Get Adobe Flash player
Start Archiwum

W sobotnie przedpołudnie 28 grudnia 2013 roku, z inicjatywy proboszcza parafii Tłuchowo ks. Andrzeja Zakrzewskiego i przy współudziale organizacyjnym Uczniowskiego Klubu Sportowego "TOP" działającego przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte odbył się I Tłuchowski Memoriał Szachowy im. ks. Wincentego Borkowskiego.

Do rywalizacji zgłosiło się szesnaścioro uczestników, wśród których oprócz osób dorosłych największą liczbę stanowili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum. Gra toczyła się systemem szwajcarskim, w 7 rundach z ustalonym tempem 10 minut na ruchy zawodnika w partii.

Po niemal 4 godzinach rozgrywek oraz dwóch partiach dogrywkowych wyłoniono najlepszych. Tryumfatorem I Tłuchowskiego Memoriału Szachowego im. ks. Wincentego Borkowskiego został Kamil Raniszewski, który w bezpośrednim starciu pokonał Marka Zabosta. Najniższy stopień podium przypadł w udziale Radosławowi Markuszewskiemu.  Najlepsi szachiści zostali nagrodzeni, wręczonymi przez inicjatora turnieju ks. Andrzeja Zakrzewskiego, pucharami oraz książkami Współczesna Gmina Tłuchowo. Wszystkim uczestnikom zmagań podziękowano za współzawodnictwo wręczeniem publikacji  Tłuchowska świątynia.

Miejmy nadzieję, że sobotnie spotkanie, upamiętniające wielkiego społecznika parafii tłuchowskiej ks. Wincentego Borkowskiego, na stałe wpisze się do kalendarza imprez sportowych.

Wszystkie inicjatywy sportowe cieszą się tu dużym zainteresowaniem, dostarczając jednocześnie wielu pozytywnych emocji. Jak nadmienia inicjator sportowych zmagań ks. Andrzej Zakrzewski: Sport łączy naszą parafię i wyzwala ducha pozytywnej rywalizacji, który nie pozwala na bezczynność i lenistwo. Poprzez sport promujemy ludzi, naszą okolicę, ale również czcimy pamięć tych, którzy swoim zaangażowaniem i pasją stworzyli pozytywny wizerunek gminy i parafii. Tłuchowski Memoriał Szachowy poświęcony został byłemu proboszczowi parafii w latach 1903-1935 ks. Wincentemu Borkowskiemu- wielkiemu społecznikowi i działaczowi.

Edyta Gąsiorowska

Tegoroczne Rekolekcje Adwentowe (8-10 grudnia) poprowadził o. Kosma – franciszkanin.
Poniżej umieszczamy życzenia, które nam złożył nasz misjonarz.

Chryste naucz nas kochać! Pomóż nam nie tylko czytać i słuchać Twojego słowa w czasie obecności w Kościele, lecz także wprowadzać je w życie. Pomóż nam nie tylko podziwiać Twoją naukę,  ale być jej posłusznym. Pomóż nam nie tylko wierzyć w Ciebie i miłować Twoją Ewangelię, lecz także wiarą i Ewangelią żyć.

Z całego serca pragnę wam kochani życzyć, aby jak najbardziej zaowocował w waszym życiu czas, który teraz wspólnie przeżywaliśmy. Niech Boże Dziecię, które już niebawem spotkamy, wejdzie do naszych serc jak najbardziej czystych, w których nie ma zła, a które kochają swoich bliskich, każdego człowieka, które robią wszystko, by w każdej chwili życia należeć do Boga.

o. Kosma

Odsłonięciem tablicy pamiątkowej w dniu 8 grudnia br. i poświeceniem jej przez bpa Romana Marcinkowskiego rozpoczęto uroczystą Mszę św. dziękczynną, podczas której dziękowano za poświęconą w 1888 r. tłuchowską świątynię parafialną oraz modlono się za jej budowniczych i tych, którzy przez całe dziesiątki lat troszczyli się o jej piękno i funkcjonalność. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Roman Marcinkowski.  W  kazaniu powrócił pamięcią do  osoby proboszcza  ks. Stanisława Nowakowskiego (1840-1906), który podjął trud odbudowy zniszczonego podczas pożaru w 1881 roku kościoła. Obecna świątynia jest czwartym z kolei domem Bożym w tłuchowskiej parafii.

Kościół, w którym jesteśmy, jest naszą arką. To w nim narodziliśmy się do życia wiecznego. Tu mamy szansę na pojednanie z Bogiem, tu zawieramy małżeństwa, tu uczestniczymy w świętach kościelnych i tu przyjdziemy, aby uzyskać pomoc podczas przechodzenia przez bramę niebios.

Ten 125-letni kościół jest świadkiem wydarzeń i przemian w naszym państwie. Ten kościół stał tu przez wszystkie te lata. Nie pozwólcie, by ktoś oderwał was od tego kościoła, od Boga.

Wszystkim tym, którzy stworzyli historię tej świątyni pragnę dziś z głębi serca podziękować za wszystko. Modlę się by Bóg nam wszystkim błogosławił - mówił podczas homilii bp Roman Marcinkowski.

Przez ostatnie lata tłuchowska świątynia nabiera niepowtarzalnego uroku, zarówno ze względu na zmieniające się wnętrze kościoła oraz jego otoczenie, jak również ze względu na wartość duchową i kulturową. Z okazji jubileuszu ukazała się publikacja pt. Tłuchowska świątynia autorstwa ks. Andrzeja Zakrzewskiego, dedykowana tłuchowskim parafianom, którzy wybudowali obecny kościół i tym, którzy o niego dbają.

Edyta Gąsiorowska

Papież Benedykt XVI w przemówieniu do polskich biskupów wygłoszonym z okazji wizyty ad limina Apostolorum w 2005 r. powiedział: Wobec nasilającego się procesu sekularyzacji i odwrotu od wartości chrześcijańskich nie można tego dziedzictwa utracić. Przeciwnie, negatywne postawy i zagrożenia dla kultury chrześcijańskiej, które są widoczne także w Polsce, są dla Kościoła wezwaniem do wysiłku na rzecz stałej ewangelizacji kultury. Chodzi o to, aby treścią i wartościami Ewangelii zostały przepojone kategorie myślenia, kryteria ocen i normy ludzkiego działania tak w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Powyższy tekst odczytałem jako zachętę Ojca św. skierowaną do nas Polaków, aby podjąć troskę o zachowanie katolickiej i narodowej tożsamości, o którą można troszczyć się, a nawet walczyć, na różnych płaszczyznach. Jedną z tych płaszczyzn jest troska o miejsca kultu, które niejednokrotnie są dziełami sztuki. Słowa Benedykta XVI stały się główną przesłanką do opracowania publikacji noszącej tytuł Tłuchowska Świątynia.

/Wprowadzenie s. 9/

Więcej artykułów…