Get Adobe Flash player
Start Archiwum

Budząca się do życia przyroda, bujność zielonych traw, obfitość kwiatów wabiących swym wdziękiem i zapachem to najlepszy czas, by wysławiać Ją – Najświętszą Marię Pannę – najpiękniejszy z kwiatów. Warto, by wraz z ciepłem majowych dni, odwiedzić znajdujące się w naszych miejscach zamieszkania przydrożne figury. Wznoszone przez przodków, przypominają małe świątynie, przy której każdy człowiek może się zatrzymać, porozmawiać z Najświętszą Matką i oddać jej cześć.

Powszechnie przyjmuje się, że zwyczaj odprawiania nabożeństw majowych rozpoczął się w XIX wieku, choć źródła wskazują, że już na przełomie XIII/XIV wieku pojawił się pomysł, by to właśnie maj stał się miesiącem Maryi. Jednym z najwcześniejszych znanych europejskich inicjatorów był, żyjący w XIII wieku, hiszpański król Alfons X, który zachęcał do uczestnictwa w uroczystościach modlitewnych wokół figury Matki Bożej. Maj miesiącem Maryi po raz pierwszy nazwano w 1549 roku w Niemczech, w książeczce pt. Maj duchowy. Do szerzenia kultu Maryjnego wśród dzieci inspirował w XVI wieku święty Filip Nereusz, który wraz z najmłodszymi śpiewał, modlił się, a także składał kwiaty dla cudownej Matki. Z punktu widzenia historyków jednak, autorem właściwych nabożeństw majowych jest jezuita o. Ansolani, żyjący w XVIII wieku w Neapolu. Każdego dnia organizował specjalny koncert dla Maryi, po którym dokonywano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Papież Pius VII obdarzył nabożeństwo majowe odpustami, zaś dalsze odpusty, na które składały się: Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, nauka kapłana oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem wprowadził w 1859 papież Pius IX.

W tym roku mija 151 lat, odkąd ówczesny biskup płocki Wincenty Teofil Popiel, wprowadził nabożeństwo majowe. Podjął on wówczas decyzję, że będziemy czcić Najświętszą Maryję Pannę Litanią Loretańską, która stanowi wspaniały hymn ku czci Matki Bożej.

Piękna tradycja wznoszenia figur i uczestnictwa w nabożeństwach majowych wydaje się zanikać, dlatego tak ważne jest, by każdy włożył chociaż niewielki wysiłek w jej podtrzymanie. Nie zapominajmy o Niej, cudownej Matce, która każdego dnia pragnie spotkać się z każdym z nas. Znajdźmy dla Niej odrobinę czasu, by wspólnie z rodziną, z pieśnią „Chwalcie łąki umajone” na ustach wyrazić wdzięczność za Jej pomoc i bezwarunkową miłość.

Bibliografia:

Brewiarz.pl

Klaudia Przymirska

Maj, powszechnie uznawany za najpiękniejszy miesiąc roku, jest miesiącem szczególnym w historii Polski. Z tego powodu w pierwszych dniach maja obchodzimy trzy ważne święta. 1 maja zapisał się w kartach kalendarza jako dzień św. Józefa Robotnika. 2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791r. Tego dnia w kalendarzu  liturgicznym przypada  Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki Polski.  Przewracając kolejną kartkę kalendarza 4 maja, widzimy kolejne święto – Międzynarodowy Dzień Strażaka, a w kalendarzu liturgicznym wspomnienie świętego Floriana, żołnierza i męczennika, patrona strażaków.

Długi majowy weekend naznaczony narodowymi barwami przyobleczonymi w majową szatę, to tradycja mocno zakorzeniona w naszej Ojczyźnie. Połączeniem świąt patriotycznych i  religijnych obchodzonych w całej Polsce, była   nasza lokalna uroczystość, która miała miejsce w niedzielę, 3 maja. Rozpoczęto ją o  godz. 10.30 uroczystym korowodem, który wyruszył sprzed Urzędu Gminy w Tłuchowie. Poczty sztandarowe miejscowych szkół,  Ochotniczych Straży Pożarnych, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP oraz przedstawiciele lokalnych władz i chętni mieszkańcy gminy, w asyście Gminno – Parafialnej Orkiestry Dętej przemaszerowali pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców gminy Tłuchowo.

Po modlitwie, apelu poległych, złożeniu kwitów i zapaleniu zniczy, odbył się przemarsz na cmentarz, do Symbolicznego Grobu Strażaka znajdującego się na nowej części cmentarza.  Następnie o godz. 11.00 w kościele parafialnym odbyła się Msza święta w intencji ojczyzny, której przewodniczył Kapelan Strażaków Diecezji Płockiej, a nasz proboszcz  ks. Andrzej Zakrzewski. Kolejnym punktem majowego świętowania był  Bieg o Puchar Świętego Floriana. Najlepszym w tej kategorii okazał się  Dawid Bromirski z OSP Tłuchowo, zaraz po nim uplasował się  Kamil Łydziński z OSP  Koziróg Leśny, a na trzecim miejscu  Radosław Jędrzejewski  z OSP Tłuchówek. W  klasyfikacji drużynowej najlepszymi  okazali się zawodnicy  OSP Koziróg Leśny, następnie OSP Tłuchowo, a po nich OSP Tłuchówek. Następnie ogłoszono wynik konkursu kronik strażackich. I m-ce zajęła OSP Mysłakówko, II m-ce OSP Źródła, III m-ce OSP Jasień.

Pogoda tego dnia  nam sprzyjała, a nad sprawnym przebiegiem uroczystości jak zaznaczył
Ksiądz Proboszcz, czuwał św. Florian i  doktor Wojciech Woźnicki.

Anna Tłuchowska

19 kwietnia br. w naszym kościele gościł ks. Tadeusz Niedziela (Salezjanin), który podzielił się( z obecnymi na Mszach św. ) swoim doświadczeniem z pracy misyjnej.  Należy zaznaczyć, że nasz Gość spędził 20 lat na misjach w Zambii. Modlono się również w intencji dzieła misyjnego.

ak

18 maja br. w Sanktuarium OO. Bernardynów odbędą się główne uroczystości jubileuszowe 260 – lecia koronacji cudownej Figury Pani Mazowsza i Kujaw.  Przez kolejne 9 sobót czciciele  Maryi gromadzą się w Sanktuarium, aby dobrze przygotować się na ten dzień. Nabożeństwom przewodniczą księża biskupi, pochodzący z różnych zakątków Polski. W ostatnią sobotę (18 IV) uroczystości przewodniczył arcybiskup Henryk Muszyński z Gniezna.

ak

IV Turnieju Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Parafii Tłuchowo, który odbył się 17 kwietnia br. wyłonił zwycięzców. W tegorocznych zmaganiach wzięła udział rekordowa liczba zawodniczek i zawodników. O tytuł mistrza parafii walczyło 9 kobiet i 20 mężczyzn. Mecze toczyły się do trzech wygranych setów, rywalizacji systemem "do dwóch przegranych". W rezultacie na podium stanęli:- wśród kobiet:

1. Sylwia Nadolska (obroniła tytuł z ub. roku)
2. Małgorzata Osińska
3. Marta Dulska

- wśród mężczyzn:

1. Jacek Bonkowski (obronił tytuł z ub. roku)
2. Robert Urbański (obronił lokatę z ub. roku)
3.Kacper Kłobukowski (w ub. roku czwarty)

Inicjatorem turnieju  i fundatorem nagród (pamiątkowych statuetek i medali dla pierwszych trzech lokat) jest ks. Andrzej Zakrzewski.  Natomiast organizatorem  rozgrywek jest niezmiennie od czterech lat uczniowski Klub Sportowy „Top”, którego prezesem jest Katarzyna Jankowska. Pomocą w organizacji rozgrywek służył również Marek Zabost – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Mysłakówku.
Dodatkowo zwycięzcy otrzymali kubki o tematyce nawiązującej do Światowych Dni Młodzieży, a wszyscy uczestnicy po słodkim batonie i butelce wody.

les

Więcej artykułów…