraz  jej zmaganiem o wolność i niepodległość.

Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej organizowany jest w Tłuchowie od 2004 r. Jego pomysłodawcą jest proboszcz ks. A. Zakrzewski. O niesłabnącej popularności tego wydarzenia, świadczy nie tylko duża frekwencja mieszkańców gminy, ale także zaangażowanie widowni we wspólny śpiew. Kontynuowana od 13 lat inicjatywa jest zatem nie tylko śpiewającą lekcją historii i patriotyzmu, ale doskonałą okazją do integracji społeczności lokalnej.

Anna Tłuchowska

Już po raz szósty w polskich kościołach zorganizowany został Tydzień Wychowania, podczas którego tym razem refleksje na temat wychowania skupiły się wokół tajemnicy Miłosierdzia Boga i odpowiedzi człowieka, który go doświadcza.

Parafia Tłuchowo corocznie organizuje we wrześniowym tygodniu Msze św. z nauką dla uczniów, rodziców i nauczycieli, możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty oraz wyjazd młodzieży do Rostkowa. Od trzech lat ponadto, dzięki pomysłowi ks. proboszcza Andrzeja Zakrzewskiego, tłuchowska młodzież może walczyć o podium w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar św. Stanisława. W dniach od 5 do 23 września, na boisku Orlik przy Zespole Szkół w Tłuchowie, o zwycięstwo rywalizowało łącznie 50 uczennic i uczniów w wieku od 10 do 13 lat. Drużyną, która zdobyła okazałą statuetkę patrona młodzieży została klasa VI „b”, drugie miejsce wywalczyła klasa VI „c”, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła drużyna klasy V „b”.

Fundatorem nagród był ks. kan. Andrzej Zakrzewski, a współorganizatorem rozgrywek Uczniowski Klub Sportowy „Top”. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe figurki św. Stanisława, a cały turniej przebiegł w przyjaznej i sportowej atmosferze.

Edyta Gąsiorowska

Piękna, bezchmurna pogoda przywitała tegorocznych wiernych, którzy po porannej mszy świętej, odprawionej przez księdza proboszcza Andrzeja Zakrzewskiego, udali się 7 września 2016 roku do Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Tak jak to było w latach ubiegłych, tak i w tym roku w Źródłach na pielgrzymów czekał poczęstunek przygotowany przez mieszkańców wioski. Po kilkugodzinnej wędrówce, radosnych śpiewach i modlitwach w skupieniu, pielgrzymi dotarli do Skępego, gdzie czekała na nich Gminno-parafialna orkiestra dęta z Tłuchowa. W towarzystwie całej asysty procesyjnej wędrujący uroczyście przeszli ulicami miasteczka, by pokłonić się Matce Bożej Brzemiennej i wziąć udział w nabożeństwach ku jej czci. Dnia 8 września wyruszyła także, po raz kolejny, pielgrzymka rowerowa. Po zakończeniu uroczystości odpustowych piesza grupa zawędrowała z powrotem do Tłuchowa, by wraz z zachodzącym słońcem zakończyć kolejną wędrówkę i z niecierpliwością czekać na kolejne spotkanie za rok.

Ze względu na 165. rocznicę wędrówek do Skępego w czasie sumy odpustowej koncelebrowanej, której przewodniczył ksiądz Arcybiskup Józef Michalik pielgrzymi płoccy odnowili przyrzeczenia dotyczące dalszego pielgrzymowania i wierności Matce Bożej Skępskiej

Klaudia Przymirska

Po tygodniu sportowych zmagań Wojciech Bógdał zdobył brązowy medal, podczas zakończonych w ubiegłą sobotę, Motoparalotniowych Mistrzostw Świata w konkurencjach klasycznych, rozgrywanych na lotnisku Popham pod Londynem. Wojtek jest aktualnym mistrzem świata w slalomach motoparalotniowych i do pełni szczęścia brakuje mu tytułu mistrza w konkurencjach klasycznych ( technika lotu, nawigacja, ekonomia). W konkurencjach nawigacyjnych i ekonomicznych był nie do pobicia, jednak pechowe lądowania na celność pozbawiły go złotego krążka. Mimo to pilot z Tłuchowa poprawił swój wynik sprzed dwóch lat, kiedy to na Mistrzostwach Świata na Węgrzech zajął 4 pozycję. „Nie ukrywam, że liczyliśmy na złoto, dwa lata temu na Węgrzech Wojtek i wielu innych pilotów stracili punkty z powodu przestarzałych map, a teraz pechowe lądowania, w których Wojtek jest przecież bardzo dobry, pozbawiły go najwyższego miejsca na podium. Jest pewien niedosyt, ale trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata, to także powód do dumy” - mówi tata Wojtka.

Db.

Podsumowanie całorocznej pracy rolników z gminy Tłuchowo odbyło się 21 sierpnia. Uroczyste święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za skończone żniwa i prace polowe rozpoczął korowód dożynkowy z wieńcami i koszami pełnymi darów ziemi.

Na stadionie gminnym odprawiona została dziękczynna Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz ks. Andrzej Zakrzewski.

Brońmy Polską wieś przed wpływami współczesnego pogaństwa, które pod pozorem nowoczesności i bałamutnych haseł niszczy chrześcijańskiego ducha Polaków.

Dlatego proszę was bracia i siostry:

- pamiętajcie o niedzielnej Mszy św.

- pamiętajcie o codziennym pacierzu

- zabierajcie od najmłodszych lat swoje dzieci do kościoła oraz pilnujcie ich udziału i postępów w katechezie

- przynoście we wrześniu do poświecenia ziarno na nowy zasiew

- bierzcie liczny udział w uroczystości poświęcenia pól

- dbajcie się o zachowanie polskich, wiejskich obyczajów i tradycji

- troszczcie się o zachowanie czystej wiary, opartej na Ewangelii i 10 przykazaniach

- zawsze dziękujcie Bogu za to co posiadacie, za wszelkie dobro!  - nawoływał podczas kazania ks. Andrzej Zakrzewski.

Tegorocznymi starostami dożynek byli Agata Radomska z Trzcianki oraz Jarosław Tarnicki z Tłuchowa, którzy tradycyjnie jako dar ołtarza ofiarowali bochen chleba wypieczony z ziaren tegorocznych zbiorów, którym na zakończenie Mszy św. podzielili się wszyscy zebrani.

Po Mszy św. dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wśród wieńców tradycyjnych I miejsce zajęło ex aequo sołectwo Trzcianka i Borowo, II- Źródła i Turza Nowa, III- Wyczałkowo. W tej kategorii komisja przyznała również wyróżnienie dzieciom oraz pomagającym im osobom dorosłym ze Świetlicy Wielskiej w Jasieniu. Wśród wieńców nowoczesnych wyróżnił się wieniec Koła Gospodyń Wiejskich Nad Skrwą z Tłuchówka.

Podczas uroczystości wręczono również specjalną nagrodę "Sołtys Rok", którą otrzymała Joanna Bukowska - sołtys miejscowości Jasień.

Rozstrzygnięto również konkurs kulinarny dla kół gospodyń „Kaszotto” . Przysmaki z kaszy przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Jagna z Tłuchowa prezentując faćkę oraz ciasto z kaszą gryczaną oraz Nad Skrwą z Tłuchówka – pomidory faszerowane. Oba koła otrzymały za swoje specjały ex aequo I miejsce.

Uroczystość obfitowała w najróżniejsze atrakcje: występy, wystawy, atrakcje dla dzieci, pokaz ratownictwa wodnego. Było również wspólne gotowanie na polanie z gwiazdą popularnego programu  Master Chef - Arturem Sarnką .

E.G.

Więcej artykułów…