Get Adobe Flash player
Start Archiwum

W poniedziałek, 22 czerwca, o godzinie 5.00 rano, udaliśmy się z pielgrzymką autokarową do Częstochowy. Czas podróży wypełniony modlitwą i śpiewem bardzo szybko minął. O godzinie 9.30 byliśmy w Częstochowie. W ciszy i skupieniu weszliśmy do Kaplicy Cudownego Obrazu, by wspólnie pokłonić się Matce Bożej, z dziecięcą… ufnością›… spojrzeć w Jej cudowne oblicze i przedstawić te prośby i dziękczynienia, z którymi wyruszyliśmy z Tłuchowa.

Przed Mszą Świętą zwiedziliśmy jeszcze Skarbiec, Muzeum 600-lecia, Arsenał i byliśmy na Wałach Jasnogórskich. O godzinie 11.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej  w kaplicy Cudownego Obrazu zawierzając Panu Bogu i Pani Jasnogórskiej wszystkie nasze sprawy.

Po Mszy Świętej  był czas wolny na posiłek, prywatne zwiedzanie i  na osobistą… modlitwę. Z Częstochowy wyjechaliśmy o godzinie 14.00.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy również Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, gdzie czczony jest wyorany z ziemi wizerunek Maryi, szczególnej patronki rolników i górników. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidli - lekarką ciał. Zachowało się bardzo wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wieszanych wokół ołtarza, mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach. W kaplicy Matki Bożej mogliśmy podziwiać wspaniały ołtarz, w którym za sprawą kunsztu architekta maleńka figurka, bo zaledwie 9 centymetrowa Matki Bożej Gidelskiej, nie tylko nie ginie, ale jest dobrze widoczna i przyciąga naszą uwagę. Na stróżów tego miejsca wybrano dominikanów, jako gorliwych czcicieli Maryi.

O godzinie 20.30 szczęśliwie dotarliśmy do Tłuchowa.

Dziękujemy Panu Bogu i Matce Bożej za szczęśliwą podróż i prosimy o wysłuchanie naszych modlitw.

Ks. Marek Czarciński

W dniach 12-14 czerwca br. odbywał się w Warszawie IV Krajowy Kongres Misyjny, który przebiegał pod hasłem: „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Kongres adresowany był do wszystkich wspólnot kościelnych i wiernych. Był czasem pogłębionej refleksji nad misyjnym posłaniem Kościoła poprzez katechezy, wykłady, dyskusje panelowe, sympozja i prelekcje. Stacje kongresowe, skupiające różne grupy wiekowe rozmieszczone były w różnych częściach stolicy. Dziecięca Stacja Kongresowa miała miejsce 13 czerwca na hali sportowo- widowiskowej – Torwar, a przybyło na nią około 5 tyś. dzieci z całej Polski.

Z okazji do odnowienia misyjnego zapału oraz ożywienia modlitwy indywidualnej i wspólnotowej w intencji misji skorzystali uczniowie szkół podstawowych dekanatu tłuchowskiego - Bożewo, Mochowo, Mysłakówko i Tłuchowo. Biorąc udział w misyjnej wyprawie mieli okazję spotkania się z kard. Fernando Filonim prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów  Kurii Rzymskiej, który przekazując pozdrowienia  od Ojca Świętego zachęcił dzieci do dzielenia się z innymi radością spotkania z Chrystusem. Punktem kulminacyjnym spotkania była Msza święta w intencji misji pod przewodnictwem bpa Rafała Markowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej. Ksiądz biskup podziękował dzieciom za ich misyjny zapał prosząc jednocześnie o modlitwę za ich rówieśników z innych kontynentów. Po wspólnej modlitwie w krużgankach Torwaru na najmłodszych czekali misjonarze z różnych zakątków świata, którzy przygotowali warsztaty, quizy, wystawy itp. .... Dzieci mogły śpiewać, tańczyć, grać, malować, oglądać różne przedmioty pochodzące z pobytu na misjach a nawet przebierać się w stroje  przywiezione z różnych regionów świata. Kolejną atrakcją  były muzyczne podróże misyjne z zespołem Joszko Broda, podczas których dzieci ze wszystkich kontynentów wspólnie bawiły się na wielkiej hali. Zjazd zakończył się odmówieniem misyjnego różańca w intencji pokoju
i solidarności pomiędzy ludźmi na całym świecie.

Organizatorem Kongresu była Komisja Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne. Inspiracją do jego zorganizowania  była 50. rocznica uchwalenia Dekretu o misyjnej działalności Kościoła Ad gentes, 40. rocznica ukazania się adhortacji apostolskiej Evangelii nuntiandi Pawła VI, 25. rocznica encykliki św. Jana Pawła II Redemptoris missio oraz 1050. rocznica Chrztu Polski i Światowy Dzień Młodzieży z udziałem Papieża Franciszka w 2016 r. Patronem Kongresu był św. Jan Paweł II, największy misjonarz naszych czasów.

Anna Tłuchowska

Wraz z zakończeniem majowych modlitw do Maryi, Kościół katolicki oddaje hołd Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Nabożeństwo czerwcowe, którego powstanie sięga XIX wieku, jest niezwykłym orędziem, które każdy z nas może skierować do Chystusa. Jego inicjatorką i pomysłodawczynią była francuska siostra zakonna Aniela de Sainte-Croix, która  zaproponowała, by zaraz po Maryjnym miesiącu, uczcić Syna Bożego. Chciała, by w ten sposób podziękować także Chrystusowi. Pomysł bardzo się spodobał i szybko został zaakceptowany przez władze kościelne. Według różnych źródeł kult Serca Jezusa  ma swe korzenie już w XVI wieku i wiążę z postacią świętej Małgorzaty Marii Alacoque oraz z niezwykłym objawieniem, którego doświadczyła. Sama tak mówiła: "Odpowiadajcie Mu zatem miłością na miłość i nigdy nie zapominajcie o Tym, którego miłość do was pchnęła aż do śmierci".

Oficjalnie nabożeństwo czerwcowe zatwierdził papież Pius IX w 1873 roku. W Polsce modlitwy ku czci Serca Pana Jezusa odprawiano już od lat 50. XIX wieku. Zwolennikiem tej formy kontaktu z Bogiem, był święty Jan Paweł II, który tak powiedział: "Cieszę się, że ta pobożna praktyka, aby codziennie w miesiącu czerwcu odmawiać albo śpiewać Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, jest w Polsce taka żywa i ciągle podtrzymywana". Na nabożeństwo składa się Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu, które można celebrować wspólnie z innymi, w kościele, bądź w zaciszu własnego domu. Litania liczy 33 wezwania: za każdy kolejny rok życia Chrystusa. Zawierają one wszystkie prawdy, które składają się, parafrazując słowa modlitwy, na obraz Syna Ojca Przedwiecznego. Poza nią są śpiewane liczne pieśni poświęcone Najświętszemu.

Serce Jezusa jest przepełnione miłosierdziem do każdego człowieka. Jego wstawiennictwo ma niezwykłą moc, jest "źródłem życia i świętości". Święty Ojciec Pio w modlitwie, odmawianej właśnie z okazji nabożeństw czerwcowych, takimi słowami zwraca się do Chrystusa: "Przyjdź i weź w wyłączne posiadanie moje serce, czyń je coraz milszym Twojemu sercu". Zdanie to może być naszą prośbą na każdy dzień. W chwilach trudnych, ale także w momentach radości i szczęścia warto nawiązać rozmowę z Panem Bogiem właśnie poprzez nabożeństwo czerwcowe.

Bibliografia:

nasza-arka.pl
wikipedia.org
parafia-lachowice.pl

Klaudia Przymirska

Dnia 29 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Mysłakówku odbyła się uroczystość nadania Szkole sztandaru. Doskonale przygotowana akademia była owocem długotrwałej pracy i wysiłku uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły należącej do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tłuchowie.

W towarzystwie wielu zaproszonych gości: Wójta Gminy Tłuchowo Krzysztofa Dąbkowskiego, starosty lipnowskiego Krzysztofa Baranowskiego, dyrektorów lokalnych szkół, przedstawicieli gminy, powiatu, Gminnego Ośrodka Kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej w Mysłakówku, ksiądz dziekan Andrzej Zakrzewski dokonał poświęcenia sztandaru, na którym dumnie prezentują się hasła: Ojczyzna, Nauka, Praca. Inicjatorami wydarzenia była Rada Rodziców, która symbolicznie przekazała swoim wychowankom ważny symbol tożsamości narodowej.

Historia Szkoły w Mysłakówku sięga 1923 roku: początkowo mieściła się w domu państwa Jankowskich; już siedem lat później mieszkańcy rozpoczęli budowę obecnego budynku, który służy mieszkańcom po dziś dzień. W czasie II wojny światowej została przekształcona w lecznicę dla niemieckich żołnierzy, zaś nauczyciele: Antoni Brzeziński i Teodor Kozłowski zostali zamordowani w obozie koncentracyjnym. Dzisiaj, po licznych zawirowaniach, jest nowoczesnym obiektem, w pełni wyposażonym i dostosowanym do potrzeb uczniów, łączącym mieszkańców okolicznych wsi.

Klaudia Przymirska

27 maja br. w Tłuchowie  odbyło się XXXII Ogólnopolskie Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Okazją do organizacji  uroczystości były „okrągłe” rocznice:

  • 190 lat istnienia szkoły

  • 40 rocznica nadania szkole imienia

  • 10 lat w Klubie Szkół Westerplatte

Przed   Mszą św., przy pomniku Poległych i Pomordowanych, odbył się Apel Poległych. O godz. 10:00 ks. bp Roman Marcinkowski odprawił Mszę św. w intencji zmarłych Westerplatczyków i ich bliskich.   Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w GOKu. Były przemówienia, rozstrzygniecie konkursu poetyckiego oraz część artystyczna.  Wśród  zwycięzców konkursu poetyckiego znalazła się Liwia Gąsiorowska. Zostały ogłoszone również dwa nazwiska laureatów nagrody im. Ks. Wincentego Borkowskiego – wielkiego społecznika. Proboszcza tłuchowskiego w latach 1903 – 1935. Laureatami zostali ks. Biskup Roman Marcinkowski i prof. Mirosław Krajewski.

ak.

Więcej artykułów…