Get Adobe Flash player
Start Archiwum

Mieszkaniec Tłuchowa Wojciech Bógdał jesienią br. został Drużynowym Mistrzem Świata podczas Motoparolotniowych Slalomowych Mistrzostw Świata rozgrywanych we Francji, a indywidualnie zajął szóste miejsce. Wojtek jest również brązowym medalistą Otwartych Mistrzostw Czech oraz brązowym medalistą Mistrzostw Polski. W dotychczasowych startach udało się Wojtkowi pokonać między innymi aktualnego Mistrza Świata oraz dwóch reprezentantów Polski.  Sukcesy te uczyniły go najmłodszym członkiem Polskiej Kadry Narodowej.

Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

B.D.

24 listopada br.  ministranci naszej parafii rozegrali turniej o mistrzostwo Koła Ministranckiego w tenisie stołowym. Jak się okazało zwycięzcą został Daniel Sieciński, który w ubiegłym roku był srebrnym medalistą. Drugie miejsce zajął Konrad Sieciński, trzecie Mateusz Dzikowski.

Gratulujemy  i życzymy sukcesów w nadchodzących III  Mistrzostwach Parafii.

B.D.

Udekorowane barwami narodowymi domy, ulice, place, uroczyste akademie i koncerty. W różnorodny sposób obchodzone jest Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Równie uroczyście 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano w gminie Tłuchowo. Od wielu lat z inicjatywy tutejszego proboszcza ks. Andrzeja Zakrzewskiego cyklicznie z okazji 11 listopada odbywa się tu Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej – jeden z elementów niepodległościowych obchodów.

Tegoroczne święto rozpoczął przemarsz ulicami Tłuchowa pocztów sztandarowych jednostek OSP, szkół, Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych więźniów Politycznych w Tłuchowie oraz delegacji. Tłuchowianie upamiętnili, tych którzy zginęli w walce za Ojczyznę podczas apelu poległych odczytanym przy pomniku Poległych i Pomordowanych Mieszkańców Gminy Tłuchowo. Złożono wieńce i wiązanki oraz zapalono znicze. Przy dźwiękach Gminno - Parafialnej Orkiestry Dętej udano się do tutejszej świątyni, aby wspólnie modlić się za Ojczyznę.

Po Mszy św. przy pomniku Powstańców Styczniowych, który znajduje się przy kościele parafialnym, odmówiono modlitwę i złożono kwiaty. Kolejnym punktem tłuchowskiego święta niepodległości był X Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej, organizowany corocznie przez Gminny Ośrodek Kultury w Tłuchowie. Na scenie zaprezentowało się 11 wykonawców. Oprócz grup dziecięcych i młodzieżowych działających przy tutejszych szkołach, zaprezentowały się grupy działające przy świetlicach środowiskowych, chór nauczycieli, zespoły, orkiestra dęta i soliści. Różnorodność wykonawców i ich repertuaru corocznie przyciąga do Tłuchowa szeroką widownię. Na tegoroczne obchody niepodległościowe przybył mieszkający tu przed II wojną światową Leszek Ners, dziś warszawiak, ale sercem związany z tym terenem. We wzruszających słowach opowiedział krótko o swoich wojennych losach i wyrecytował utwór, który jako młody chłopiec w 1932 roku prezentował przy tłuchowskim Pomniku Powstańców. Podczas tegorocznego przeglądu zebrani w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury mogli podziwiać nie tylko piękne wykonania znanych, jak również nowych, utworów patriotycznych i religijnych, ale również pokaz tańca narodowego – mazura zaprezentowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tłuchowie. Na scenie już poza przeglądem zaprezentowała się Kinga Małkiewicz, która zajęła I miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Piosenki Katiusza w Moskwie.

Na zakończenie Wójt Gminy Tłuchowo  Krzysztof Dąbkowski dokonał prezentacji najnowszej publikacji książkowej Współczesna Gmina Tłuchowo. Opracowanie powstało dla upamiętnienia 40 rocznicy utworzenia gminy Tłuchowo.

Jak widać historia splata się nierozerwanie z teraźniejszością, zadumę i refleksję przeplatają nowe inicjatywy, młodzież szanuje dorobek pokoleń, patriotyzm idzie w parze z wiarą. W Tłuchowie wiedzą, w jaki sposób łączyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, a najlepszym tego dowodem jest to, że tutaj ciągle mają coś do powiedzenia i pokazania.

Edyta Gąsiorowska

Książka pt. „Współczesna Gmina Tłuchowo”

Mocą Uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy Nr XVIII/88/72 z dnia 6 grudnia 1972 r. utworzona została gmina Tłuchowo. Uchwała ta weszła w życie w 1973 r. Gminy stały się wtedy podstawowymi jednostkami administracji państwowej. Ówczesna reforma administracyjna kraju wprowadziła również urząd /stanowisko/ naczelnika gminy.

Rocznica 40 – lecia utworzenia gminy stała się okazją do upamiętnienia tego wydarzenia publikacją noszącą tytuł Współczesna Gmina Tłuchowo. Drugą niemniej ważną przesłanką jest dynamiczny rozwój gminy na różnych odcinkach. 40 lat to okres, w którym nastąpiło wiele pozytywnych zmian w życiu naszej społeczności. W 1990 r. (Ustawa z 8 marca 1990 r.) wszystkie gminy w Polsce stały się samorządowe, również i gmina Tłuchowo. Na jej czele stanął wójt i Rada Gminy.

Zadaniem niniejszej publikacji, jak wskazuje na to sam tytuł, jest zaprezentowanie czytelnikowi naszej gminy. Chcemy też ocalić od zapomnienia nie tylko historię, ale również teraźniejszość, a zwłaszcza rodzące się inicjatywy, które służą mieszkańcom oraz promują naszą społeczność wśród sąsiadów.

Autorzy poszczególnych rozdziałów przedstawili osobistą wizję omawianych zagadnień. Nikt nie interweniował w ich przemyślenia ani w zebrany materiał. Poszczególne tematy opisywali według osobistego odczucia i rozeznania. Wszyscy autorzy są mieszkańcami tego terenu. Dwóch autorów przybyło przed laty do naszej wspólnoty. Pozostali tutaj się urodzili i wychowywali. Wszystkim więc to, co tłuchowskie, jest bliskie i drogie.

Od ukazania się ostatniej książki Gmina Tłuchowo – mała ojczyzna, której autorem jest Tadeusz Pawłowski, minęło już piętnaście lat. W ciągu tych lat nastąpiły duże zmiany w Polsce i naszej gminie, która ciągle się rozwija. Praca Tadeusza Pawłowskiego Gmina Tłuchowo – mała ojczyzna stała się więc źródłem dla badaczy historii Ziemi Dobrzyńskiej. Tadeuszowi Pawłowskiemu udało się zatrzymać na kartkach swojej publikacji czas, który już bezpowrotnie minął. Dlatego też pisząc poszczególne rozdziały naszej książki korzystaliśmy z jego dorobku. Inne materiały, które posłużyły do powstania niniejszej publikacji to głównie: kroniki, wywiady, protokoły, sprawozdania, ustawy i uchwały, statuty oraz strony www.

Na uwagę czytelnika zasługuje również literatura przedmiotowa wymieniona w przypisach. Umieszczono tam znaczący wachlarz opracowań i publikacji dotyczących struktury polskiej gminy oraz życia naszej wspólnoty.

Autorzy mają świadomość, że aby gruntownie przedstawić przeszłość i teraźniejszość gminy należy jeszcze przez wiele lat prowadzić szczegółowe badania, a ich wyniki kiedyś opublikować. Ufamy, że książka Współczesna Gmina Tłuchowo zachęci inne osoby do podjęcia wysiłku, który przyniesie owoc w postaci poszerzonej i pogłębionej publikacji. Być może napisanej z innej perspektywy, co niewątpliwie uzupełniłoby wiedzę o naszej małej Ojczyźnie.

Autorzy

Z okazji zbliżającej się Niedzieli Misyjnej odbyło się spotkanie ks. misjonarza z naszymi dziećmi. Ks. Grzegorz Mierzejewski, który spędził 9 lat w Peru dzielił się swoimi przeżyciami. Wyświetlił również film pt. „Na szlaku misyjnym” opowiadający o pracy płockich księży na placówkach misyjnych w Peru. Atrakcjami okazały się przedmioty przywiezione z misji np. lasso, maczuga oraz instrumenty muzyczne.

B.D.

Więcej artykułów…