Get Adobe Flash player
Start Archiwum

W niedzielę 15 kwietnia  bieżącego roku, członkowie  klubu motocyklowego „Wolny Duch”z Tłuchowa wraz z zaprzyjaźnionymi motocyklistami rozpoczęli swój sezon. Miłośnicy dwóch kółek zgromadzili się o godz. 10.30 na „tłuchowskiej starówce”, następnie udali się na pobliski plac przy kościele.  Wyrazem zawierzenia się Bogu i ufności w Jego opatrzność było złożenie przed ołtarzem kasków. O godz. 11.00 odprawiona została Msza Święta, którą celebrował tutejszy proboszcz ks. Andrzej Zakrzewski.  Kazanie wygłosił ks. Marek Czarciński. W słowach skierowanych do zgromadzonych powiedział: … po  raz kolejny gromadzimy się w naszej tłuchowskiej świątyni na Mszy św. razem z motocyklistami, aby polecać ich Panu Bogu. Dziękuję wam motocykliści, że chcecie rozpoczynać nowy sezon od Eucharystii, żeby być mocnymi, nie tylko fizycznie, ale i duchowo. Rozpoczynając ten nowy sezon powinniście zrobić sobie dobry rachunek sumienia, aby wykonać to zadanie, które daje dla was Bóg – a jakie to zadanie? – przede wszystkim zadanie głoszenia Ewangelii, świadczenia swoim życiem o Chrystusie. Jednym ze sposobów głoszenia ewangelii we współczesnym świecie, kontynuował kaznodzieja … jest sport motocyklowy. Ludzie was na pewno podziwiają, podziwiają wasze umiejętności, brawurę z jaką jeździcie, wasze motocykle, ale jeżeli podjeżdżają motocykliści pod kościół, jeżeli wchodzą do kościoła, stoją, na kolanach modlą się to jest największe świadectwo, jakie możecie dać… I dzisiaj w szczególny sposób chcemy się za was modlić i polecać was Bogu. Chcemy wypraszać wam potrzebne łaski, aby wasze życie, ten sezon, który rozpoczynacie był rzeczywiście sezonem głoszenia Ewangelii poprzez motocykl, poprzez modlitwę, poprzez przykład, który będziecie nieść…

Na zakończenie Mszy Świętej odmówiono wspólnie modlitwę w intencji wszystkich motocyklistów, aby św. Krzysztof patron kierowców prowadził ich szczęśliwie do wyznaczonego celu. Po poświęceniu przez ks. proboszcza spalinowych jednośladów, pod eskortą policji ruszyła parada motocyklowa w kierunku Skępego na dalsze świętowanie. Nieskończenie długa kolumna i hałas „ryczących maszyn”, wywarły duże wrażenie na mieszkańcach Tłuchowa i okolicznych miejscowości, przez które przejeżdżali.   

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego z roku na rok, gromadzi coraz więcej zwolenników dwóch kółek. W tym roku zgromadziło ich  około 300.

Anna Tłuchowska

Jak co roku w kwietniu – od siedmiu już lat – w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Tłuchowie spotkali się entuzjaści tenisa stołowego, aby rywalizować w Mistrzostwach Parafii Tłuchowo.

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia i sponsorem nagród jest ks. Andrzej Zakrzewski, proboszcz miejscowej parafii, a organizatorem Uczniowski Klub Sportowy „TOP” działający przy Szkole Podstawowej, kierowany przez Katarzynę Jankowską, nauczycielkę wychowania fizycznego i Gminnego Organizatora Sportu. Ogromną pomoc okazał niezawodny jak zwykle Marek Zabost, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Mysłakówku.

Do rywalizacji zgłosiły się 4 panie i 14 panów. Panie rywalizowały systemem „każdy z każdym” a mężczyźni potykali się zgodnie z systemem „do dwóch przegranych”. Mecze były bardzo zacięte i stały na wysokim poziomie sportowym. Po trzech godzinach rywalizacji wyłonieni zostali zwycięzcy.

W kategorii pań po raz kolejny wygrała Sylwia Nadolska minimalnie pokonując Małgorzatę Osińską. Na najniższym stopniu podium stanęła Olga Dzięgielewska. Wśród panów triumfował Robert Urbański, który w finale po bardzo widowiskowym pojedynku pokonał nieznacznie Pawła Rędzińskiego. Trzecie miejsce wywalczył Dariusz Kokoszczyński.

Piątkowe zawody udowodniły po raz kolejny, że rywalizacja sportowa może odbywać się z poszanowaniem zasad „fair play” a przy tym dostarczać mnóstwa pozytywnych emocji i dobrej zabawy.

RR.

Coroczna gala wręczenia honorowej nagrody „Tłuchowianin Roku” dostarcza wielu emocji. Tłuchowianie z niecierpliwością czekają na werdykt Kapituły, który publicznie ogłoszony zostaje podczas styczniowej gali. Przyznawanie zaszczytnego tytułu osobom, które aktywnością i zaangażowaniem wnoszą wkład w funkcjonowanie i rozwój gminy Tłuchowo rozpoczęto w roku 2004.  Inicjatorem wręczenia tytułu i pamiątkowej statuetki jest tutejszy proboszcz ks. Andrzeja Zakrzewski.

Przyznawanie zaszczytnego tytułu poprzedza corocznie Msza św. w intencji samorządowców i pracowników Urzędu Gminy Tłuchowo. Tegoroczna gala odbyła się 28 stycznia, tradycyjnie już w tłuchowskim Gminnym Ośrodku Kultury. Spośród kilku nominowanych do tej nagrody ludzi czynu w bieżącym roku nagrodę otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna z Tłuchowa.

Kapituła doceniła OSP za bezinteresowna pomoc ludziom, ochronę i ratowanie ich zdrowia i dobytku; kształtowanie humanitarnych postaw u młodzieży wobec pomocy zwierzętom, ratując ich z miejsc, z których same by się nie wydostały; za czynny udział w uroczystościach kościelnych, państwowych i gminnych; za dawanie żywego przykładu jak godnie iż honorem nosić mundur i czapkę, na której widnieje orzełek; włączanie w swoje szeregi ludzi młodych, którzy wzorując się na tacie strażaku lub starszym bracie druhu, kształtują swoją osobowość i rozwijają pozytywne cechy charakteru; za dodawanie powagi i kolorytu wspólnym uroczystościom, marszom i akademiom, bowiem mundur i sztandar do tego zobowiązują, a mądrość  i roztropność w działaniu podkreślają ich piękną postawę- odczytała w uzasadnieniu przyznania tytułu sekretarz Kapituły Urszula Brożek.

Wraz z wręczeniem tytułu „Tłuchowianin Roku” przyznaje się również inne znaczące wyróżnienie, dla ludzi, którzy słowem pisanym rozsławiają swoją małą ojczyznę. Tegoroczną nagrodę „Srebrne Pióro” otrzymał zespół redakcyjny publikacji pt. „Historia Polski w tłuchowskich witrażach zamknięta”.  Książkę ilustrowaną zdjęciami tłuchowskich witraży zredagowali: Ks. Andrzej Zakrzewski, Ks. Marek Czarciński, Edyta Gąsiorowska, Marzanna Grudnicka – Sławińska, Anna Tłuchowska, Beata Gachewicz, Hanna Kozakiewicz, Klaudia Przymirska, Paulina Przymirska, Beata Stawska, Danuta Kupniewska, Radosław Różycki.

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

LES

Z radością informujemy, że ks. Daniel Jankowski został proboszczem parafii pw. Matki Bożej w Faella, która należy do diecezji Fiesole (Italia). Ingres miał miejsce w ostatni czwartek.

Serdecznie ks. Proboszczowi gratulujemy.

Zapewne wszyscy mieszkańcy naszej parafii znają stare polskie przysłowie, które pochodzi z wiersza Stanisława Jachowicza WieśCudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie.

Właśnie to przysłowie skłoniło grupę osób z naszej wspólnoty parafialnej do opracowania i wydania publikacji, w której zostały opisane witraże znajdujące się w tłuchowskiej świątyni, zawierające w swojej treści historię Polski. Tłuchowskie witraże bardzo często są podziwiane przez gości i turystów. Przybysze pytają o ich historię, są ciekawi komu je zawdzięczamy. A my sami, co o nich wiemy? Czy znamy ich przesłanie?

Ze wstępu

 

Więcej artykułów…