Get Adobe Flash player
Start Archiwum

W piątkowe popołudnie 28 kwietnia 2017 r., tenisiści stołowi spotkali się po raz szósty, aby rozegrać Turniej o Mistrzostwo Parafii Tłuchowo, zorganizowany z inicjatywy tutejszego proboszcza ks. Andrzeja Zakrzewskiego przez Uczniowski Klub Sportowy "Top", działający przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte.  Do zawodów zgłosiło się 6 pań oraz 16 panów, toczących boje "do dwóch przegranych". Po trzech godzinach zaciętej rywalizacji zostali wyłonieni zwycięzcy. W kategorii kobiet triumfowała Sylwia Nadolska (po raz piąty z rzędu), II miejsce zajęła Julia Szulska, a najniższy stopień podium wywalczyła Oliwia Żuchowska. Wśród panów tytuł mistrza zdobył Kacper Kłobukowski, który pokonał zdobywcę II miejsca Erwina Kurka oraz brązowego medalistę Kamila Kożuchowskiego.

Najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni przez Prezes UKS „TOP” Katarzynę Jankowską pamiątkowymi statuetkami oraz medalami ufundowanymi przez ks. Andrzeja Zakrzewskiego

Po raz kolejny okazało się, że sportowa walka, toczona zgodnie z zasadami "fair play", dostarcza mnóstwo emocji, sportowych wrażeń i - co równie ważne - wspaniałej zabawy.

E.G.

2 kwietnia br. do Tłuchowa przybyło około 300 motocykli. Mszy świętej. o godzinie 11:00 przewodniczył ks. Tomasz Lewicki z Płocka, a kazanie wygłosił ks. Marek Czarciński. Po Mszy św. odbyło się poświęcenie motocykli.

Kapituła Honorowej Nagrody „Tłuchowianin Roku” już po raz trzynasty wybrała laureata plebiscytu, którego pomysłodawcą jest proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tłuchowie ks. Andrzej Zakrzewski. Miano „Tłuchowianina Roku” otrzymują osoby, które swoją aktywnością i zaangażowaniem wnoszą wkład w codzienne funkcjonowanie i rozwój Gminy Tłuchowo. Po raz pierwszy w roku 2004 nagrodę w tym plebiscycie otrzymał wieloletni nauczyciel, wychowawca, dokumentalista i publicysta, zajmujący się historią Gminy Tłuchowo i Ziemi Dobrzyńskiej - Tadeusz Pawłowski.

Tegoroczny honorowy tytuł „Tłuchowianin Roku 2016” otrzymał Gminny Zespół Sportowy „Tłuchowia”. Sekretarz Kapituły Urszula Brożek uzasadniła przyznanie nagrody tłuchowskiemu klubowi następująco: Gminny Zespół Sportowy „Tłuchowia” to stowarzyszenie ludzi z pasją, którzy kochają piłkę nożną i poświęcają jej wiele swojego wolnego czasu. Współorganizują imprezy na stadionie gminnym. Wszelkie prace na rzecz zespołu wykonują społecznie(…). Kapituła doceniła klub sportowy w szczególności za: kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz rozwijanie zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży, za organizowanie czasu wolnego młodzieży i pożyteczne jego spędzanie, za kształtowanie postaw fer play i osobowości młodej części naszego społeczeństwa poprzez przestrzeganie reguł i zasad gry, za budzenie dumy ze zbiorowych osiągnięć i osobistych czynów, za współorganizowanie imprez gminnych i promocję naszej gminy.

Uroczystość wręczenia statuetki, ufundowanej przez Wójta Gminy Tłuchowo Krzysztofa Dąbkowskiego, odbyła się 29 stycznia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tłuchowie.

Tłuchowska uroczystość jest również okazją do wręczenia jeszcze jednej znaczącej nagrody – Srebrnego Pióra, której pomysłodawcą i fundatorem jest również ks. Andrzej Zakrzewski. Nagroda ta wręczana jest osobom, które promują parafię i gminę Tłuchowo m.in. w prasie lokalnej, ponadlokalnej oraz publikacjach książkowych. Tegoroczną nagrodę otrzymała Marzanna Grudnicka – Sławińska, autorka fotografii, rysunków i projektów graficznych oraz współautorka albumów promujących gminę i parafię tłuchowską.

Przyznanie zaszczytnych nagród poprzedziła Msza św. w intencji pracowników Urzędu Gminy Tłuchowo oraz samorządowców.

Edyta Gąsiorowska

Ulicami Tłuchowa, w święto Objawienia Pańskiego,  po raz drugi przemaszerował orszaku Trzech Króli. O godz. 11:00 sprzed budynku Zespołu Szkół, przy dźwiękach Gminno – Parafialnej Orkiestry Dętej, przy współudziale szkół podstawowych, gimnazjum, przedszkola, straży pożarnych, Gminnego Ośrodka Kultury, barwny korowód ruszył ulicami Tłuchowa, aby pokłonić się Nowonarodzonemu.  Na trasie przemarszu uczestnicy orszaku mogli zobaczyć dwie sceny ulicznych jasełek. Aby tradycji stało się zadość, głowy uczestników przemarszu zdobiły korony. Święto Trzech Króli zakończyła Msza św.

LES

„W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten wpis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybrali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz Anioł rzekł do nich: »Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan.«”

Więcej artykułów…