Get Adobe Flash player
Start Archiwum

W sobotę w Dubaju zakończyły się World Air Games (Światowe Igrzyska Lotnicze) - największa impreza lotnicza na świecie, w której wziął udział Wojciech Bógdał. W nowej dla siebie konkurencji motoparalotniowej Wojtek zdobył 6 miejsce.

Slalomowy Mistrz Świata i Europy w kategorii wózków motoparalotniowych został zakwalifikowany do udziału w WAG dwa tygodnie przed zawodami, pod warunkiem, że wystartuje na nogach. Latając na wózkach jednoosobowych zdobyłem wszystko - jak sam mówi - dlatego chętnie podjąłem wyzwanie sprawdzenia się w rywalizacji z zawodnikami startującymi na nogach. Co prawda, praktycznie nie miałem czasu, żeby się przestawić na nieco inną technikę latania, a na dodatek, w pierwszych konkurencjach, miałem problemy ze śmigłem. Jednak po jego wymianie zacząłem doganiać najlepszych. Niestety w czasie dwóch tygodni udało się rozegrać tylko 5 konkurencji i nie zdążyłem odrobić strat z początku rywalizacji. Niemniej jestem bardzo zadowolony z rezultatów, ponieważ pierwszy raz ścigałem się nad wodą, w nowej dla mnie formule i mimo problemów technicznych ustąpiłem tylko utytułowanym zawodnikom, medalistom mistrzostw świata, z których każdy był brany pod uwagę jako pretendent do złotego medalu w Dubaju. Czarnym koniem zawodów okazał się pilot z Kataru, który wywalczył 5 miejsce. Zdobyłem nowe, cenne doświadczenia, przeżyłem wspaniałą przygodę. Przede mną nowe wyzwania sportowe, klasyczne Mistrzostwa Świata w Wielkiej Brytanii. W imprezie wzięło udział 1600 pilotów z 55 krajów. W rywalizacji brali udział piloci akrobacyjni, balonowi, szybownicy, motolotniarze, skoczkowie spadochronowi, paralotniarze, w tym 38 motoparalotniarzy, a wśród nich trzyosobowa reprezentacja Polski. Mogliśmy także obserwować zmagania zawodników latających śmigłowcami, wiatrakowcami, sterowcami, a nawet modelarzy. Dyscypliną pokazową był BASE jumping, czyli skoki spadochronowe z budynków i wież, najniebezpieczniejsza odmiana spadochroniarstwa. Podsumowując całe igrzyska, polska reprezentacja potwierdziła, że nadal jesteśmy lotniczą potęgą na świecie. W klasyfikacji generalnej ustąpiliśmy jedynie reprezentacjom USA, Rosji, Niemiec i Francji. Medale zdobyliśmy w szybownictwie (złoto), akrobacjach samolotowych (srebro), nawigacji samolotowej (srebrno), sterowce (złoto), konkurencjach śmigłowcowych (srebro) i motoparalotniarstwie (srebrno). Oczywiście jesteśmy światową czołówką w motoparalotniarstwie i po cichu liczyliśmy nawet na pełną obsadę podium, ale to jest sport. Mimo to wynik Polaków jest bardzo dobry - trzech w pierwszej szóstce. Wojtek, startując z "wilczym biletem", odnalazł się w nowej formule i od razu nawiązał walkę ze ścisłą czołówką. A swoją drogą, ciekawe jak wyglądałyby wyniki, gdyby to jego konkurenci byli zmuszeni do przesiadki na wózki - śmieje się Dariusz Bógdał, ojciec Wojtka.

B.B.


Zwycięzcami IV Mistrzostw Ministrantów w tenisie stołowym zostali:

  • I miejsce - Daniel Sieciński
  • II miejsce - Konrad Sieciński
  • III miejsce  - Mateusz Dzikowski

Zwycięzcami III Tłuchowskiego Memoriału Szachowego im. Ks. Wincentego Borkowskiego zostali:

  • I miejsce - Robert Grączewski
  • II miejsce - Kamil Raniszewski
  • III miejsce - Karol Bukowski

Rekolekcje to czas zatrzymania się i zajrzenia w te przestrzenie ludzkiego serca, które potrzebują nawrócenia. Nie chcemy zaglądać w serca innych, nie chcemy widzieć drzazgi w oku brata, ale zobaczyć belkę we własnym. Bo to nie ktoś powinien się nawrócić, tylko właśnie ja, by być lepszym mężem, lepsza żoną, synem, lepszym przyjacielem, księdzem, pracownikiem... Niech Dziecię Jezus, które rodzi się w stajence betlejemskiej rodzi się nieustannie w naszych sercach, by potrafiły kochać Boga, bliźniego i samego siebie. Wszak miłość ma być znakiem rozpoznawczym uczniów Chrystusa.

Ks. Jarosław Kamiński

97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzona była w gminie Tłuchowo bardzo uroczyście. Od 12 lat z inicjatywy tutejszego proboszcza ks. Andrzeja Zakrzewskiego cyklicznie odbywa się tu Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej, który jest jednym z elementów 11- listopadowego święta.

Uroczystość rozpoczął przemarsz ulicami Tłuchowa pocztów sztandarowych jednostek OSP, szkół, Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Tłuchowie oraz delegacji pod pomnik Poległych i Pomordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej. Tłuchowianie upamiętnili, tych którzy zginęli w walce za Ojczyznę podczas apelu poległych. Dopełnieniem hołdu złożonego bojownikom o wolność było złożenie wieńców i wiązanek oraz zapalenie zniczy. Przy dźwiękach Gminno - Parafialnej Orkiestry Dętej udano się następnie pod kościół parafialny, gdzie znajduje się mogiła powstańców styczniowych. Tutaj zatrzymano się na krótką modlitwę.

O godz. 11:00 odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny.

Podczas kazania wygłoszonego do zebranych na wspólnej modlitwie Tłuchowian, proboszcz parafii ks. Andrzej Zakrzewski modlił się następującymi słowami: Pomóż nam Miłosierny Jezu obudzić chrześcijańskiego ducha narodu polskiego. Spraw, aby chrześcijańskie sumienia zmartwychwstały. Dokonaj również cudu zmartwychwstania ludzkich twarzy, gdyż miliony ludzi chodzą dzisiaj w maskach, mając miliony obcych twarzy, bo swoje gdzieś zagubili

Po Mszy św. przemaszerowano następnie do Gminnego Ośrodka Kultury na XII Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej. W tym roku na scenie zaprezentowało się 15 wykonawców, m.in. orkiestra, chóry, zespoły wokalne oraz soliści. Widzowie mogli podziwiać nie tylko kunszt muzyczny i wokalny występujących, ale również piękną oprawę taneczną, stroje i atrybuty niepodległościowe ( biało-czerwone kwiaty, balony), nie wspominając o repertuarze piosenek i pieśni.

Tłuchowianie nie kryją dumy z lokalnych inicjatyw. Każde ze świąt obchodzi się w tej parafii uroczyście, ale to 11-listopadowe chyba najbardziej chwyta za serce i zmusza do zadumy.

Edyta Gąsiorowska

Więcej artykułów…