Get Adobe Flash player
Start Archiwum

Najmłodszy pilot Motoparalotniowej Kadry Narodowej dwa tygodnie temu zdobył trzeci złoty medal Mistrzostw Świata w klasie wózków jednoosobowych i tym samym obronił tytuł Slalomowego Mistrza Świata, zdobyty trzy lata temu w Legnicy.

Podczas rozegranych w ubiegłym tygodniu zawodów Bógdał po raz trzeci w karierze sięgnął po złoty medal Mistrzostw Świata. Na jego koncie znajduje się także, wywalczony w maju tego roku w Tajlandii, tytuł Mistrza Świata w konkurencjach klasycznych. Wielkim sukcesem sportowca jest ponadto złoty medal na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich - The World Games, które odbyły się w 2017 roku we Wrocławiu.

Tegoroczne Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Świata pod patronatem Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI – Fédération Aéronautique Internationale) zostały rozegrane w egipskim mieście Fayoum nad jeziorem Qaroun w dniach od 29 października do 4 listopada. Organizatorzy wybrali to miejsce ze względu na stabilną pogodę, która ostatecznie okazała się niemałym zaskoczeniem.

Pierwsze dni polskiej Kadry Narodowej w Egipcie nie pozwoliły na przeprowadzenie treningów ze względu na zbyt silny wiatr. Oficjalne otwarcie zawodów miało miejsce w poniedziałek, ale odpowiednia do przelotów pogoda pojawiła się dopiero od środy. Spowodowało to kumulację wielu konkurencji w niedługim czasie, co w konsekwencji wpłynęło na dużą intensywność rywalizacji. Ze względu na presję czasu i wysoką temperaturę, zawody były bardzo wyczerpujące. Nie przeszkodziło to jednak polskim pilotom w osiągnięciu świetnych wyników. Oprócz złotego medalu Wojtka Polacy wywalczyli srebro w klasie wózków jednoosobowych, które zdobył kolega z kadry Szymon Winkler oraz brąz w klasyfikacji narodowej.

„To dla mnie wielkie szczęście stanąć na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata. Zacięta walka toczyła się do ostatniego przelotu. Dziękuję i gratuluję wszystkim pilotom i trenerom, a także organizatorom. No i oczywiście pragnę przede wszystkim podziękować moim kibicom i sympatykom, których doping czułem w Egipcie bardzo mocno!” - powiedział Wojtek.


B.G.

Tegoroczne tłuchowskie święto upamiętniające 100 lecie niepodległości Polski połączono z XV Przeglądem Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Uroczystość rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, mieszkańców gminy i władz samorządowych pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej, znajdujący się w centrum Tłuchowa. Tu odczytano apel poległych, złożono wieńce, wiązanki i zapalono znicze.  Następnie udano się pod mogiłę znajdującą się przy kościele parafialnym, aby oddać hołd Powstańcom Styczniowym. W tłuchowskiej świątyni odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny.

Dalsza część uroczystości niepodległościowych miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie licznie zebrana publiczność uczestniczyła w jubileuszowym XV Przeglądzie Piosenki Religijnych i Patriotycznych, który w tym roku skupił 19 wykonawców. Występy śpiewaków wpleciono w montaż dotyczący historii Polski, w trakcie którego  przeprowadzono również konkurs wiedzy. Oprócz możliwości wysłuchania interpretacji przepięknych pieśni przybyli na uroczystość mogli obejrzeć wystawę zdjęć 100 fotografii na 100-lecie wolności – czyli Tłuchowo i jego mieszkańcy na przestrzeni lat. Uczestnicy obchodów podpisali również Deklarację mieszkańców województwa kujawsko – pomorskiego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w której deklarowali m. in. : odpowiedzialność za przyszłość naszej wspólnej Ojczyzny jako najważniejszej, wspólnej wartości. Pragniemy oddać ją kolejnym pokoleniom – wolną i niezawisłą, jako wspólnotę wszystkich pragnących żyć w pokoju, wzajemnej tolerancji i solidarności.

Uroczystość  zakończyło wręczenie przez pomysłodawcę przeglądu piosenki religijnej i patriotycznej ks. Andrzeja Zakrzewskiego oraz zastępcę Wójta Gminy Tłuchowo Andrzeja Kurowskiego pamiątkowych statuetek i dyplomów dla wszystkich wykonawców.

Edyta Gąsiorowska

W dniach 15 września – 15 października w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte odbyła się kolejna edycja Piłkarskiej Ligi Św. Stanisława. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i fundatorem nagród jest Ks. Andrzej Zakrzewski – proboszcz tłuchowskiej parafii, a rozgrywki prowadzą nauczyciele wf: Katarzyna Jankowska, Ewa Zaręba, Paweł Rędziński i Robert Urbański. W tym roku do rywalizacji zgłosiła się rekordowa liczba 17 drużyn (ponad 120 zawodniczek i zawodników), które rywalizowały z sobą w systemie „każdy z każdym”. Mecze były pełne pozytywnych sportowych wrażeń i stały na wysokim poziomie. W grupie młodszej (kl. IV – VI) zwycięstwo odniosła klasa VI „a” która w finałowym spotkaniu pokonała V „b”. Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy z klasy VI „b”. W grupie starszej po emocjonującym meczu triumfowała klasa III „a” Gimnazjum, II miejsce zajęła klasa VIII „b” a III – III „b”. Najlepsze drużyny zostały nagrodzone pucharami i pamiątkowymi statuetkami Patrona Ligi – św. Stanisława Kostki. Organizatorzy dziękują Dyrekcji i nauczycielom szkoły za życzliwość i pomoc w organizacji rozgrywek.

R.K.

12 października br. społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Tłuchowie uczciła dwie bardzo ważne rocznice: 100- lecie odzyskania niepodległości oraz 50 – lecie oddania do użytku budynku szkolnego. Wśród przybyłych gości znalazły się m.in.: władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Tłuchowo, proboszcz parafii ks. Andrzej Zakrzewski, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Tłuchowie z dh. Dariuszem Jarzębowskim – Komendantem Oddziału Gminnego OSP, przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień we Włocławku – ppłk Grzegorz Tucholski, dyrektorzy szkół z terenu gminy Tłuchowo, emerytowani nauczyciele oraz zaprzyjaźniona ze szkołą Zofia Mysielska – córka strzelca obrony Wesperplatte. Zaprezentowany program słowno – muzyczny nawiązywał do bogatej historii szkoły, gminy i Ojczyzny. Trzy odsłony uroczystości upamiętniały: przywiązanie do staropolskich obyczajów i tradycji narodowych, pamięć o bohaterach Westerplatte – patrona szkoły oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej nauczycieli, którzy oddali życie za ojczyznę. Na tablicy znalazły się nazwiska : Antoniego Brzezińskiego, Henryka Dulczewskiego, Stefana Gralickiego i Antoniego Kutermankiewicza, którzy zostali zamordowani w obozie w Mathauzyn oraz Witolda Prejsa, który zginął w czasie bombardowania fabryki w Gdańsku. Fundatorami tablicy pamiątkowej są nauczyciele z tłuchowskich placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej w Tłuchowie, Szkoły Podstawowej w Mysłakówku i Przedszkola w Tłuchowie oraz Marcin Bednarski i Andrzej Rykaczewski – byli uczniowie i wykonawcy tablicy, którą poświęcił ks. Andrzej Zakrzewski. Uroczystość uświetnił występ chóru Gospel Soul oraz Chóru Nauczycielskiego „Gloria”.

LES

 

W chłodny wrześniowy poranek, wyruszyliśmy do Matki Boskiej Miłosierdzia do Wilna. My pielgrzymi, zawieźliśmy Pani Ostrobramskiej nasze własne modlitwy, intencje, prośby. Wilno przywitało nas słońcem i wiatrem, oraz swoją niesamowitą zielenią.

Pierwszym punktem naszej pielgrzymkowej drogi było nawiedzenie Królowej Korony Polskiej, Matki Ostrobramskiej. Udaliśmy się do kaplicy ostrobramskiej gdzie nasz duszpasterz ks. dziekan Andrzej Zakrzewski odprawił Msze św., przedstawiając Matce nasze intencje. Następnie udaliśmy się z naszą przewodniczką, p. Aliną do barokowego Kościoła św. Piotra i Pawła na Antoloku w dzisiejszej dzielnicy Wilna, w którym modlił się św. Jan Paweł II w 1993r. W świątyni podziwialiśmy zapierającą dech architekturę, piękne ołtarze oraz posągi. Po zwiedzaniu udaliśmy się na kolacje, na której próbowaliśmy regionalnych dań, m.in. chleb litewski w połączeniu z zupą gotowaną na winie, cepeliny oraz bliny żmudzkie. Po posiłku udaliśmy się na dalsze zwiedzanie miasta. Pojechaliśmy na cmentarz na wileńskiej Rossie, na którym pochowany jest m.in. ojciec Adama Mickiewicza, Mikołaj. Odwiedziliśmy również Wileńskie Hospicjum Imienia Błogosławionego ks. Michała Sopoćki, gdzie powstał obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego według wskazówek św. Faustyny w 1934r. Siostry Miłosierdzia Bożego, które prowadzą hospicjum, przybliżyły nam historię powstawania obrazu. Pielgrzymi mięli możliwość modlić się przed relikwiami św. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. Po zachodzie słońca mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta ze wzgórza Trzech Krzyży, na prawym brzegu Wilejki (rzeki przepływającej przez Wilno). Po zwiedzaniu udaliśmy się na spoczynek do naszego miejsca noclegu.

Nazajutrz, jeszcze przed śniadaniem, wyruszyliśmy na Mszę świętą niedzielną do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ulicy Dominikańskiej znajdującej się na Starym Mieście. Sanktuarium zachwyciło swoją skromną budowlą, gdzie w centrum ołtarza znajduje się obraz "Jezu Ufam Tobie" Jezusa Miłosiernego. Na Mszy świetej towarzyszyły nam pielgrzymki z diecezji warszawsko-praskiej oraz sandomierskiej. Nasi duszpasterze modlili się za nas oraz za nasz bezpieczny powrót na ojczyznę.

Po śniadaniu i wymeldowaniu się z hotelu, wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie  Wilna. Udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta z naszą przewodnik p. Grażyną. Pani przewodnik oprowadzała nas po ulicach wileńskiej starówki, szliśmy ulicami wileńskiego getta z czasów II wojny światowej, widzieliśmy dom, w którym mieszkał Adam Mickiewicz przed zesłaniem do Rosji i do którego nigdy już nie wrócił oraz dom drukarza, który wydał pierwsze wydanie utworu "Ballady i romanse" w 1822r. Podziwialiśmy architekturę Uniwersytetu Wileńskiego, założonego w 1579r., przez króla Polski Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński. Mogliśmy zobaczyć również Pałac Prezydencki, kościół św. Anny, cerkiew św. Ducha, kościół Serca Jezusowego oraz pomnik Adama Mickiewicza przy kościele św. Anny. Mogliśmy zobaczyć również serce Wilna, czyli bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława.

Niestety, musieliśmy pożegnać Wilno, ale jeszcze po drodze mieliśmy okazję odwiedzić litewskie Troki   - krainę jezior, gotycki zamek na wyspie oraz miejsce zamieszkania Karaimów. Historia w tym miejscu ściera się z pięknymi widokami jezior otaczających z każdej strony tę niesamowitą krainę. Na sam koniec naszego pobytu na Litwie, udaliśmy się już na ostatni posiłek. Mieliśmy okazje spróbować kibin litewskich z rosołem lub miodem pitnym. Po raz ostatni mogliśmy cieszyć się wspaniałym krajobrazem Litwy, potem ruszyliśmy w podróż powrotną do naszej ojczyzny.

Bardzo dziękujemy wszystkim organizatorom naszego wyjazdu z ks. dziekanem i P. Januszem na czele. Dziękujemy również kierowcom za bezpieczne dostarczenie nas z powrotem do naszego domu oraz przewodnikom p. Alinie oraz p. Grażynie.

Mamy nadzieje, że jeszcze nie raz wrócimy na ziemię wileńską...


K.S.

Więcej artykułów…