Get Adobe Flash player
Start Archiwum

Już po raz szósty w polskich kościołach zorganizowany został Tydzień Wychowania, podczas którego tym razem refleksje na temat wychowania skupiły się wokół tajemnicy Miłosierdzia Boga i odpowiedzi człowieka, który go doświadcza.

Parafia Tłuchowo corocznie organizuje we wrześniowym tygodniu Msze św. z nauką dla uczniów, rodziców i nauczycieli, możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty oraz wyjazd młodzieży do Rostkowa. Od trzech lat ponadto, dzięki pomysłowi ks. proboszcza Andrzeja Zakrzewskiego, tłuchowska młodzież może walczyć o podium w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar św. Stanisława. W dniach od 5 do 23 września, na boisku Orlik przy Zespole Szkół w Tłuchowie, o zwycięstwo rywalizowało łącznie 50 uczennic i uczniów w wieku od 10 do 13 lat. Drużyną, która zdobyła okazałą statuetkę patrona młodzieży została klasa VI „b”, drugie miejsce wywalczyła klasa VI „c”, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła drużyna klasy V „b”.

Fundatorem nagród był ks. kan. Andrzej Zakrzewski, a współorganizatorem rozgrywek Uczniowski Klub Sportowy „Top”. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe figurki św. Stanisława, a cały turniej przebiegł w przyjaznej i sportowej atmosferze.

Edyta Gąsiorowska

Piękna, bezchmurna pogoda przywitała tegorocznych wiernych, którzy po porannej mszy świętej, odprawionej przez księdza proboszcza Andrzeja Zakrzewskiego, udali się 7 września 2016 roku do Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Tak jak to było w latach ubiegłych, tak i w tym roku w Źródłach na pielgrzymów czekał poczęstunek przygotowany przez mieszkańców wioski. Po kilkugodzinnej wędrówce, radosnych śpiewach i modlitwach w skupieniu, pielgrzymi dotarli do Skępego, gdzie czekała na nich Gminno-parafialna orkiestra dęta z Tłuchowa. W towarzystwie całej asysty procesyjnej wędrujący uroczyście przeszli ulicami miasteczka, by pokłonić się Matce Bożej Brzemiennej i wziąć udział w nabożeństwach ku jej czci. Dnia 8 września wyruszyła także, po raz kolejny, pielgrzymka rowerowa. Po zakończeniu uroczystości odpustowych piesza grupa zawędrowała z powrotem do Tłuchowa, by wraz z zachodzącym słońcem zakończyć kolejną wędrówkę i z niecierpliwością czekać na kolejne spotkanie za rok.

Ze względu na 165. rocznicę wędrówek do Skępego w czasie sumy odpustowej koncelebrowanej, której przewodniczył ksiądz Arcybiskup Józef Michalik pielgrzymi płoccy odnowili przyrzeczenia dotyczące dalszego pielgrzymowania i wierności Matce Bożej Skępskiej

Klaudia Przymirska

Po tygodniu sportowych zmagań Wojciech Bógdał zdobył brązowy medal, podczas zakończonych w ubiegłą sobotę, Motoparalotniowych Mistrzostw Świata w konkurencjach klasycznych, rozgrywanych na lotnisku Popham pod Londynem. Wojtek jest aktualnym mistrzem świata w slalomach motoparalotniowych i do pełni szczęścia brakuje mu tytułu mistrza w konkurencjach klasycznych ( technika lotu, nawigacja, ekonomia). W konkurencjach nawigacyjnych i ekonomicznych był nie do pobicia, jednak pechowe lądowania na celność pozbawiły go złotego krążka. Mimo to pilot z Tłuchowa poprawił swój wynik sprzed dwóch lat, kiedy to na Mistrzostwach Świata na Węgrzech zajął 4 pozycję. „Nie ukrywam, że liczyliśmy na złoto, dwa lata temu na Węgrzech Wojtek i wielu innych pilotów stracili punkty z powodu przestarzałych map, a teraz pechowe lądowania, w których Wojtek jest przecież bardzo dobry, pozbawiły go najwyższego miejsca na podium. Jest pewien niedosyt, ale trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata, to także powód do dumy” - mówi tata Wojtka.

Db.

Podsumowanie całorocznej pracy rolników z gminy Tłuchowo odbyło się 21 sierpnia. Uroczyste święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za skończone żniwa i prace polowe rozpoczął korowód dożynkowy z wieńcami i koszami pełnymi darów ziemi.

Na stadionie gminnym odprawiona została dziękczynna Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz ks. Andrzej Zakrzewski.

Brońmy Polską wieś przed wpływami współczesnego pogaństwa, które pod pozorem nowoczesności i bałamutnych haseł niszczy chrześcijańskiego ducha Polaków.

Dlatego proszę was bracia i siostry:

- pamiętajcie o niedzielnej Mszy św.

- pamiętajcie o codziennym pacierzu

- zabierajcie od najmłodszych lat swoje dzieci do kościoła oraz pilnujcie ich udziału i postępów w katechezie

- przynoście we wrześniu do poświecenia ziarno na nowy zasiew

- bierzcie liczny udział w uroczystości poświęcenia pól

- dbajcie się o zachowanie polskich, wiejskich obyczajów i tradycji

- troszczcie się o zachowanie czystej wiary, opartej na Ewangelii i 10 przykazaniach

- zawsze dziękujcie Bogu za to co posiadacie, za wszelkie dobro!  - nawoływał podczas kazania ks. Andrzej Zakrzewski.

Tegorocznymi starostami dożynek byli Agata Radomska z Trzcianki oraz Jarosław Tarnicki z Tłuchowa, którzy tradycyjnie jako dar ołtarza ofiarowali bochen chleba wypieczony z ziaren tegorocznych zbiorów, którym na zakończenie Mszy św. podzielili się wszyscy zebrani.

Po Mszy św. dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wśród wieńców tradycyjnych I miejsce zajęło ex aequo sołectwo Trzcianka i Borowo, II- Źródła i Turza Nowa, III- Wyczałkowo. W tej kategorii komisja przyznała również wyróżnienie dzieciom oraz pomagającym im osobom dorosłym ze Świetlicy Wielskiej w Jasieniu. Wśród wieńców nowoczesnych wyróżnił się wieniec Koła Gospodyń Wiejskich Nad Skrwą z Tłuchówka.

Podczas uroczystości wręczono również specjalną nagrodę "Sołtys Rok", którą otrzymała Joanna Bukowska - sołtys miejscowości Jasień.

Rozstrzygnięto również konkurs kulinarny dla kół gospodyń „Kaszotto” . Przysmaki z kaszy przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Jagna z Tłuchowa prezentując faćkę oraz ciasto z kaszą gryczaną oraz Nad Skrwą z Tłuchówka – pomidory faszerowane. Oba koła otrzymały za swoje specjały ex aequo I miejsce.

Uroczystość obfitowała w najróżniejsze atrakcje: występy, wystawy, atrakcje dla dzieci, pokaz ratownictwa wodnego. Było również wspólne gotowanie na polanie z gwiazdą popularnego programu  Master Chef - Arturem Sarnką .

E.G.

15 sierpnia, kiedy Kościół katolicki obchodzi jedno z najważniejszych świąt maryjnych: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, parafia w Tłuchowie przeżywa uroczystość odpustową. W tym dniu, uroczystości odpustowe miały szczególny wymiar, gdyż do parafii zawitał ks. bp Wiesław Śpiewak, sprawujący posługę biskupią w Diecezji Hamilton na Bermudach. W tłuchowskiej świątyni powitał gościa  ks. proboszcz Andrzej Zakrzewski oraz przedstawiciele parafian.

Ks. biskup należy do zakonu Księży Zmartwychwstańców. 19 maja 1990 r. przyjął świecenia kapłańskie. Pełnił wiele funkcji w zakonie np. dwie kadencje był Prowincjałem Zmartwychwstańców. 13 czerwca papież Franciszek mianował go biskupem diecezji Hamilton. Święcenia biskupie przyjął 1 października 2015 r. Biskup Wiesław Śpiewak przewodniczył Mszy św. odpustowej, na której kazanie wygłosił o. Dobromił Godzik - Proboszcz Parafii Zwiastowania N.M.P. w Skępem.

Ks. biskup w słowach skierowanych do parafian opowiedział  m.in. o miejscu, w którym żyje: Diecezja Hamilton na Bermudach jest mikro-diecezją, bo liczy zaledwie 6 parafii i podobne jest prezbiterium diecezji. Na 65 tysięcy mieszkańców Bermudów- 9.500 to katolicy, z których ok. 2.500 regularnie uczęszcza do kościoła. Trzeba zauważyć, że ci, którzy praktykują, podchodzą do spraw wiary bardzo poważnie. Kościół Katolicki jest mniejszością wyznaniową przy Kościele Anglikański i Adwentystach Dnia Siódmego, będącymi w większości. Zresztą na wyspie istnieje ok. 45 wspólnot chrześcijańskich i religii.

Z zaciekawieniem słuchano informacji o codziennym życiu ludzi i samego biskupa w tak odległym zakątku świata, tym bardziej, że ksiądz biskup zadziwił swoją otwartością i poczuciem humoru. Tegoroczne święto patronki parafii tłuchowianie zapamiętają z pewnością na długo.

Edyta Gąsiorowska

Więcej artykułów…