Get Adobe Flash player
Start Archiwum

Po raz dziewiąty  przyznano zaszczytny tytuł „Tłuchowianina Roku” osobie, której aktywność i zaangażowanie zostały dostrzeżone i docenione przez lokalną społeczność.

Inicjatorem  nagradzania i promowania  ludzi czynu z terenu Gminy Tłuchowo jest tutejszy proboszcz ks. Andrzej Zakrzewski. 20 stycznia br. uroczysta gala nadania tytułu oraz wręczenie pamiątkowej statuetki odbyły się w niecodziennej atmosferze. Zaszczytny tytuł „Tłuchowianina Roku 2012” przyznano bowiem prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Wałęsie, którego rodzinne korzenie wyrastają z tłuchowskiej ziemi, małej wioski Popowo w Gminie Tłuchowo. Pana życiorys świadczy o sile charakteru i jest dowodem na to, że nie ważne jest skąd przychodzimy, ale z jaką pasją, uporem i zaangażowaniem przystępujemy do realizacji wielkich zadań - podkreśliła w uzasadnieniu przyznania nagrody sekretarz kapituły Honorowej Nagrody „Tłuchowianina Roku” – Urszula Brożek.

Każdy w swoim życiu przeżywa chwile radosne i smutne. Mnie dziś przyszło przeżywać właśnie te radosne chwile. Muszę się przyznać, że czekałem na wasze zaproszenie. Przecież tu się urodziłem, biegałem, uczyłem czytać i pisać – mówił do licznie przybyłych na uroczystość gości i tłuchowian Lech Wałęsa. Dziękując za to niezwykłe wyróżnienie prezydent, nie kryjąc łez wzruszenia, wspominał rodzinny dom, sąsiadów i najważniejsze momenty swojej politycznej kariery. Tłuchowianie przyjęli gościa bardzo serdecznie, jak swojego. Bo to właśnie od swoich – z rąk wójta gminy Krzysztofa Dąbkowskiego były prezydent otrzymał pamiątkową statuetkę, przedstawiającą wyrastające z centrum Polski drzewo, przypominające ludzką postać, trzymającą w rękach biało-czerwoną flagę.

Uroczystość przyznania honorowego tytułu, jak co roku, rozpoczęto Mszą św. podczas której kazanie wygłosił ks. Włodzimierz Piętka. W Mszy św. uczestniczył również zwycięzca tegorocznego plebiscytu.

Podczas gali wręczono także inne znaczące wyróżnienie, którego pomysłodawcą i fundatorem jest ks. Andrzej Zakrzewski - „Srebrne Pióro”, które  każdego roku przyznawane jest osobom promującym gminę i parafię na łamach prasy. Tegorocznymi  laureatami nagrody zostali Anna Tłuchowska – nauczycielka w szkole podstawowej, redaktorka współpracująca z Biuletynem Parafialnym „Apostoł”, Tłuchowskimi Zeszytami Historyczno – Społecznymi, autorka wielu artykułów zamieszczanych na  stronie internetowej parafii oraz redakcja  Płockiego Gościa Niedzielnego. Nagrodę za promowanie wydarzeń gminnych i parafialnych na łamach tygodnika katolickiego oraz stronie internetowej odebrał redaktor naczelny ks. Włodzimierz Piętka.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszej owocnej pracy.

Edyta Gąsiorowska

Niezwykły nastrój pierwszej Mszy św. bożonarodzeniowej od wieków przyciąga wiernych niezależnie od wieku, tych miejscowych i tych przyjezdnych, którzy często pokonują duże odległości, aby w tym niezwykłym czasie przeżyć z najbliższymi narodzenie Boga Zbawiciela. Tegoroczna Pasterka zgromadziła w tłuchowskiej świątyni setki wiernych, którzy przyszli jako pierwsi złożyć hołd Bożej Dziecinie. Podczas Mszy św. ks. Wojciech Czajkowski podzielił się z wiernymi głębokimi przemyśleniami:

Święta Bożego Narodzenia to narodziny NADZIEI, która przyszła na świat w kruchym i bezbronnym Dzieciątku. Gdyby Bóg był wyłącznie „Bogiem Mocy", pewnie inaczej by się objawił światu.

Dzieciątko rodzi się dla wszystkich:

- dla nie umiejących pisać i czytać pasterzy,

- dla bezwzględnych faryzeuszy,

- dla okrutnych władców,

- dla bezmyślnych i zabieganych gospodarzy.

Rodzi się dla wszystkich, bo jest Miłością, a miłość nie stawia warunków.

Wigilijny wieczór przynosi nam niepowtarzalne doświadczenie bliskości i miłości, które swe źródło ma w Bogu pochylającym się nad człowiekiem. Bardziej niż my nad żłóbkiem, On pochyla się nad nami. Pozwólmy ogarnąć się tej radosnej Tajemnicy Narodzenia Boga - Narodzenia NADZIEI.

Nie zabrakło również głośnego brzmienia pięknych polskich kolęd w wykonaniu Orkiestry Gminno-Parafialnej oraz życzeń od naszych duszpasterzy.

Tej niezwykłej nocy, po zakończeniu Eucharystii, wielu z nas zostawało w kościele, by przy żłóbku oddać cześć nowo narodzonemu Dzieciątku.

Edyta Gąsiorowska

W dniach 9 – 11 grudnia 2012 roku w naszej parafii trwały Rekolekcje Adwentowe, które prowadził ks. Radosław Wiśniewski. Jesteśmy wdzięczni ks. Radkowi za pobożne i mądre przeprowadzenie tegorocznych rekolekcji.

B.D

W sobotę 24 listopada br. odbył się  w Tłuchowie Turniej Tenisa Stołowego, w którym wzięli udział ministranci z naszej parafii. Sędzią głównym i zarazem organizatorem turnieju był
ks. prefekt Wojciech Czajkowski. Po zaciętej walce wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce - Mateusz Dzikowski,
II miejsce - Daniel Sieciński
III miejsce - Konrad Sieciński


B.D

16 listopada br. swoje 100 urodziny obchodził Eugeniusz Tarnicki z Tłuchowa. Jubileusz 100-lecia był ważnym wydarzeniem dla gminy i  parafii Tłuchowo. Szanownego jubilata odwiedziła delegacja Urzędu Gminy z wójtem Krzysztofem Dąbkowskim. Były piękne kwiaty, prezenty toast za zdrowie i wiele, wiele życzeń.

17 listopada ks. Andrzej Zakrzewski odprawił uroczystą Mszę św. dziękczynną z prośbą o dalszą opiekę Bożą. Z uwagi na stan zdrowia jubilat nie mógł uczestniczyć w eucharystii. Sakramenty święte: spowiedź, namaszczenie chorych oraz komunię świętą pan Eugeniusz przyjął z rąk ks. Andrzeja Zakrzewskiego w domu, wśród najbliższej rodziny, która tak samo jak sędziwy jubilat, nie kryła swojego wzruszenia z tak dziś już rzadko obchodzonej rocznicy 100 urodzin.

Eugeniusz Tarnicki urodził się w Dobrzyniu nad Wisłą w roku 1912. Pochodzi z wielodzietnej rodziny, miał siostrę i siedmiu braci, w tym dwóch przyrodnich.

Jako 26 letni mężczyzna uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku w obronie Twierdzy Modlin. Po kapitulacji został uwięziony w obozie jenieckim w Toruniu, z którego udało mu  się uciec.
10 stycznia 1954 roku 42 letni Eugeniusz ożenił się z Lucyną Nowicką. Jest ojcem czworga dzieci, dziadkiem ośmiorga wnuków i pradziadkiem ośmiorga prawnuków.

Wraz z żoną prowadził gospodarstwo rolne, które było źródłem utrzymania rodziny. Ponadto zdobył tytuł krawca czeladnika i zajmował się szyciem mundurów, garniturów i spodni „bryczesów”.

Jego działalność i poświęcenie w walkach o wolność została nagrodzona wieloma odznaczeniami. W swojej szufladzie przechowuje: Złoty Krzyż za zasługi dla ZKRP i BWP, medal „Za udział w wojnie obronnej 1939r.”, Złoty Krzyż za zasługi dla PRL, pamiątkowy Krzyż nadany w 65 rocznicę zwycięstwa ZKRP z 1945 roku wręczony przez Związek Kombatantów  Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

W 2011 roku podczas gali wręczania tytułu Tłuchowianin Roku 2011 Eugeniusz Tarnicki został uhonorowany Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym „Zwycięzcom”- nadanym przez ZG ZK RP i BWP. Jest jednym z członków Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Tłuchowie.

Dziś sędziwy jubilat- jak sam mówi- najbardziej cieszy się z odwiedzin bliskich i znajomych. Z zaciekawieniem śledzi telewizyjne wiadomości i prognozę pogody. Najchętniej jednak ogląda program muzyczny „Jaka to melodia?”. Zapytany o receptę na długie życie odpowiada: Zdrowo się odżywiać, nie myśleć o przeszłości, żyć dniem dzisiejszym i poślubić dużo młodszą od siebie żonę…, która będzie się nami opiekowała. To właśnie mojej żonie zawdzięczam swoje długie życie – stwierdza pan Eugeniusz.

Edyta Gąsiorowska

Więcej artykułów…