Get Adobe Flash player
Start Archiwum

16 października 1988 r. Ojciec św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji o. Honorata Koźmińskiego. Z okazji 25-lecia wyniesienia na ołtarze błogosławionego 13 października br. odbyło się w parafii Tłuchowo dziękczynienie za dar beatyfikacji.  Podczas każdej Mszy św. tego dnia parafianie tłuchowscy wspominali postać bł. o. Honorata za sprawą o. Dariusza Sosnowskiego. W niezwykle prostych, ale porywających, pełnych charyzmy słowach kazania kapucyn opowiadał o życiu i działalności błogosławionego.

Był to człowiek wytrwałej modlitwy, zatopiony w Bogu, ale otwarty na rzeczywistość ziemską. Jego święte życie, zjednoczenie z Bogiem nie przyszło jednak od razu. Będąc uczniem gimnazjum odwrócił się od Boga. Sam się do tego przyznaje pisząc: obrażałem bezpośrednio Boga samego, którego się wyrzekłem i żyłem, jakby Go nie było, i z całą stanowczością walczyłem przeciw Niemu, odwodząc drugich od wiary i naśmiewając się z wierzących i mówiąc, że mi naplują w oczy, jeżeli się kiedy nawrócę. Jednak doświadczenie ciężkiej choroby, która przyszła nagle, gdy Honorat przebywał w celi więziennej oraz gorliwa modlitwa matki o cud dla syna spowodowały, iż błogosławiony odzyskuje zdrowie, wiarę oraz wolność. Później już cały swój zapał i życie poświęcił Bogu- mówił podczas kazania o. Dariusz Sosnowski.

Za wiele rzeczy możemy dziś św. Honoratowi podziękować. Nawet za to, że tłuchowska świątynia tak pięknieje. Honorat nie umarł w 1916 roku, on dale żyje i działa. Ten tłuchowski kościół tętni życiem, to najlepszy dowód na to, że bł. o. Honorat ciągle żyje, trwa, pracuje i działa. Wasza świątynia staje się powoli sanktuarium, w który działa św. Honorat – tu w świątyni, w waszym domu, w waszych sercach – dodał na zakończenie o. Dariusz.

Uroczystość zakończyła procesja oraz specjalne błogosławieństwo relikwiami bł. o. Honorata.

Kult bł. Honorata Koźmińskiego rozwinął się w całym świecie katolickim. Do Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Tłuchowie relikwie bł. o. Honorata Koźmińskiego przybyły w 2006 roku. Od 5 lipca 2009 roku przez trzy lata nawiedzały domy wiernych w parafii, a w każdy 16 dzień miesiąca wierni modlą się do błogosławionego, prosząc o łaski dla siebie i swoich najbliższych.

Edyta Gąsiorowska


Z ogromną radością informujemy, że Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich Jagna z Tłuchowa w niedzielę 22 września br. odebrało statuetkę Perły – najwyższą nagrodę w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów, zostało również  laureatem prestiżowego odznaczenia Klucz do Polskiej Spiżarni.

XIII edycja konkursu była bardzo szczęśliwa dla gospodyń. Podczas wręczania nagród zwyciężczyniom towarzyszył  zespół folklorystyczny Tłuchowianie, którego występy cieszyły się dużym zainteresowaniem podczas  Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych i Gastronomii „Polagra Food” w Poznaniu.

Uroczystego wręczenia prestiżowych wyróżnień dokonał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Stanisław Kalemba. Członkinie koła Genowefa Grudnicka i Grażyna Jędrzejewska odebrały z jego rąk  dyplom i Perłę – za potrawę o nazwie Faćka.

Wręczone zostały także – wzorem lat ubiegłych – honorowe nagrody Klucz do Polskiej Spiżarni, przyznawane osobom najbardziej zasłużonym dla promocji i rozwoju rynku polskich produktów regionalnych. Stowarzyszenie KGW Jagna znalazło się w gronie 6 podmiotów uhonorowanych tą zaszczytną nagrodą w roku 2013. W imieniu organizacji statuetkę odebrała Joanna Sosińska.

Serdecznie gratulujemy laureatkom i życzymy kolejnych równie smacznych kulinarnych inspiracji.

Ida

24 września br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbyła się promocja książki Prymasa Polski pt. "Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską 1993/1998"

Zapewne każdy, choć raz słyszał bądź porównał swoje życie do podróży. Człowiek przychodząc na świat, podejmuje niełatwy trud wędrowania. Wędrówka nie zawsze jest prosta, na ścieżce życia pojawia się wiele pokus i trudności, które należy pokonać. Najważniejsze jest podjęcie wyzwania i zrobienie pierwszego kroku.

W sobotę 7 września 2013 roku, jak co roku pielgrzymi z naszej parafii udali się w pieszą wędrówkę do klasztoru Ojców Bernardynów w Skępem, by oddać cześć Najświętszej Maryi. Podczas Mszy św., w ciszy i skupieniu każdy przypomniał sobie o intencji, dla której podjął podróż. Tegoroczna pielgrzymka z pewnością zapadnie w pamięci, jako jedna z liczniejszych. Wzięło w niej udział około 310 pielgrzymów. Pogoda bardzo sprzyjała, ranek powitał wszystkich przepiękną, bezchmurną pogodą, która utrzymała się także w niedzielę.

W atmosferze radości, ze śpiewem na ustach wszyscy dzielnie szli w kierunku Matki Bożej Skępskiej. Podobnie jak w ubiegłych latach, także w tym roku w Źródłach, mieszkańcy zorganizowali wspaniały poczęstunek oraz ugościli wszystkich przybyłych gości. Po pysznym posiłku, z nowymi siłami przyszedł czas na kolejny etap. Słońce, które towarzyszyło przez całą podróż, wypełniało serca zgromadzonych. Po ponad pięciogodzinnej wędrówce i odpoczynku w cieniu drzew, udało się bezpiecznie dotrzeć do Skępego. Na miejscu dołączyła gminno-parafialna orkiestra dęta pod kierunkiem Józefa Jankowskiego. Uroczyście, ze wspaniałymi pieśniami na ustach, procesją wszyscy ulicami miasta kontynuowali wędrówkę, by osiągnąć cel podróży. W Skępem z dużą sympatią pozdrawiali nas mieszkańcy, zaś Ojcowie Bernardyni serdecznie przywitali przybyłych i życzyli, aby w Roku Wiary człowiek do człowieka podchodził z otwartym sercem oraz żeby powrócić do codziennego życia z sercem duchowo odbudowanym.

W niedzielę 8 września podczas uroczystej sumy pontyfikalnej, której przewodniczył o. abp Piotr Herkulan Malczuk, wierni zgromadzeni na Mszy św.  usłyszeli m.in. o tym, że Maryja jest kobietą, która trwa przy Jezusie, wpatruje się w obraz Boga, jest Jego ikoną oraz Matką naszej wiary. Nie powinniśmy się bać wziąć do siebie Maryi, przyjąć ją do swego serca. Wiara każdego człowieka jest podobna do pszenicy. Jej ziarna znaleziono ukryte przez 3 tysiące lat, lecz nie wydały plonu, ponieważ nie było warunków. Podobnie z nami – by zaowocować musimy stworzyć warunki, poznawać Boga, rozwijać w sobie życie Boże i pozwolić działać Duchowi Świętemu.

Niestety tak już w życiu bywa, że wszystko kiedyś się kończy i wspaniała podróż dla duszy i ciała dobiegła końca. Po uroczystościach odpustowych wierni wyruszyli w drogę powrotną, by już dziś z niecierpliwością oczekiwać kolejnych, niezwykłych pielgrzymek.

Kult Maryjny w Skępem trwa nieprzerwanie już od ponad 500 lat. Dla wielu uczestnictwo w pielgrzymce stało się niemalże tradycją, do której kultywowania zachęcają rodzinę i znajomych.  Pielgrzymka łączy pokolenia, pozwala stworzyć poczucie jedności, wspólnoty oraz wzajemnej przyjaźni. W dobie ogromnej cyfryzacji i dominacji życia przez komputery, pielgrzymka jest niezwykłą odmianą i wspaniałym sposobem na zajrzenie w głąb swej duszy oraz spotkanie z Bogiem, który zawsze czeka na każdego z nas. Warto pamiętać o Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Bardzo blisko mamy niezwykły skarb, miejsce, w którym każdy: zarówno młodsi jak i starsi mogą odnaleźć spokój i schronienie.

Klaudia Przymirska

Wraz z końcem lata nadchodzi czas podsumowania całorocznej pracy rolników. Z tej okazji we wszystkich gminach obchodzone są tzw. dożynki - uroczyste święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za skończone żniwa i prace polowe.

W gminie Tłuchowo rolnicy uroczystość dożynkową zaplanowali na dzień 24 sierpnia. Obchody dziękczynienia za zebrane plony rozpoczął korowód dożynkowy z wieńcami i koszami pełnymi darów ziemi. Zebranych na uroczystości powitały władze samorządu gminnego: Wójt Gminy Tłuchowo Krzysztof Dąbkowski i Przewodnicząca Rady Gminy Tłuchowo Wioletta Kuczmarska.  Na stadionie gminnym odprawiona została dziękczynna Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił tutejszy proboszcz ks. Andrzej Zakrzewski.

Bogu dziękujemy dziś za chleb, a rolnikom za trud włożony w jego pozyskanie. Ziemia uprawna to wielki skarb, którego nie można zmarnować. Na niej pracują ludzie, którzy siłą swych rąk, ale i rozumem potrafią, czasem mimo kataklizmów i niepowodzeń, wydobyć z ziemi wielki skarb. Dziękujmy więc Bogu za ogromny dar, którym nas obdarzył i rolnikom – bohaterom, którzy nas żywią - powiedział podczas kazania ks. Andrzej Zakrzewski.

Tegorocznymi starostami dożynek byli Edyta Wałęsa i Mariusz Piórkowski, którzy tradycyjnie jako dar ołtarza ofiarowali bochen chleba wypieczony z ziaren tegorocznych zbiorów, którym na zakończenie Mszy św. podzielili się wszyscy zebrani.

Po Mszy św. dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wśród wieńców tradycyjnych I miejsce zajęło sołectwo Trzcianka, II- Borowo, III- Tłuchówek. Wśród wieńców nowoczesnych wyróżnił się wieniec Koła Gospodyń Wiejskich Nowoczesna Gospodyni z Turzy Wilczej, na miejscu II - ex aequo uplasowały się sołectwo Wyczałkowo i Koło Gospodyń Wiejskich Jagna z Tłuchowa.

Rozstrzygnięto również konkurs kulinarny na Mięsno –miodowy rarytas. Najsmaczniejszy przysmak przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Jagna z Tłuchowa.

Rolnicy i przyjezdni goście obejrzeli występ taneczno - wokalny uczniów tutejszej szkoły podstawowej oraz wysłuchali koncertu zespołu ludowego Tłuchowianie.

Dopingowali zmagania sołectw w Gminnej Sołtysiadzie 2013 o Puchar Wójta Gminy Tłuchowo. W potyczkach sportowych i zręcznościowych najsprawniej poradziło sobie sołectwo Źródła.

Wręczono również nagrodę specjalną im. ks. Wincentego Borkowskiego dla ludzi czynu, społeczników, którzy działają na rzecz zwiększenia atrakcyjności i potencjału gospodarczego gminy. Jej laureatem zostały dwa koła gospodyń: Jagna z Tłuchowa i Nowoczesna Gospodyni z Turzy Wilczej.

Uroczystość obfitowała w najróżniejsze atrakcje: występ młodzieżowej grupy teatralnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tłuchowie, młodzieżowego zespołu muzycznego, wystawy rękodzieła, atrakcje dla dzieci, przejażdżki bryczką. Była również, ciesząca się wielkim zainteresowaniem, wystawa militarnych aut.

Rolniczemu świętu w Tłuchowie sprzyjała pogoda i dobra zabawa.


Edyta Gąsiorowska

Więcej artykułów…