Get Adobe Flash player
Start Archiwum

29 września br. o godzinie 12:00 w parafii Parciaki rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. Eugeniusza Lubczyńskiego. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. inf. Ludomir Kokosiński, a kazanie wygłosił ks. Ryszard Berk pochodzący z parafii Parciaki.

Śp. ks. kan. Eugeniusz Lubczyński był proboszczem naszej parafii w latach 1981 – 1997. Na uroczystości pogrzebowe udała się 15 osobowa delegacja z parafii Tłuchowo. Na pogrzeb przybyło 50 kapłanów.

D.D.

Modlitwa do Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce


Bądź pozdrowiona, w Świętej Lipce królująca, przeczysta Bogurodzico Dziewico, najpierwsza po Bogu ucieczko i nadziejo grzeszników!

Dziękuję Ci z najgłębszą wdzięcznością, błogosławiona Matko Boga, żeś mnie dotychczas osłaniała Twoją macierzyńską opieką, której z ufnością oddaję się na wieki.

Niechaj Cię błogosławią, Najświętsza Panno, dusze wszystkich sprawiedliwych, które w ciągu wieku na tym miejscu cześć Ci oddawały i ofiary składały dla pomnożenia chwały Twojej.

Amen.

19 września dzieci i młodzież z naszej parafii, po raz kolejny udali się na pielgrzymkę do Przasnysza i Rostkowa - miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką, patronem dzieci i młodzieży oraz diecezji płockiej. Tegoroczna pielgrzymka pod hasłem "Błogosławieni Miłosierni" miała miejsce już po raz 33. Tym razem młodym pielgrzymom towarzyszyły  Znaki Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i Ikona Matki Bożej.

Nasze pielgrzymowanie jak co roku odbywało się w dwóch grupach. Do południa dzieci spotkały się na placu przy Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Mszy św., dla dzieci przewodniczył ks. biskup Piotr Libera, natomiast kazanie wygłosił ks. Andrzej Janicki, pracownik Sądu Biskupiego w Płocku.

Zwracał się w nim między innymi do dzieci, by odkrywali swoje powołanie na wzór św. Stanisława Kostki i by temu powołaniu byli wierni. Ich patron miał świadomość powołania przez Boga i konsekwentnie do tego dążył. Kaznodzieja przekonywał też młodych słuchaczy, że w odkryciu powołania pomoże im „czyste serce”, ale też „różaniec w kieszeni”. Zachęcał dzieci do częstej modlitwy różańcowej, ponieważ ona „pomoże podążać drogą powołania”.

Z kolei młodzież naszej parafii i całej płockiej diecezji spotkała się po południu przed kościołem farnym w Przasnyszu, gdzie wzięła udział w Eucharystii pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Libery. W swoim kazaniu ks. Biskup wzywał młodych: „Bóg nie krępuje, nie zniewala, nie zabiera twojej wolności, nie łamie miłości, nie zdradza. Przeciwnie: `Bóg rozwesela młodość`, aby nie była płytka i chwilowa, ale odważna i pełna nadziei. Tak jak ubezpieczamy różne rzeczy i mienie przed kradzieżą bądź zniszczeniem, tak dziś zechciejcie ubezpieczyć waszą młodość w Bogu. Nie dajcie się okraść z młodości”.

Odwołał się również do obecnych na Eucharystii Krzyża i Ikony Matki Bożej – Znaków Światowych Dni Młodzieży. Prosił, by Krzyża „dotknąć z wiarą, obciążyć swoją troską, smutkiem, grzechem”, natomiast Ikonę „ucałować i zawierzyć jej poszukiwanie prawdziwej miłości”.

Ponadto w czasie Mszy św. bp Piotr Libera dokonał aktu posłania wolontariuszy ŚDM z diecezji płockiej.

Po Mszy św.,  młodzież w czternastu grupach przeszła pieszo z Przasnysza do Rostkowa z Krzyżem i Ikoną ŚDM. W trakcie tej drogi młodzi uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Rozważania przygotowała młodzież z Diecezjalnego Biura ŚDM, natomiast Znaki ŚDM między kolejnymi stacjami niosła młodzież z poszczególnych dekanatów naszej diecezji. Młodzież naszego dekanatu niosła krzyż i ikonę od XIII do XIV stacji Drogi Krzyżowej.

Po dojściu do  Rostkowa młodzież przekazała Znaki ŚDM reprezentantom grekokatolickiej diecezji wrocławsko-gdańskiej. Poprzedziło je wzruszające pożegnanie z krzyżem, przekazywanie go w tłumie z rąk do rąk, ponad głowami obecnych.

Uradowani i umocnieni duchowo wróciliśmy szczęśliwie późnym wieczorem do Tłuchowa.

Ks. Marek Czarciński

Dnia 7 września 2015 roku z naszej parafii po raz kolejny wyruszyła piesza oraz rowerowa pielgrzymka do Sanktuarium w Skępem. Pomimo padającego deszczu i chłodnej aury, po Mszy świętej sprawowanej przez księdza Marka Czarcińskiego, parafianie z pieśnią na ustach udali się w podróż ku czci narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Mieszkańcy Źródeł z ogromną gościnnością przyjęli wszystkich przybyłych, a także przygotowali dla nich poczęstunek, który dodał energii na dalszą drogę.

W Skępem przy Jeziorze Świętym do pielgrzymów dołączyła Gminno-parafialna orkiestra dęta. Przy dźwiękach instrumentów muzycznych wierni uroczyście przeszli ulicami miasta, by po długiej wędrówce dotrzeć do Domu Matki Skępskiej. Na miejscu Ojcowie Bernardyni serdecznie powitali naszych parafian. Był czas na wspólną modlitwę, zaś wieczorem odbyły się Nieszpory Maryjne z kazaniem pod przewodnictwem prowincjała z Ukrainy – o. Dobrosława Kopysteryńskiego. We wtorek 8 września po sumie odpustowej, sprawowanej pod przewodnictwem ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza, parafianie udali się w drogę powrotną. Pogoda w tym roku nie była zbyt łaskawa, jednak dobre samopoczucie, wzajemna życzliwość i solidarność towarzyszyła wszystkim uczestnikom, bo pielgrzymka ma w sobie niezwykłą moc – łączy ludzi, buduje dobro i zbliża nas do Pana Boga.

Klaudia Przymirska

Uroczyste święto plonów, połączone z obrzędami dziękczynnymi za skończone żniwa i prace polowe, odbyły się w tym roku w gminie Tłuchowo 23 sierpnia. Obchody dziękczynienia rozpoczął korowód dożynkowy z wieńcami i koszami pełnymi darów ziemi. Na stadionie gminnym odprawiona została dziękczynna Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Andrzej Zakrzewski. Dziękujemy Bogu za każde ziarenko, za każdy ziemniak i burak, za odrobię warzywa, bo są one świadectwem wielkiego trudu ludzi i prawdziwego, cudownego działania Boga. […] Jak przystało na ludzi wierzących przychodzą dziś nasi rolnicy, aby podziękować Panu Bogu, który daje wzrost i owoce, że przez cały rok rzetelnie pracowali, że nie zmarnowali danych im talentów – powiedział podczas kazania ksiądz proboszcz.

Tegorocznymi starostami dożynek byli Katarzyna Wiśniewska z Kłobukowa oraz Jan Nowakowski z Suminka, którzy tradycyjnie jako dar ołtarza ofiarowali bochen chleba wypieczony z ziaren tegorocznych zbiorów, którym na zakończenie Mszy św. podzielili się wszyscy zebrani.

Po Mszy św. dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wśród wieńców tradycyjnych I miejsce zajęło sołectwo Trzcianka, II- Źrodła, III- Borowo. Wśród wieńców nowoczesnych wyróżnił się wieniec z Turzy Nowej, na miejscu II uplasowała się Turza Wilcza, na miejscu III natomiast sołectwo Suminek. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało sołectwo Wyczałkowo i Tłuchówek.

Rozstrzygnięto również konkurs kulinarny Kabaczkowe specjały. Najsmaczniejszy przysmak – „kabaczkowe medaliony” przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Nad Skrwą z Tłuchówka.

Wśród przygotowanych na ten dzień atrakcji były: występ zespołu muzycznego „Sami swoi” z Rypina, wioska ginących zawodów, turniej sołectw dla dzieci, przejazdy bryczką oraz zabawa taneczna.

E.G.

Więcej artykułów…