Get Adobe Flash player
Start Archiwum

Zwycięzcami IV Mistrzostw Ministrantów w tenisie stołowym zostali:

  • I miejsce - Daniel Sieciński
  • II miejsce - Konrad Sieciński
  • III miejsce  - Mateusz Dzikowski

Zwycięzcami III Tłuchowskiego Memoriału Szachowego im. Ks. Wincentego Borkowskiego zostali:

  • I miejsce - Robert Grączewski
  • II miejsce - Kamil Raniszewski
  • III miejsce - Karol Bukowski

Rekolekcje to czas zatrzymania się i zajrzenia w te przestrzenie ludzkiego serca, które potrzebują nawrócenia. Nie chcemy zaglądać w serca innych, nie chcemy widzieć drzazgi w oku brata, ale zobaczyć belkę we własnym. Bo to nie ktoś powinien się nawrócić, tylko właśnie ja, by być lepszym mężem, lepsza żoną, synem, lepszym przyjacielem, księdzem, pracownikiem... Niech Dziecię Jezus, które rodzi się w stajence betlejemskiej rodzi się nieustannie w naszych sercach, by potrafiły kochać Boga, bliźniego i samego siebie. Wszak miłość ma być znakiem rozpoznawczym uczniów Chrystusa.

Ks. Jarosław Kamiński

97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzona była w gminie Tłuchowo bardzo uroczyście. Od 12 lat z inicjatywy tutejszego proboszcza ks. Andrzeja Zakrzewskiego cyklicznie odbywa się tu Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej, który jest jednym z elementów 11- listopadowego święta.

Uroczystość rozpoczął przemarsz ulicami Tłuchowa pocztów sztandarowych jednostek OSP, szkół, Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Tłuchowie oraz delegacji pod pomnik Poległych i Pomordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej. Tłuchowianie upamiętnili, tych którzy zginęli w walce za Ojczyznę podczas apelu poległych. Dopełnieniem hołdu złożonego bojownikom o wolność było złożenie wieńców i wiązanek oraz zapalenie zniczy. Przy dźwiękach Gminno - Parafialnej Orkiestry Dętej udano się następnie pod kościół parafialny, gdzie znajduje się mogiła powstańców styczniowych. Tutaj zatrzymano się na krótką modlitwę.

O godz. 11:00 odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny.

Podczas kazania wygłoszonego do zebranych na wspólnej modlitwie Tłuchowian, proboszcz parafii ks. Andrzej Zakrzewski modlił się następującymi słowami: Pomóż nam Miłosierny Jezu obudzić chrześcijańskiego ducha narodu polskiego. Spraw, aby chrześcijańskie sumienia zmartwychwstały. Dokonaj również cudu zmartwychwstania ludzkich twarzy, gdyż miliony ludzi chodzą dzisiaj w maskach, mając miliony obcych twarzy, bo swoje gdzieś zagubili

Po Mszy św. przemaszerowano następnie do Gminnego Ośrodka Kultury na XII Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej. W tym roku na scenie zaprezentowało się 15 wykonawców, m.in. orkiestra, chóry, zespoły wokalne oraz soliści. Widzowie mogli podziwiać nie tylko kunszt muzyczny i wokalny występujących, ale również piękną oprawę taneczną, stroje i atrybuty niepodległościowe ( biało-czerwone kwiaty, balony), nie wspominając o repertuarze piosenek i pieśni.

Tłuchowianie nie kryją dumy z lokalnych inicjatyw. Każde ze świąt obchodzi się w tej parafii uroczyście, ale to 11-listopadowe chyba najbardziej chwyta za serce i zmusza do zadumy.

Edyta Gąsiorowska

25 października na wszystkich Mszach świętych wolontariusze z naszego Parafialnego Centrum Światowych Dni Młodzieży przeprowadzili akcję „Napełnij Dzban”. Celem akcji było przybliżenie idei Światowych Dni Młodzieży i prośba o pomoc w ich organizacji oraz zbiórka pieniędzy na przyjazd młodzieży z Armenii , Gruzji, Wenezueli, Peru i Urugwaju do naszej diecezji. Inicjatorem i patronem Światowych Dni  Młodzieży jest święty Jan Paweł II.

Ostatni raz Polska była gospodarzem Światowych Dni  Młodzieży  w 1991 roku – wówczas młodzi z całego świata zebrali się w Częstochowie, by tam wspólnie modlić się i oddawać cześć Bogu. Teraz ponownie przygotowujemy się do tego ważnego wydarzenia. Centralne spotkanie młodych odbędzie się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 roku. Główne obchody zostaną poprzedzone pobytem grup zagranicznych w każdej diecezji w kraju – w naszej płockiej diecezji spotkania te zaplanowano od 20 do 25 lipca 2016 roku. Sześciodniowy program obejmuje: dzień zakwaterowania i otwarcia, dzień kultury i historii, dzień miłosierdzia, dzień wspólnoty i świadectwa, dzień rodziny i rekreacji oraz dzień posłania i wyjazdu.

Już teraz każdy z nas może włączyć się w Światowe Dni Młodzieży. Wciąż prowadzona jest rejestracja wolontariuszy, którzy podczas Światowych Dni Młodzieży  będą pomagać m.in. w obsłudze spotkań modlitewnych i artystycznych czy chociażby w opiece i pomocy młodzieży zagranicznej w dotarciu do punktów spotkań i zakwaterowania. Istnieje także możliwość przyjęcia pielgrzyma – osoby z innego kraju, która na czas Światowych Dni Młodzieży może zagościć w naszym domu.

Na stronie internetowej: ddmstudnia.pl można uzyskać szczegółowe informacje oraz odpowiedzi na wszelkie pytania związane z organizacją spotkania młodych w Krakowie.

Klaudia Przymirska

Więcej artykułów…