Get Adobe Flash player
Start Archiwum

W dniu 28 czerwca br. ks. proboszcz udzielił sakramentu Chrztu św. Trojaczkom z Mysłakówka.

Wojciech Bógdał został podwójnym wicemistrzem Polski w zakończonych w ostatnią niedzielę Motoparalotniowych Mistrzostwach Polski w Radomiu. Młody tłuchowianin potwierdził swoje umiejętności nie tylko w zawodach slalomowych, ale także klasycznych, w których oprócz slalomowych, występują konkurencje nawigacyjne i ekonomiczne. Po zaciętej walce ustąpił jedynie aktualnemu Mistrzowi Świata. To dobra prognoza przed planowanymi na lipiec slalomowymi Mistrzostwami Europy we Francji i klasycznymi Mistrzostwami Świata na Węgrzech w sierpniu.

D.B.


Zgodnie z wielowiekową tradycją w Polsce zachowuje się zwyczaj błogosławienia pól w okresie wzrostu i dojrzewania roślin. Obrzęd ten wyraża uwielbienie Boga, który stworzył ziemię i polecił człowiekowi na niej gospodarzyć.

W naszej parafii błogosławieństwo pól odbywa się w następujących miejscowościach:

  • Kamień Kmiecy – 25 maja
  • Sulkowo – 1 czerwca
  • Turza Nowa – 8 czerwca

Boże, Ty w swojej opatrzności na początku dziejów świata nakazałeś, aby ziemia wydała rośliny zielone, rodzące wszelkiego rodzaju owoce. Ty dajesz nasiona siewcy i chleb dostarczasz na pożywienie. Spraw, prosimy, niech ta ziemia, wielorako ubogacana Twoją hojnością i uprawiana pracą rąk ludzkich, rodzi obfite owoce. Niech Twój lud obdarzony dobrami, które od Ciebie pochodzą, chwali Ciebie teraz i na wieki. Przez Chrystusa, Pana naszego.


Wśród rodzin parafii Tłuchowo ciągle przechowywana jest pamięć o Powstaniu Styczniowym. Przypomina o tym mogiła powstańcza znajdująca się obok kościoła parafialnego, przy której odbywają się różne uroczystości patriotyczne.

Z inicjatywy ks. proboszcza Andrzeja Zakrzewskiego, wykonana została przez Rafała Bednarskiego i Andrzeja Rykaczewskiego (bezinteresownie), tablica pamiątkowa z okazji 150 - lecia walk powstańczych z napisem:

Ku pamięci Bohaterskich Parafian Tłuchowskich

Uczestników Powstania Styczniowego w latach 1863 – 1864

w 150 rocznicę walk o niepodległość Ojczyzny.

Parafianie Tłuchowscy – 2014 r.

Uczczono w ten sposób pamięć wielu parafian tłuchowskich, biorących udział w powstaniu, których nazwiska podają źródła historyczne m.in. publikacja ks. Czesława Lissowskiego, Powstanie Styczniowe w Ziemi Dobrzyńskiej, 1938 r. oraz prof. Mirosława Krajewskiego, Ludzie i miejsca Powstania Styczniowego na Ziemi Dobrzyńskiej, 2013 r.

30 kwietnia 2014 r. goszczący w Tłuchowie bp Roman Marcinkowski poświecił pamiątkową tablicę a następnie przewodniczył nabożeństwu w intencji zmarłych powstańców przy ich mogile. W nabożeństwo włączyła się również młodzież, która tego dnia otrzymała sakrament bierzmowania.

Ksiądz biskup, w hołdzie powstańcom, złożył na pomniku wiązankę biało – czerwonych kwiatów, a młodzież zapaliła znicze. Parafia wydała również okolicznościową widokówkę, przedstawiającą miejscową świątynię i tłuchowski grób Powstańców Styczniowych.

Edyta Gąsiorowska

Dziękczynienie za kanonizację naszego rodaka Jana Pawła II rozpoczęło się w tłuchowskiej parafii już w przeddzień tego wielkiego wydarzenia. Świętemu ta piosenka – pod takim hasłem, w sobotnie popołudnie 26 kwietnia br., odbył się w tłuchowskim Gminnym Ośrodku Kultury dwugodzinny koncert pieśni poświęcony Janowi Pawłowi II.

W dniu kanonizacji, a jednocześnie w uroczystość Bożego Miłosierdzia o godz. 13:00 odprawiona została uroczysta Msza św. dziękczynna za dar kanonizacji dwóch wielkich papieży – Jana XXIII oraz Jana Pawła II. Podczas kazania skierowanego do wiernych ks. Andrzej Zakrzewski zwrócił uwagę na podobieństwo obu świętych: łączyła ich głęboka wiara, pokora, cierpienie, walka o pokój i troska o rodziny. Nawiązując do uroczystości Bożego Miłosierdzia przypomniał słowa Jana Pawła II: Nie przestawajmy wołać „Jezu, ufam Tobie!” zarówno wtedy, gdy zło wydaje się wygrywać. To tylko złudzenie. Ostateczne słowo należy do Boga, czyli do Jego miłosierdzia.

Tak jak w kościołach całej Polski, również w Tłuchowie zatroszczono się o to, aby w świątyni zapłonął płomień Iskry Bożego Miłosierdzia. W grudniu 2003 roku Jan Paweł II pobłogosławił ogień, który od tamtej pory pali się nieustannie pod obrazem Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach. Stamtąd ogień miłosierdzia przybył do Płocka, a w Niedzielę Palmową przywiozła go do świątyni tłuchowska młodzież. Do rozniecania iskry Bożej łaski i przekazania światu ognia miłosierdzia wezwał Jan Paweł II podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po zakończonej Mszy św. wierni mogli zabrać płomień do swych domów, aby stać się świadkami miłosierdzia w swoich rodzinach.

Edyta Gąsiorowska

 

Modlitwa rodzinna przy świetle Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia


M
ódlmy się słowami św. Jana Pawła II:

Boże Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas
w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata
i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie Trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki
i zmartwychwstania Twojego Syna
miej miłosierdzie dla nas
i całego świata!

Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II niech każdy z nas prosi o łaski potrzebne naszej rodzinie.


Ojcze nasz…
Zdrowaś Maryjo…
Św. Janie Pawle II – módl się za nami!

Amen.

Więcej artykułów…