Get Adobe Flash player
Start Archiwum

12 października br. społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Tłuchowie uczciła dwie bardzo ważne rocznice: 100- lecie odzyskania niepodległości oraz 50 – lecie oddania do użytku budynku szkolnego. Wśród przybyłych gości znalazły się m.in.: władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Tłuchowo, proboszcz parafii ks. Andrzej Zakrzewski, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Tłuchowie z dh. Dariuszem Jarzębowskim – Komendantem Oddziału Gminnego OSP, przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień we Włocławku – ppłk Grzegorz Tucholski, dyrektorzy szkół z terenu gminy Tłuchowo, emerytowani nauczyciele oraz zaprzyjaźniona ze szkołą Zofia Mysielska – córka strzelca obrony Wesperplatte. Zaprezentowany program słowno – muzyczny nawiązywał do bogatej historii szkoły, gminy i Ojczyzny. Trzy odsłony uroczystości upamiętniały: przywiązanie do staropolskich obyczajów i tradycji narodowych, pamięć o bohaterach Westerplatte – patrona szkoły oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej nauczycieli, którzy oddali życie za ojczyznę. Na tablicy znalazły się nazwiska : Antoniego Brzezińskiego, Henryka Dulczewskiego, Stefana Gralickiego i Antoniego Kutermankiewicza, którzy zostali zamordowani w obozie w Mathauzyn oraz Witolda Prejsa, który zginął w czasie bombardowania fabryki w Gdańsku. Fundatorami tablicy pamiątkowej są nauczyciele z tłuchowskich placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej w Tłuchowie, Szkoły Podstawowej w Mysłakówku i Przedszkola w Tłuchowie oraz Marcin Bednarski i Andrzej Rykaczewski – byli uczniowie i wykonawcy tablicy, którą poświęcił ks. Andrzej Zakrzewski. Uroczystość uświetnił występ chóru Gospel Soul oraz Chóru Nauczycielskiego „Gloria”.

LES

 

W chłodny wrześniowy poranek, wyruszyliśmy do Matki Boskiej Miłosierdzia do Wilna. My pielgrzymi, zawieźliśmy Pani Ostrobramskiej nasze własne modlitwy, intencje, prośby. Wilno przywitało nas słońcem i wiatrem, oraz swoją niesamowitą zielenią.

Pierwszym punktem naszej pielgrzymkowej drogi było nawiedzenie Królowej Korony Polskiej, Matki Ostrobramskiej. Udaliśmy się do kaplicy ostrobramskiej gdzie nasz duszpasterz ks. dziekan Andrzej Zakrzewski odprawił Msze św., przedstawiając Matce nasze intencje. Następnie udaliśmy się z naszą przewodniczką, p. Aliną do barokowego Kościoła św. Piotra i Pawła na Antoloku w dzisiejszej dzielnicy Wilna, w którym modlił się św. Jan Paweł II w 1993r. W świątyni podziwialiśmy zapierającą dech architekturę, piękne ołtarze oraz posągi. Po zwiedzaniu udaliśmy się na kolacje, na której próbowaliśmy regionalnych dań, m.in. chleb litewski w połączeniu z zupą gotowaną na winie, cepeliny oraz bliny żmudzkie. Po posiłku udaliśmy się na dalsze zwiedzanie miasta. Pojechaliśmy na cmentarz na wileńskiej Rossie, na którym pochowany jest m.in. ojciec Adama Mickiewicza, Mikołaj. Odwiedziliśmy również Wileńskie Hospicjum Imienia Błogosławionego ks. Michała Sopoćki, gdzie powstał obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego według wskazówek św. Faustyny w 1934r. Siostry Miłosierdzia Bożego, które prowadzą hospicjum, przybliżyły nam historię powstawania obrazu. Pielgrzymi mięli możliwość modlić się przed relikwiami św. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. Po zachodzie słońca mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta ze wzgórza Trzech Krzyży, na prawym brzegu Wilejki (rzeki przepływającej przez Wilno). Po zwiedzaniu udaliśmy się na spoczynek do naszego miejsca noclegu.

Nazajutrz, jeszcze przed śniadaniem, wyruszyliśmy na Mszę świętą niedzielną do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ulicy Dominikańskiej znajdującej się na Starym Mieście. Sanktuarium zachwyciło swoją skromną budowlą, gdzie w centrum ołtarza znajduje się obraz "Jezu Ufam Tobie" Jezusa Miłosiernego. Na Mszy świetej towarzyszyły nam pielgrzymki z diecezji warszawsko-praskiej oraz sandomierskiej. Nasi duszpasterze modlili się za nas oraz za nasz bezpieczny powrót na ojczyznę.

Po śniadaniu i wymeldowaniu się z hotelu, wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie  Wilna. Udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta z naszą przewodnik p. Grażyną. Pani przewodnik oprowadzała nas po ulicach wileńskiej starówki, szliśmy ulicami wileńskiego getta z czasów II wojny światowej, widzieliśmy dom, w którym mieszkał Adam Mickiewicz przed zesłaniem do Rosji i do którego nigdy już nie wrócił oraz dom drukarza, który wydał pierwsze wydanie utworu "Ballady i romanse" w 1822r. Podziwialiśmy architekturę Uniwersytetu Wileńskiego, założonego w 1579r., przez króla Polski Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński. Mogliśmy zobaczyć również Pałac Prezydencki, kościół św. Anny, cerkiew św. Ducha, kościół Serca Jezusowego oraz pomnik Adama Mickiewicza przy kościele św. Anny. Mogliśmy zobaczyć również serce Wilna, czyli bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława.

Niestety, musieliśmy pożegnać Wilno, ale jeszcze po drodze mieliśmy okazję odwiedzić litewskie Troki   - krainę jezior, gotycki zamek na wyspie oraz miejsce zamieszkania Karaimów. Historia w tym miejscu ściera się z pięknymi widokami jezior otaczających z każdej strony tę niesamowitą krainę. Na sam koniec naszego pobytu na Litwie, udaliśmy się już na ostatni posiłek. Mieliśmy okazje spróbować kibin litewskich z rosołem lub miodem pitnym. Po raz ostatni mogliśmy cieszyć się wspaniałym krajobrazem Litwy, potem ruszyliśmy w podróż powrotną do naszej ojczyzny.

Bardzo dziękujemy wszystkim organizatorom naszego wyjazdu z ks. dziekanem i P. Januszem na czele. Dziękujemy również kierowcom za bezpieczne dostarczenie nas z powrotem do naszego domu oraz przewodnikom p. Alinie oraz p. Grażynie.

Mamy nadzieje, że jeszcze nie raz wrócimy na ziemię wileńską...


K.S.

Obchodzone w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości stało się okazją do podejmowania wielu patriotycznych inicjatyw. Jedną z nich zainaugurowaliśmy 01 września br. w Kozirogu Rzecznym, pięknej,  malowniczej miejscowości na terenie naszej gminy.
W 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej w samo południe odprawiona została Msza święta  w intencji ojczyzny, którą celebrował i kazanie wygłosił  proboszcz naszej parafii. W kazaniu  ksiądz nawiązywał do losów powstańców styczniowych naszego kraju i naszej małej ojczyzny: „W czasie Powstania Styczniowego mieszkańcy Ziemi Tłuchowskiej bardzo dobrze zdali egzamin z patriotyzmu. Wielu zasiliło szeregi powstańczych oddziałów. Byli i tacy, co ponieśli śmierć. Inni zostali zesłani. A te osoby, które pozostały w domach niosły powstańcom pomoc. Dzielili się z powstańcami chlebem, ukrywali ich w swoich zagrodach, leczyli powstańcze rany”. Nawiązanie do tych wydarzeń miało swój sens i cel, ponieważ tego dnia zebraliśmy się w Kozirogu Rzecznym po to, by poświęcić posadzony Dąb Niepodległości i kamienną tablicę upamiętniającą bohaterów Powstania Styczniowego.
Na tablicy widnieje napis: „Za tym wzgórzem, przy drewnianym moście w Kozirogu Łęgu, 4 kwietnia 1863r. w potyczce z Rosjanami śmierć poniosło czterech powstańców styczniowych”. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy Gminy i Parafii Tłuchowo 1 września 2018r. Na tablicy zamieszczono herb Gminy Tłuchowo. Posadzenie dębu, nawiązuje  do akcji sadzenia drzew w latach 1918 -1928, tuż po odzyskaniu niepodległości, w naszej parafii wpisało się w akcję sadzenia Dębów Niepodległości w Diecezji Płockiej.  W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Aneta Jędrzejewska - Wicemarszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Anna Smużewska - Wicestarosta Lipnowski, Jakub Politowski – Zastępca Komendanta PSP w Lipnie, przedstawiciele władz Gminy Tłuchowo z Wójtem Krzysztofem Dąbkowskim na czele, pracownicy Urzędu Gminy, poczty sztandarowe wszystkich lokalnych jednostek OSP, dyrektorzy szkół, nauczyciele, harcerze, mieszkańcy gminy Tłuchowo. Na zakończenie uroczystości Pani Sołtys - Tamara Kalinowska podziękowała tym, którzy przyczynili się do podjęcia i zwieńczenia tej uroczystości: Księdzu Dziekanowi - Andrzejowi Zakrzewskiemu, Wójtowi Gminy Tłuchowo – Krzysztofowi Dąbkowskiemu, Krzysztofowi Skrzyńskiemu za nieodpłatne udostępnienie gruntu pod ustawienie pamiątkowej tablicy, Marcinowi Bednarskiemu za wykonanie tablicy, Mariuszowi Piórkowskiemu za wykonanie ogrodzenia, anonimowemu darczyńcy kamienia z Tłuchówka, pracownikom gminy, Radzie Sołeckiej i mieszkańcom Kozirogu Rzecznego. Uroczystość uświetniła Gminno – Parafialna Orkiestra Dęta pod batutą Józefa Jankowskiego. Była to  piękna uroczystość, podczas której Ziemia Tłuchowska wzbogaciła się o jeszcze jedno – nowe miejsce pamięci narodowej.
Po zakończeniu uroczystości w Kozirogu Rzecznym, odbyła się druga część zaplanowanego na ten dzień przedsięwzięcia, która miała miejsce na tłuchowskim stadionie. Tu, odbył się Bieg Strażaka o Puchar Świętego Floriana, w którym I miejsce uzyskał Piotr Skrzyński z OSP Koziróg Leśny, II miejsce – Kamil Giżyński z OSP Jasień, III miejsce – Przemysław Gasik
z OSP Trzcianka. Drużynowo najlepszymi okazali się:  I- OSP Jasień, II- OSP Koziróg Leśny, III - OSP Trzcianka. Następnie rozegrano mecz piłki nożnej o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, samorządowcy kontra oldboje. Mecz zakończył się wynikiem 7:1 dla oldbojów.

Anna Tłuchowska

Tłuchowscy parafianie od wieków czczą Najświętszą Maryję Pannę w tajemnicy Wniebowzięcia. Pod takim właśnie wezwaniem wzniesiono w Tłuchowie kościół i nadano tytuł parafii. Tutejsi parafianie mają świadomość, że w wędrówce do nieba pomaga im szczególna patronka – Maryja, która przypomina, że mamy być zawsze gotowi niezależnie od rozczarowań, trudnych doświadczeń i cierpień na zjednoczenie z Jezusem. Ostateczne spotkanie z Chrystusem jest naszym celem,  w którego osiągnięciu pomaga  Wniebowzięta Maryja,  pośredniczka wszelkich bożych łask.

Podczas tegorocznego odpustu parafia Tłuchowo gościła bp. Mirosława Milewskiego, który przewodniczył Mszy św. oraz wygłosił kazanie, w którym nawiązał do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sierpień jest również  naznaczony znakiem wolności (… ). Nie było by tej wolności, gdyby nie upór tych, którzy żyli przed nami. Karty kalendarza naznaczone są nie tylko czerwonym kolorem dni świątecznych, ale przede wszystkim czerwienią polskiej flag.  To czerwień krwi dzielnych młodzieńców, którzy w sierpniowe, gorące dni 1920 roku odpierali atak bolszewickiej armii w obronie całości wolności dopiero co odrodzonej Rzeczypospolitej(…). To czerwień powstańców warszawskich… Nie było by tej naszej dzisiejszej wolności, gdyby nie pamięć poprzednich pokoleń o tych , którzy przez wieki wolność cenili, krzewili, a w razie niebezpieczeństwa tej wolności bronili(…). I my dziś pamiętamy. W takim dniu jak dziś trzeba przypominać tę trudną, ale szlachetną historię naszej ojczyzny(… ).Dzisiaj z głębi naszych serc dziękujemy Bogu(…) za ten polski sierpień, za ten cud nad Wisłą, dziękujemy za wolną i bezpieczną Polskę. To dziękczynienie powinno wybrzmieć szczególnie mocno w tym roku, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości – mówił do zebranych na Eucharystii bp M. Milewski.

W  tłuchowskiej uroczystości wzięli udział nie tylko tłuchowscy parafianie, ale liczni pielgrzymi. Przybyli również kapłani z dekanatu tłuchowskiego i sierpeckiego na czele z ks. seniorem kan. Stefanem Prusińskim z Borkowa.


Edyta Gąsiorowska

Drodzy Czytelnicy!

Do Państwa rąk trafia XIV numer Tłuchowskich Zeszytów Historyczno - Społecznych

W publikacji znalazło się szereg ciekawych opracowań dotyczących spraw dla nas ważnych, takich: jak jubileusz powstania OSP w Źródłach oraz Zespołu Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem, Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków, otwarcie Tłuchowskiej Izby Pamięci, historia pomnika w centrum Źródeł, kalendarium tłuchowskie, recenzja publikacji ks. Andrzeja Zakrzewskiego, czy chociażby prezentacja sylwetki naszego lokalnego artysty rzeźbiarza.

Mamy nadzieję, że zawarte w niniejszej publikacji materiały zainteresują czytelników i zachęcą do zamieszczenia w niej swoich opracowań, bądź zwrócenia uwagi na tematy warte poruszenia.

/ze Wstępu/

Więcej artykułów…