Get Adobe Flash player
Start Archiwum

15 sierpnia, kiedy Kościół katolicki obchodzi jedno z najważniejszych świąt maryjnych: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, parafia w Tłuchowie przeżywa uroczystość odpustową. W tym dniu, uroczystości odpustowe miały szczególny wymiar, gdyż do parafii zawitał ks. bp Wiesław Śpiewak, sprawujący posługę biskupią w Diecezji Hamilton na Bermudach. W tłuchowskiej świątyni powitał gościa  ks. proboszcz Andrzej Zakrzewski oraz przedstawiciele parafian.

Ks. biskup należy do zakonu Księży Zmartwychwstańców. 19 maja 1990 r. przyjął świecenia kapłańskie. Pełnił wiele funkcji w zakonie np. dwie kadencje był Prowincjałem Zmartwychwstańców. 13 czerwca papież Franciszek mianował go biskupem diecezji Hamilton. Święcenia biskupie przyjął 1 października 2015 r. Biskup Wiesław Śpiewak przewodniczył Mszy św. odpustowej, na której kazanie wygłosił o. Dobromił Godzik - Proboszcz Parafii Zwiastowania N.M.P. w Skępem.

Ks. biskup w słowach skierowanych do parafian opowiedział  m.in. o miejscu, w którym żyje: Diecezja Hamilton na Bermudach jest mikro-diecezją, bo liczy zaledwie 6 parafii i podobne jest prezbiterium diecezji. Na 65 tysięcy mieszkańców Bermudów- 9.500 to katolicy, z których ok. 2.500 regularnie uczęszcza do kościoła. Trzeba zauważyć, że ci, którzy praktykują, podchodzą do spraw wiary bardzo poważnie. Kościół Katolicki jest mniejszością wyznaniową przy Kościele Anglikański i Adwentystach Dnia Siódmego, będącymi w większości. Zresztą na wyspie istnieje ok. 45 wspólnot chrześcijańskich i religii.

Z zaciekawieniem słuchano informacji o codziennym życiu ludzi i samego biskupa w tak odległym zakątku świata, tym bardziej, że ksiądz biskup zadziwił swoją otwartością i poczuciem humoru. Tegoroczne święto patronki parafii tłuchowianie zapamiętają z pewnością na długo.

Edyta Gąsiorowska

W numerze znajdują się:

1. Niezwykłe odwiedziny - Edyta Gąsiorowska

2. Osobliwe miejsca ciszy, modlitwy, czci i kultu Matki Bożej w Skępem - O. Dominik Jan Siuta OFM

3. Latanie to jego sposób na życie... - Agnieszka Dyszkiewicz, Radosław Różycki

4. Zabytkowa architektura - Dwór w Kłobukowie - Marzanna Grudnicka-Sławińska

5. Reformator, humanista. Rzecz o kardynale Stanisławie Hozjuszu - Paweł Gołębiewski

6. Żurawińskie sanktuarium maryjne - Agata Warczachowska

7. Kapłani Diecezji Płockiej założycielami Straży Ogniowych (cz.5) - Ks. Andrzej Zakrzewski

8. Nawiedziła nas Matka - Paweł Bogdan Gąsiorowski

Nie minęły jeszcze echa Slalomowych Motoparalotniowych Mistrzostw Europy w Hiszpanii, gdzie młody pilot z Tłuchowa wywalczył Drużynowe Mistrzostwo Europy, będąc najsilniejszym filarem polskiej reprezentacji, zdobywając trzy srebrne medale, a już w ostatnią sobotę udowodnił, że jest najlepszym pilotem w kraju także w konkurencjach klasycznych, czyli oprócz umiejętności slalomowych jest także najlepszym nawigatorem i potrafi latać ekonomicznie. Podczas Motoparalotniowych Mistrzostw Polski rozgrywanych w Serocku pod Warszawą, Wojtek po raz trzeci zdobył tytuł Mistrza Polski. Jest to dobra prognoza przed nadchodzącymi w sierpniu Mistrzostwami Świata , które będą rozgrywane w Anglii. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Db.

19 lipca br. w drodze na ŚDM zawitała do Tłuchowa 40 osobowa grupa Włochów. Młodzieży przewodniczą ks. Daniel Jankowski i ks. Gabriele Bandini. Goście zostali serdecznie powitani i ugoszczeni.

KC.

Więcej artykułów…