Get Adobe Flash player
Start Archiwum

27 maja br. w Tłuchowie  odbyło się XXXII Ogólnopolskie Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Okazją do organizacji  uroczystości były „okrągłe” rocznice:

  • 190 lat istnienia szkoły

  • 40 rocznica nadania szkole imienia

  • 10 lat w Klubie Szkół Westerplatte

Przed   Mszą św., przy pomniku Poległych i Pomordowanych, odbył się Apel Poległych. O godz. 10:00 ks. bp Roman Marcinkowski odprawił Mszę św. w intencji zmarłych Westerplatczyków i ich bliskich.   Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w GOKu. Były przemówienia, rozstrzygniecie konkursu poetyckiego oraz część artystyczna.  Wśród  zwycięzców konkursu poetyckiego znalazła się Liwia Gąsiorowska. Zostały ogłoszone również dwa nazwiska laureatów nagrody im. Ks. Wincentego Borkowskiego – wielkiego społecznika. Proboszcza tłuchowskiego w latach 1903 – 1935. Laureatami zostali ks. Biskup Roman Marcinkowski i prof. Mirosław Krajewski.

ak.

Kilkuset pielgrzymów uczestniczyło w uroczystości 260. rocznicy koronacji figury Matki Bożej, która odbyła się 18 maja w Skępem, z udziałem ks. abp. Stanisława Nowaka z Częstochowy i biskupa płockiego Piotra Libery: „Nie możemy godzić się na arogancję i deptanie praw Bożych i ludzkich”, wzywał wiernych. Czczona w sanktuarium cudowna figura Matki Boże Skępskiej z okazji jubileuszu otrzymała nowy płaszcz i koronę.

Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak, natomiast homilię wygłosił bp Piotr Libera. Stwierdzał w niej, że mimo iż nie brakuje tych, którym przeszkadza pobożność maryjna, w Skępem wciąż trwa przywiązanie do Matki Bożej i wielowiekowa więź Kościoła i ludzi tej ziemi.

Ich przeciwieństwem są ci, których drażni wiara wyrażająca się w głębokiej ufności Bogu i poczuciu przynależności do „małej Ojczyzny”. Chwalą antykomunistyczne „Non possumus! – „Nie możemy!” prymasa Wyszyńskiego, ale nie dostrzegają, że on je wypowiedział „jako człowiek jednoznacznego i wręcz dziecięcego zawierzenia Matce Bożej”.

„Sami depczą, wbrew woli narodu, prawa Boże i ludzkie. Bo czym, jeśli nie takim deptaniem, jest przepychanie na siłę ustawy o in vitro w trakcie kampanii prezydenckiej? Czym jest seksualizacja młodego potomstwa, samobójstwo narodu w postaci emigracji, tworzenie sprzyjającego klimatu dla wprowadzenia jakichś monstrualnych `małżeństw jednopłciowych` czy podpisywanie konwencji `antyprzemocowej`, która źródła  przemocy widzi w religii i w tradycyjnym modelu rodziny?” – pytał zebranych bp Libera.

Wymienił też odrzucenie postulatu setek tysięcy osób o referendum w sprawie sześciolatków w szkole, chowanie przy powązkowskiej Alei Zasłużonych „czerwonych władców”, a zarazem żałowanie pieniędzy na odkrycie dołów śmierci „wyklętych przez system komunistyczny żołnierzy niezłomnych”. Uznał, że jest to „arogancja i deptanie praw Bożych i ludzkich”.

Dodawał, że naród jednak się budzi. Zaczyna rozumieć, że nie może zgodzić się na  „ubezwłasnowolnienie” polskiego społeczeństwa przez bezsensowne unijne nakazy i zalecenia, pokazuje, tak jak górnicy, jak bardzo jest zagrożona gospodarka, „wbrew fanfaronadzie mediów tworzonych przez `resortowe dzieci`”. Nie może bowiem być tak, że ktoś mówi, że kocha Jana Pawła II, ale popiera wszystko, czemu on się sprzeciwiał.

Podczas Eucharystii dokonano też poświęcenia i nałożenia na figurę Matki Bożej nowej korony i płaszcza, wykonanego z wotów składanych przez wiernych, przez siostry klaryski z Miedniewic.

Po Eucharystii jej uczestnicy, modląc się modlitwą różańcową, przeszli do tzw. „Borku”, gdzie znajduje się kaplica wzniesiona w 1755 r., w związku z koronacją figury Matki Boskiej Skępskiej. Z okazji rocznicy wydarzenia została ona odnowiona. Pobłogosławienia kaplicy dokonał abp Nowak.

W jubileuszowym spotkaniu wzięło udział kilkuset pielgrzymów, obecni byli księża z dekanatu tłuchowskiego z dziekanem ks. kan. dr Andrzejem Zakrzewskim, wiceprowincjał bernardynów o. Kazimierz Kowalski OFM. Gospodarzem uroczystości był o. Dobromił M. Godzik OFM, gwardian klasztoru i proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Skępem.

Muzycznym podsumowaniem uroczystości był koncert Eleni. Z okazji uroczystości wydano okolicznościowy album i modlitewnik pielgrzyma.

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem w diecezji płockiej od ponad 500 lat jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami Figury Matki Bożej Skępskiej. Początki sanktuarium łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej z 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie parę lat później powstała kaplica i została poświęcona w 1496 r. W tym samym czasie córka kasztelana kruszwickiego, która nie miała władzy w nogach, doznała tutaj uzdrowienia. W dowód wdzięczności ufundowała figurę Matki Bożej, obecną w klasztorze ojców bernardynów do dziś. Dnia 18 maja 1755 r. sufragan chełmiński Fabian Pląskowski uroczyście koronował figurę. Rocznicowe obchody poprzedziły duchowe przygotowania m.in. nowenna z udziałem biskupów z całej Polski i rekolekcje, które poprowadził o. Azariasz Hess z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Źródło: www.diecezjaplocka.pl/dla-wiernych/aktualnosci/052015/uroczystosc-260-rocznicy-koronacji-figury-matki-bozej-skepskiej

W ostatnią środę (6 maja) odbył się pogrzeb br. Mikołaja w Skępem. Brat Mikołaj zmarł w wieku 73 lat. Ostatnie 20 lat spędził w Skępem.

ak

Budząca się do życia przyroda, bujność zielonych traw, obfitość kwiatów wabiących swym wdziękiem i zapachem to najlepszy czas, by wysławiać Ją – Najświętszą Marię Pannę – najpiękniejszy z kwiatów. Warto, by wraz z ciepłem majowych dni, odwiedzić znajdujące się w naszych miejscach zamieszkania przydrożne figury. Wznoszone przez przodków, przypominają małe świątynie, przy której każdy człowiek może się zatrzymać, porozmawiać z Najświętszą Matką i oddać jej cześć.

Powszechnie przyjmuje się, że zwyczaj odprawiania nabożeństw majowych rozpoczął się w XIX wieku, choć źródła wskazują, że już na przełomie XIII/XIV wieku pojawił się pomysł, by to właśnie maj stał się miesiącem Maryi. Jednym z najwcześniejszych znanych europejskich inicjatorów był, żyjący w XIII wieku, hiszpański król Alfons X, który zachęcał do uczestnictwa w uroczystościach modlitewnych wokół figury Matki Bożej. Maj miesiącem Maryi po raz pierwszy nazwano w 1549 roku w Niemczech, w książeczce pt. Maj duchowy. Do szerzenia kultu Maryjnego wśród dzieci inspirował w XVI wieku święty Filip Nereusz, który wraz z najmłodszymi śpiewał, modlił się, a także składał kwiaty dla cudownej Matki. Z punktu widzenia historyków jednak, autorem właściwych nabożeństw majowych jest jezuita o. Ansolani, żyjący w XVIII wieku w Neapolu. Każdego dnia organizował specjalny koncert dla Maryi, po którym dokonywano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Papież Pius VII obdarzył nabożeństwo majowe odpustami, zaś dalsze odpusty, na które składały się: Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, nauka kapłana oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem wprowadził w 1859 papież Pius IX.

W tym roku mija 151 lat, odkąd ówczesny biskup płocki Wincenty Teofil Popiel, wprowadził nabożeństwo majowe. Podjął on wówczas decyzję, że będziemy czcić Najświętszą Maryję Pannę Litanią Loretańską, która stanowi wspaniały hymn ku czci Matki Bożej.

Piękna tradycja wznoszenia figur i uczestnictwa w nabożeństwach majowych wydaje się zanikać, dlatego tak ważne jest, by każdy włożył chociaż niewielki wysiłek w jej podtrzymanie. Nie zapominajmy o Niej, cudownej Matce, która każdego dnia pragnie spotkać się z każdym z nas. Znajdźmy dla Niej odrobinę czasu, by wspólnie z rodziną, z pieśnią „Chwalcie łąki umajone” na ustach wyrazić wdzięczność za Jej pomoc i bezwarunkową miłość.

Bibliografia:

Brewiarz.pl

Klaudia Przymirska

Maj, powszechnie uznawany za najpiękniejszy miesiąc roku, jest miesiącem szczególnym w historii Polski. Z tego powodu w pierwszych dniach maja obchodzimy trzy ważne święta. 1 maja zapisał się w kartach kalendarza jako dzień św. Józefa Robotnika. 2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791r. Tego dnia w kalendarzu  liturgicznym przypada  Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki Polski.  Przewracając kolejną kartkę kalendarza 4 maja, widzimy kolejne święto – Międzynarodowy Dzień Strażaka, a w kalendarzu liturgicznym wspomnienie świętego Floriana, żołnierza i męczennika, patrona strażaków.

Długi majowy weekend naznaczony narodowymi barwami przyobleczonymi w majową szatę, to tradycja mocno zakorzeniona w naszej Ojczyźnie. Połączeniem świąt patriotycznych i  religijnych obchodzonych w całej Polsce, była   nasza lokalna uroczystość, która miała miejsce w niedzielę, 3 maja. Rozpoczęto ją o  godz. 10.30 uroczystym korowodem, który wyruszył sprzed Urzędu Gminy w Tłuchowie. Poczty sztandarowe miejscowych szkół,  Ochotniczych Straży Pożarnych, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP oraz przedstawiciele lokalnych władz i chętni mieszkańcy gminy, w asyście Gminno – Parafialnej Orkiestry Dętej przemaszerowali pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców gminy Tłuchowo.

Po modlitwie, apelu poległych, złożeniu kwitów i zapaleniu zniczy, odbył się przemarsz na cmentarz, do Symbolicznego Grobu Strażaka znajdującego się na nowej części cmentarza.  Następnie o godz. 11.00 w kościele parafialnym odbyła się Msza święta w intencji ojczyzny, której przewodniczył Kapelan Strażaków Diecezji Płockiej, a nasz proboszcz  ks. Andrzej Zakrzewski. Kolejnym punktem majowego świętowania był  Bieg o Puchar Świętego Floriana. Najlepszym w tej kategorii okazał się  Dawid Bromirski z OSP Tłuchowo, zaraz po nim uplasował się  Kamil Łydziński z OSP  Koziróg Leśny, a na trzecim miejscu  Radosław Jędrzejewski  z OSP Tłuchówek. W  klasyfikacji drużynowej najlepszymi  okazali się zawodnicy  OSP Koziróg Leśny, następnie OSP Tłuchowo, a po nich OSP Tłuchówek. Następnie ogłoszono wynik konkursu kronik strażackich. I m-ce zajęła OSP Mysłakówko, II m-ce OSP Źródła, III m-ce OSP Jasień.

Pogoda tego dnia  nam sprzyjała, a nad sprawnym przebiegiem uroczystości jak zaznaczył
Ksiądz Proboszcz, czuwał św. Florian i  doktor Wojciech Woźnicki.

Anna Tłuchowska

Więcej artykułów…