Get Adobe Flash player
Start Archiwum

15 sierpnia 2014 r. o godz. 17:30 odbyło się liturgiczne wprowadzenie (ingres) Ojca Dobromiła – nowego proboszcza. W czasie obrzędu padły następujące słowa:

Na mocy upoważnienia i z nakazu najdostojniejszego księdza biskupa Piotra Libery, wprowadzam Cię w obowiązki proboszcza parafii p.w. Zwiastowania N.M.P. i przekazuję Ci władzę, jaką prawo kościelne przyznaje proboszczowi. Powierzam również twojej trosce dobro duchowe dusz nieśmiertelnych tej parafii, a także jej stan materialny, zwłaszcza Kościół i budynki kościelne. Tak więc pracuj w parafii, abyś z ufnością mógł po śmierci stanąć przed Bogiem, Sędzią sprawiedliwym. W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

/ Obrzęd liturgicznego wprowadzenia nowo mianowanego proboszcza./

Są wśród nas ludzie z pasją, są instytucje, o których warto opowiedzieć, miejsca, obok których nie można przejść obojętnie, są wydarzenia, które nas kształtują i tworzą naszą historię.  W X numerze Tłuchowskich Zeszytów Historyczno-Społecznych prezentujemy ciekawe opracowania dotyczące m.in. tego, co nam najbliższe. Czasem znane i oczywiste, a nierzadko tylko zasłyszane. Przedstawimy więc sylwetki pasjonatów, piszemy o historii, prezentujemy nowe publikacje książkowe, zabytki i instytucje. Dajemy możliwość głębszego poznania tłuchowskiej gminy i parafii, ale również zaznajomienia się z tematami godnymi uwagi czytelniczej.

Edyta Gąsiorowska

Ojcowie Bernardyni zapraszają do Sanktuarium Skępskiego - w każdą 4 niedzielę miesiąca o godz. 15:00 na Mszę św. i nabożeństwo dla małżeństw, pragnących mieć potomstwo. Pierwsze spotkanie w 4 niedzielę września.

Przyjdź! Podziel się wiadomością ze znajomymi.  Zaproś rodzinę na wspólną modlitwę.

Zbliżająca się 100 rocznica wybuchu I wojny światowej była okazją do połączenia tego wydarzenia ze świętem tłuchowian. Uroczyste obchody Dnia Tłuchowa połączone z akcentem historycznym odbyły się 20 lipca br. Lokalne władze Tłuchowa oraz jego społeczność wielką wagę przykładają do uroczystego obchodzenia świąt państwowych, co wiązać się może z historyczną przeszłością gminy Tłuchowo, na której obszarach dochodziło do wielu zbrojnych incydentów, o których świadczą miejsca pamięci narodowej usytuowane w okolicznych wioskach. Obchody Dnia Tłuchowa rozpoczęła więc Msza św. w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu poświęcono pojazdy. Mszę św. uświetniła Gminno- Parafialna Orkiestra Dęta pod batutą Józefa Jankowskiego. Następnie odbył się rajd rowerowy i motocyklowy z udziałem motocyklistów z grupy „Wolny Duch Tłuchowo”, przebiegający szlakiem miejsc historycznych gminy. Uczestnicy rajdu zatrzymali się najpierw przy Pomniku Powstańców Styczniowych, znajdującym się przy tłuchowskiej świątyni, aby wspomnieć nazwiska i historię tych, którzy zginęli w walce z Moskalami 4 kwietnia 1863 roku. Następnie odwiedzili pobliską wieś Źródła, gdzie w centrum usytuowano pomnik upamiętniający rozstrzelanych 12 października 1944 mieszkańców okolicznych wiosek oraz tych, którzy tego dnia zostali wywiezieni do lipnowskiego więzienia lub osadzeni w obozie koncentracyjnym – Stutthof. Kolejnym przystankiem rajdowców była mogiła-pomnik w źródelskim lesie, upamiętniająca dzień 19 września 1944 roku. W dniu tym niemiecki oddział gestapo zebrał mieszkańców pobliskich wiosek i rozstrzelał wybranych na oczach pozostałych. Ostatnim przystankiem rajdowców był Pomnik Poległych i Pomordowanych w czasie II wojny światowej znajdujący się w centrum Tłuchowa. Rajd zakończył się na gminnym stadionie, gdzie uhonorowano najmłodszego oraz najstarszego uczestnika rajdu pamiątkowymi dyplomami. Dalszą część uroczystości stanowił festyn, podczas którego licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy i przybyli goście wysłuchali tematycznego montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez nauczycieli i uczniów tutejszej szkoły podstawowej i gimnazjum oraz zespołu „Tłuchowiaczki”. Wystąpił również młodzieżowy zespół muzyczny „Drzazga”. Festyn uświetnił m.in. pokaz walk rycerskich Bractwa Rycerzy Chorągwi Toruń, konkursy i pokazy klubu motocyklowego „Wolny Duch Tłuchowo”.

D.D.

W dniu 27 czerwca br. ks. bp Roman Marcinkowski przewodniczył w Klukowie uroczystościom pogrzebowym śp. ks. Zbigniewa Galasa. A w pierwszą sobotę lipca br. księża z dekanatu tłuchowskiego, w Sudragach, odprawili w intencji zmarłego kapłana Mszę św. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. dziekan naszego dekanatu, który też wygłosił kazanie. Ks. dziekan przypomniał miejscowym parafianom sylwetkę byłego ich proboszcza. Mówił między innymi: ks. Zbigniew Galas wstąpił do Wyższego Seminarium w Płocku mając 39 lat. Po sześciu latach studiów 6 czerwca 1976 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Do 1989 r. pracował jako wikariusz w kilku parafiach naszej diecezji. W 1989 r. został proboszczem parafii Sudragi. Było to jego jedyne probostwo. W 2006 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł mając 83 lata. Ks. kanonika Galasa zapamiętamy jako skromnego człowieka, który był pokornym sługą Pana Boga. Miał świadomość swojej ludzkiej kruchości, ale świadomie dążył do zbawienia. Odwiedzając ks. Galasa, czy to z Goleszyna, czy z Tłuchowa, widziałem w jego dłoniach Różaniec.[…] Proszę Was drodzy parafianie podejmijcie modlitwy o powalanie kapłańskie z waszej parafii, aby dać diecezji nowego kapłana, który zastąpi zmarłego ks. kanonika.

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Tomasz Wójtowicz serdecznie podziękował wszystkim obecnym za modlitwę w intencji swojego poprzednika.

D.D

Więcej artykułów…