Get Adobe Flash player
Start Archiwum

Piękna, bezchmurna pogoda przywitała tegorocznych wiernych, którzy po porannej mszy świętej, odprawionej przez księdza proboszcza Andrzeja Zakrzewskiego, udali się 7 września 2016 roku do Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Tak jak to było w latach ubiegłych, tak i w tym roku w Źródłach na pielgrzymów czekał poczęstunek przygotowany przez mieszkańców wioski. Po kilkugodzinnej wędrówce, radosnych śpiewach i modlitwach w skupieniu, pielgrzymi dotarli do Skępego, gdzie czekała na nich Gminno-parafialna orkiestra dęta z Tłuchowa. W towarzystwie całej asysty procesyjnej wędrujący uroczyście przeszli ulicami miasteczka, by pokłonić się Matce Bożej Brzemiennej i wziąć udział w nabożeństwach ku jej czci. Dnia 8 września wyruszyła także, po raz kolejny, pielgrzymka rowerowa. Po zakończeniu uroczystości odpustowych piesza grupa zawędrowała z powrotem do Tłuchowa, by wraz z zachodzącym słońcem zakończyć kolejną wędrówkę i z niecierpliwością czekać na kolejne spotkanie za rok.

Ze względu na 165. rocznicę wędrówek do Skępego w czasie sumy odpustowej koncelebrowanej, której przewodniczył ksiądz Arcybiskup Józef Michalik pielgrzymi płoccy odnowili przyrzeczenia dotyczące dalszego pielgrzymowania i wierności Matce Bożej Skępskiej

Klaudia Przymirska

Po tygodniu sportowych zmagań Wojciech Bógdał zdobył brązowy medal, podczas zakończonych w ubiegłą sobotę, Motoparalotniowych Mistrzostw Świata w konkurencjach klasycznych, rozgrywanych na lotnisku Popham pod Londynem. Wojtek jest aktualnym mistrzem świata w slalomach motoparalotniowych i do pełni szczęścia brakuje mu tytułu mistrza w konkurencjach klasycznych ( technika lotu, nawigacja, ekonomia). W konkurencjach nawigacyjnych i ekonomicznych był nie do pobicia, jednak pechowe lądowania na celność pozbawiły go złotego krążka. Mimo to pilot z Tłuchowa poprawił swój wynik sprzed dwóch lat, kiedy to na Mistrzostwach Świata na Węgrzech zajął 4 pozycję. „Nie ukrywam, że liczyliśmy na złoto, dwa lata temu na Węgrzech Wojtek i wielu innych pilotów stracili punkty z powodu przestarzałych map, a teraz pechowe lądowania, w których Wojtek jest przecież bardzo dobry, pozbawiły go najwyższego miejsca na podium. Jest pewien niedosyt, ale trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata, to także powód do dumy” - mówi tata Wojtka.

Db.

Podsumowanie całorocznej pracy rolników z gminy Tłuchowo odbyło się 21 sierpnia. Uroczyste święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za skończone żniwa i prace polowe rozpoczął korowód dożynkowy z wieńcami i koszami pełnymi darów ziemi.

Na stadionie gminnym odprawiona została dziękczynna Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz ks. Andrzej Zakrzewski.

Brońmy Polską wieś przed wpływami współczesnego pogaństwa, które pod pozorem nowoczesności i bałamutnych haseł niszczy chrześcijańskiego ducha Polaków.

Dlatego proszę was bracia i siostry:

- pamiętajcie o niedzielnej Mszy św.

- pamiętajcie o codziennym pacierzu

- zabierajcie od najmłodszych lat swoje dzieci do kościoła oraz pilnujcie ich udziału i postępów w katechezie

- przynoście we wrześniu do poświecenia ziarno na nowy zasiew

- bierzcie liczny udział w uroczystości poświęcenia pól

- dbajcie się o zachowanie polskich, wiejskich obyczajów i tradycji

- troszczcie się o zachowanie czystej wiary, opartej na Ewangelii i 10 przykazaniach

- zawsze dziękujcie Bogu za to co posiadacie, za wszelkie dobro!  - nawoływał podczas kazania ks. Andrzej Zakrzewski.

Tegorocznymi starostami dożynek byli Agata Radomska z Trzcianki oraz Jarosław Tarnicki z Tłuchowa, którzy tradycyjnie jako dar ołtarza ofiarowali bochen chleba wypieczony z ziaren tegorocznych zbiorów, którym na zakończenie Mszy św. podzielili się wszyscy zebrani.

Po Mszy św. dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wśród wieńców tradycyjnych I miejsce zajęło ex aequo sołectwo Trzcianka i Borowo, II- Źródła i Turza Nowa, III- Wyczałkowo. W tej kategorii komisja przyznała również wyróżnienie dzieciom oraz pomagającym im osobom dorosłym ze Świetlicy Wielskiej w Jasieniu. Wśród wieńców nowoczesnych wyróżnił się wieniec Koła Gospodyń Wiejskich Nad Skrwą z Tłuchówka.

Podczas uroczystości wręczono również specjalną nagrodę "Sołtys Rok", którą otrzymała Joanna Bukowska - sołtys miejscowości Jasień.

Rozstrzygnięto również konkurs kulinarny dla kół gospodyń „Kaszotto” . Przysmaki z kaszy przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Jagna z Tłuchowa prezentując faćkę oraz ciasto z kaszą gryczaną oraz Nad Skrwą z Tłuchówka – pomidory faszerowane. Oba koła otrzymały za swoje specjały ex aequo I miejsce.

Uroczystość obfitowała w najróżniejsze atrakcje: występy, wystawy, atrakcje dla dzieci, pokaz ratownictwa wodnego. Było również wspólne gotowanie na polanie z gwiazdą popularnego programu  Master Chef - Arturem Sarnką .

E.G.

15 sierpnia, kiedy Kościół katolicki obchodzi jedno z najważniejszych świąt maryjnych: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, parafia w Tłuchowie przeżywa uroczystość odpustową. W tym dniu, uroczystości odpustowe miały szczególny wymiar, gdyż do parafii zawitał ks. bp Wiesław Śpiewak, sprawujący posługę biskupią w Diecezji Hamilton na Bermudach. W tłuchowskiej świątyni powitał gościa  ks. proboszcz Andrzej Zakrzewski oraz przedstawiciele parafian.

Ks. biskup należy do zakonu Księży Zmartwychwstańców. 19 maja 1990 r. przyjął świecenia kapłańskie. Pełnił wiele funkcji w zakonie np. dwie kadencje był Prowincjałem Zmartwychwstańców. 13 czerwca papież Franciszek mianował go biskupem diecezji Hamilton. Święcenia biskupie przyjął 1 października 2015 r. Biskup Wiesław Śpiewak przewodniczył Mszy św. odpustowej, na której kazanie wygłosił o. Dobromił Godzik - Proboszcz Parafii Zwiastowania N.M.P. w Skępem.

Ks. biskup w słowach skierowanych do parafian opowiedział  m.in. o miejscu, w którym żyje: Diecezja Hamilton na Bermudach jest mikro-diecezją, bo liczy zaledwie 6 parafii i podobne jest prezbiterium diecezji. Na 65 tysięcy mieszkańców Bermudów- 9.500 to katolicy, z których ok. 2.500 regularnie uczęszcza do kościoła. Trzeba zauważyć, że ci, którzy praktykują, podchodzą do spraw wiary bardzo poważnie. Kościół Katolicki jest mniejszością wyznaniową przy Kościele Anglikański i Adwentystach Dnia Siódmego, będącymi w większości. Zresztą na wyspie istnieje ok. 45 wspólnot chrześcijańskich i religii.

Z zaciekawieniem słuchano informacji o codziennym życiu ludzi i samego biskupa w tak odległym zakątku świata, tym bardziej, że ksiądz biskup zadziwił swoją otwartością i poczuciem humoru. Tegoroczne święto patronki parafii tłuchowianie zapamiętają z pewnością na długo.

Edyta Gąsiorowska

Więcej artykułów…