Get Adobe Flash player
Start Archiwum

Po raz drugi mieszkańcy Parafii Tłuchowo, spotkali się w sali sportowej przy Gimnazjum im. Ziemi Dobrzyńskiej w Tłuchowie, aby stanąć do rywalizacji w II Turnieju Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Parafii Tłuchowo. Organizatorem turnieju, który odbył się 5 kwietnia 2013 roku był ks. Andrzej Zakrzewski – proboszcz tutejszej parafii oraz Uczniowski Klub Sportowy „TOP”, działający przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Tłuchowie.

27 zawodników rozegrało turniej w dwóch kategoriach: kobiet i mężczyzn bez ograniczeń wieku. Sześć pań rywalizowało systemem "każdy z każdym", zaś 21 mężczyzn toczyło turniejowe boje do dwóch przegranych pojedynków. Po ponad dwugodzinnej sportowej, pełnej emocji walce wyłoniono triumfatorów. Wśród kobiet mistrzostwo parafii wywalczyła Sylwia Nadolska, drugie miejsce zajęła Małgorzata Osińska, zaś trzecie Monika Kubacka.  Wśród panów najlepszy okazał się Jacek Bonkowski w finale pokonując Radosława Suskiego, na trzecim miejscu uplasował się Kacper Kłobukowski. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwali: Katarzyna Jankowska- prezes UKS "Top", Robert Urbański (ubiegłoroczny zwycięzca) i Marek Zabost.

Jak widać tenis stołowy łączy parafię. Do turnieju stają nie tylko uczniowie tutejszych szkół, ale również osoby dorosłe. Zainteresowanie rozgrywkami jest duże i to mnie najbardziej cieszy. Dzisiejsza rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie. Cieszę się, że tego typu imprezy sportowe stały się tradycją naszej parafii - powiedział organizator turnieju ks. Andrzej Zakrzewski.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami i medalami. Fundatorem nagród był ks. Andrzej Zakrzewski.

Edyta Gąsiorowska

9 marca zakończyliśmy I cześć Modlitwy Braterskiej podjętej z okazji ROKU WIARY. Od 1 kwietnia rozpoczniemy miesięczne modlitwy (na dotychczasowych zasadach) w następujących intencjach:


Kwiecień - w intencji małżonków

Maj - w intencji dzieci i młodzieży

Czerwiec - w intencji o powołania kapłańskie i zakonne

Lipiec - w intencji żywicieli Narodu Polskiego - Rolników

Sierpień - w intencji bezrobotnych

Wrzesień - w intencji chorych

Październik - w intencji naszych seniorów (ludzi w podeszłym wieku)

Listopad - w intencji zmarłych

W ostatnią sobotę ministranci naszej parafii pokonali (piłka halowa) ministrantów parafii Rogowo.

B.D.

Jezus pokonując szatańskie pokusy na pustyni i dając polecenie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” wskazał nam cel wielkopostnej wędrówki. Słowa te, usłyszeliśmy  w środę, podczas posypania głów popiołem. Stały się one myślą przewodnią WIECZORU POKUTNEGO, który przeżyliśmy 16 lutego 2013 r.  Mają one  szczególne znaczenie w przeżywanym aktualnie Roku Wiary.

Wielki Post, czyli okres przygotowania do Wielkanocy stał się właśnie okazją, do zmiany swojego życia na lepsze, przez oczyszczenie duszy i odnowienie naszych relacji z Bogiem.  Tej przemiany potrzebują wszyscy, bo: „Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy” (1 J 1, 8). Trzeba tylko wzbudzić w sobie świadomość grzechu i otworzyć się na działanie łaski Bożej, łaski zbawienia, którą Chrystus wysłużył dla nas na krzyżu. Podczas wieczoru pokutnego, parafianie świadomi  własnych zwyczajnych  ludzkich słabości, przybyli do kościoła aby wstąpić na drogę pokuty i odkryć przed Bogiem wnętrze swojej duszy. Obecność na modlitwie pokierowana była własnymi potrzebami duchowymi.

Wieczór Pokutny rozpoczął się  Mszą Świętą o godz.17.00. Zaraz po niej, rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwała do godz. 20.00. W między czasie  odprawiane były inne nabożeństwa, przeplecione tzw. małymi egzorcyzmami, których celem jest wypędzenie złych duchów, nieustannie atakujących człowieka. Tego wieczoru zgodnie z tradycją naszej parafii, (16 dnia każdego miesiąca) czciciele bł. Ojca Honorata Koźmińskiego, zanieśli przed ołtarz Najwyższego, prośby za wstawiennictwem tego błogosławionego.  Następnie  odprawione zostało Nabożeństwo Pokutne, które prowadziło do wzbudzenia  w swoim sercu poczucia winy, skruchy i żalu za grzechy, a tym samym stworzenia wiernym warunków do owocniejszego skorzystania z sakramentu pokuty. Proste, lecz ujmujące słowa „Gorzkich Żali” pobudziły  serca do żalu i nawrócenia oraz do wdzięczności za dar odkupienia Chrystusa. Zwieńczeniem POKUTNEGO WIECZORU była Msza Święta w intencji  godnego i owocnego przeżycia tegorocznych rekolekcji wielkopostnych.

Zainteresowanych udziałem w Wieczorze Pokutnym nie brakowało. Poza ustalonym planem Mszy św., nabożeństw - modlitw zbiorowych,  wielu parafian nawiedzało kościół, aby w ciszy oddać się modlitwie indywidualnej. Wśród nich byli i tacy, którzy spędzili w kościele na modlitwie kilka godzin.

Napełnieni wiarą i ufnością w działanie łaski Bożej  mamy nadzieję, że nasza pokorna modlitwa  i chęć nawrócenia dotarły przed Jego oblicze, a łaska nawrócenia  wysłużona na krzyżu,  przemieni nasze serca i da nam udział w zwycięstwie Chrystusa nad szatanem.

Anna Tłuchowska

Z okazji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego w niedzielę 27 stycznia  2013 r. o godzinie 16:00 w naszej parafii odbyła się uroczysta Msza św. w intencji  uczestników powstania styczniowego. Przed Mszę św. ks. Wojciech Czajkowski poprowadził nabożeństwo żałobne przy grobie poległych powstańców. W uroczystości uczestniczyli: Krzysztof Baranowski - starosta powiatu lipnowskiego, Dariusz Kłobukowski - przewodniczący Rady Powiatu Lipnowskiego, Ryszard Dobieszewski - burmistrz miasta i gminy Dobrzyń nad Wisłą, Krzysztof Dąbkowski -wójt  Gminy Tłuchowo, Wioletta Kuczmarska - przewodnicząca Rady Gminy Tłuchowo. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy. Obecni byli również miejscowi harcerze oraz licznie zgromadzeni parafianie. W hołdzie  poległym przedstawiciele władz gminnych złożyli wieńce na mogile poległych powstańców. Oprawę muzyczną uroczystości  przygotował  zespół „Tłuchowianie”  i orkiestra gminno-parafialna. Ks. proboszcz Andrzej Zakrzewski w kazaniu nawiązywał do przyczyn wybuchu powstania styczniowego i scharakteryzował jego przebieg. Podkreślił, iż było to powstanie skierowane przeciwko  carskiej Rosji. Wybuchło w nocy z 21 na 22 stycznia 1863 roku, trwało niemal 2 lata do jesieni 1864 roku. Jednak zakończyło się klęską. Przyczyną wybuchu powstania był narastający terror  państwa rosyjskiego wobec Polaków ,krwawo tłumione manifestacje patriotyczne oraz pobór do wojska carskiego (na 25 lat).Walki powstańcze toczyły się w Królestwie Polskim, Wielkim Księstwie Litewskim oraz Rusi. Powstanie przyjęło charakter walki partyzanckiej. Kaznodzieja przypomniał, iż powstańcy pochowani przy naszym kościele polegli 4 kwietnia 1863 roku w Kozirogu Łęgu. Byli to: Aleksander Chodecki – inżynier z Płocka, lat 30, Józef Rościszewski –syn ziemianina z Janczewa ,lat 19, Aleksander Szczypiński – subiekt z Płocka, lat 22. Pomnik powstańców został ufundowany przez parafię w 1930 roku  z inicjatywy ówczesnego proboszcza księdza  Wincentego Borkowskiego. Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim za liczne przybycie i wspólną modlitwę za zmarłych powstańców.

Beata Stawska

Więcej artykułów…